Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan spomína na legendárne šprinty na Tour: Vždy som sa spoliehal iba sám na seba (+video)

Peter Sagan nemával v šprintoch pomocníkov a často vyhrával vďaka skvelej pozičnej jazde v pelotóne.
Martin Sarvaš
Peter Sagan na Tour de France 2012. Foto: Liquigas – Cannondale

Peter Sagan vyhral od roku 2012 rekordných sedem zelených zelených dresov na Tour de France. A pritom si dal ešte jeden rok prestávku, keď ho komisári z pretekov vylúčili pre incident pri páde Cavendisha v roku 2017.

Na Tour Sagan jednoducho ukázal, že v bodovacej súťaži naňho jednoducho nemal nikto. Nenadarmo dostal už pri premiére na Tour prezývku Tourminator.

Peter Sagan vyhral na Tour 12 etáp, 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí, takže dohromady má 44 pódiových umiestnení z Tour de France. V zelenom drese odjazdil dohromady 124 dní a 4 dni bol oblečený v žltom.

Pozrite si tiež

„Nikdy som nemal možnosti ako Philipsen“

V rozhovore pre RTVS spomínal Sagan na svoje šprinty na Tour de France a povedal, že sa vždy spoliehal iba sám na seba.

„Ja som si vybral moju cestu a myslím si, že aj na základe toho ma možno ľudia majú radi alebo obdivujú, čo som vôbec dokázal v kariére,“ povedal Sagan.

„Uvidíme, kam to dotiahne Philipsen alebo iný, ale ja som nemal také možnosti [ako on]. Vždy som si vyberal na základe toho, čo je možné dosiahnuť v kariére alebo do akého tímu môžem ísť a vždy sme mali aj lídra na celkové poradie, takže tím sa nedal vyskladať tak, že by všetci išli iba na leadout do šprintu.“

Vždy sa spoliehal iba sám na seba

„Vždy som sa spoliehal iba sám na seba. Nikdy som nebol vyslovene šprintér, ako keď sa teraz stavajú základy na tom, že sa idú vyhrávať šprinty. Ja som bol vždy jazdec ‚všeho druhu‘, a keď sme počas etapy útočili na šprintérov, celý tím musel byť dostatočne silný na to, aby dokázal to tempo vydržať a odtiahnuť celú etapu.“

„Niektoré moje víťazstvá boli určite veľmi silové, z pohľadu tímovej práce a vďaka mojej technike a pohybu v balíku som sa dokázal prebojovať aj v šprintoch dopredu, ale nikdy by som nepovedal, že som bol čistokrvný šprintér,“ dodal trojnásobný majster sveta.

Sezóna 2023 je pre Petra Sagana poslednou v profesionálnom pelotóne a na prebiehajúcej Tour sa mu po prvýkrát podarilo umiestniť v top10 v záverečnom šprinte 11. etapy, v ktorej skončil na ôsmom mieste.

Saganovi sa síce zatiaľ nepodarilo dostať na pódiové priečky, ale potvrdil nedávne vyjadrenia športového riaditeľa TotalEnergies Jána Valacha, že „sa každým týždňom zlepšuje a stále má šancu“.

Rozhovor s Petrom Saganom:

Posledný štart na Tour de France

Naposledy vyhral etapu v roku 2019, keď v záverečnom šprinte porazil Wouta van Aerta, Matta Trentina i Sonnyho Colbrelliho.

Tento rok bude Peter Sagan štartovať na Tour de France poslednýkrát, keďže po sezóne 2023 plánuje ukončiť profesionálnu kariéru na cestnom bicykli a v roku 2024 chce pretekať na horskom bicykli s plánom účasti na Olympiáde v Paríži.

V rozhovore pre Het Nieuwsblad Sagan priznal, že nie vždy ho to na Tour bavilo. „Budúci rok mi to určite nebude chýbať. Sú to najväčšie preteky na svete, ale v skutočnosti som si to užil len prvé dva razy.“

„Najlepšou spomienkou je moja prvá Tour“

„Vtedy to bolo pre mňa ešte nové a dosahoval som skvelé výsledky. Keď to zažijete častejšie, uvedomíte si, že to vlastne spôsobuje len stres. Najlepšou spomienkou je moja prvá Tour, prvé víťazstvo, prvý zelený dres. Mal som toho potom dosť.“

Prvé víťazstvo Petra Sagana na Tour de France v roku 2012:

Peter Sagan už v posledných rokoch nedosahuje veľké úspechy a za posledné štyri roky sa tešil z víťazstva osemkrát.

Nie je teda veľa ľudí, ktorí by verili, že by Sagan mohol na Tour získať ôsmy zelený dres či vyhrávať etapy, aj keď Sagan hovorí, že nemožné nie je.

Tour de France mu zmenila život

„Tour vytvára zvláštne, intenzívne emócie, ale musíte trpieť, aby sa to kúzlo stalo,“ povedal Sagan v rozhovore pre Cyclingnews.

„Samozrejme, že som Tour vďačný, zmenilo mi to život. Víťazstvá v etapách a zisk siedmich zelených dresov mi zmenili život. Každý jazdec sníva o jazde na Tour de France a o víťazstve v etape, ale myslím si, že každý jazdec má k Tour vzťah lásky a nenávisti. Ja určite áno.“

„Chcem zo seba vydať to najlepšie, čo najlepšie viem. Dúfam, že vyhrám etapu a budem v centre pretekov. Najdôležitejšie je dokončiť Tour v Paríži, bezpečne prejsť na Champs Elysees a osláviť ukončenie mojej poslednej Tour.“

„Bude to najlepší spôsob, ako ukončiť moju kariéru na Tour de France, vďaka čomu budem šťastný, spokojný a hrdý na to, čo som dosiahol,“ dodal Peter Sagan.

Kvíz: Dokážete spoznať známe hlášky Petra Sagana?

Vybrali sme 10 známych výrokov Petra Sagana a 10 výrokov iných svetovo známych cyklistov. Skúste rozoznať, ktoré patria slovenskej legende cyklistiky.

0%

"Ak brzdíte, nevyhráte."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mario Cipollini - bývalý profesionálny cyklista z Talianska, majster sveta z roku 2002, vyhral 12 etáp na Tour de France, trikrát bodovaciu súťaž na Giro d'Italia a vyhral mnoho jednodňových pretekov a klasík.

"Bolesť je iba dočasná. Minúta, hodina, deň alebo rok, nakoniec ju nahradí niečo iné. Ak však skončím ja, bude trvať naveky."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Lance Armstrong - bývalý profesionálny cyklista z USA, vyhral 7-krát Tour de France, no priznal sa k dopingu a v roku 2012 mu vzali všetky tituly.

"Mne sa športovkyne veľmi nepáčia a už vôbec nie cyklistky, lebo keď som videl prvé tri na majstrovstvách sveta, ktoré vyhrali, tak mali pomaly fúzy na tvári."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal 19-ročný Peter Sagan v rozhovore pre RTVS v roku 2010, ktorý bol jeho prvou sezónou v profi cyklistike.

"Veľmi sa teším, že sa toľko veľa ľudí prišlo pozrieť na klauna v zelenom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po návrate na Slovensko z jeho premiéry na Tour de France v roku 2012.

"Cyklistika je ťažký šport. Nechcel by som, aby moje dieťa, ak by som niekedy nejaké mal, bolo profesionálnym cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď ešte nemal syna. Sme veľmi zvedaví, či z malého Marlona skutočne nevyrastie cyklista.

"Nepočítam si kalórie a nepoznám tieto hodnoty. Nechávam sa viesť inštinktom, ktorý mi hovorí, koľko toho mám zjesť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Chris Froome - profesionálny cyklista z Veľkej Británie, štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro d'Italia. Na konte má viacero víťazstiev z etapových pretekov.

"Nerobím predpovede. Viem, čo dokážem a nesnažím sa myslieť príliš dopredu."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Stále preferujem horskú cyklistiku. Ale fakt je, že cestnou cyklistikou sa dokážem aj uživiť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, ktorý je momentálne najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete.

"Pretekám, aby som vyhrával, nie, aby som uspokojil ľudí."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bernard Hinault - bývalý profesionálny cyklista, pochádza z Francúzska, 5-krát vyhral Tour de France, 3-krát Giro d'Italia a 2-krát Vueltu. Je majstrom sveta z roku 1980. Je označovaný ako jeden z najlepších cyklistov histórie.

"Cyklistika je nudný šport."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Ak by som mal sledovať cyklistiku, pozeral by som iba záverečných päť kilometrov," dodal Sagan v rozhovore v roku 2018 po tom, ako skončil druhý v poslednej etape na Vuelte.

"Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď v roku 2012 vyhral tretiu etapu na Tour de France a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením beh Forresta Gumpa.

"Chcem vyhrať všetko."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď sa ho novinári opýtali, aké na jeho šancu na výhru majstrovstiev sveta.

"Cyklisti s bolesťou žijú. Ak ju nedokážete zvládnuť, nevyhráte nič."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Byť pápežom je omnoho náročnejšie ako byť cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po tom, ako sa v januári 2018 stretol s pápežom.

"Nie som superhrdina. Nezachraňujem životy. Som iba športovec. Robím to pre seba a ak sa ľudia z toho tešia, teším sa aj ja."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan na začiatku sezóny 2018.

"Nikdy to nebude jednoduchšie, iba vy budete rýchlejší."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Greg Lemond - bývalý profesionálny cyklista z Ameriky, trikrát vyhral Tour de France, raz Giro d'Italia a je dvojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike.

"U mňa nezáleží aké je počasie, či prší alebo svieti slnko. Pokiaľ jazdím na bicykli, som najšťastnejší človek na svete."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mark Cavendish - profesionálny cestný cyklista z Veľkej Británie, vyhral zelený dres na Tour de France v roku 2011, bodovaciu súťaž na Giro v roku 2013 a na Vuelte v roku 2010. Je majstrom sveta z roku 2010 a na konte má 30 etapových výhier z Tour a mnoho titulov z jednodňových pretekov.

"Čo dobre, s ko*otmi sa pretekám jak pri*ebaný, do pi*e."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po pretekoch Miláno - San Remo v roku 2017 po tom, ako jazdci, ktorí s ním boli v úniku nechceli spolupracovať.

"Ľudia ma stretávajú na ulici a používajú slová ako ‘legenda’."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Preteky vyhrávajú tí, ktorí najviac trpia."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

Výroky Petra Sagana

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

 

Aktuality

11:08 Pogačar dopuje, Vingegaard dopuje, všetci dopujú… Dopingoví „fanúšikovia“ cyklistiky sa opäť ozývajú.

Je úplne jedno, čo sa stane – ktokoľvek vyhrá, akýmkoľvek spôsobom – vždy dopuje. Takíto ľudia by vám neverili ani nos medzi očami a spochybnili by aj malú násobilku. Smutné je, že ich stále pribúda.

Včera 21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

Včera 17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

Včera 16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

Včera 15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

Zavrieť reklamu