Biker.sk

KVALITNÉ RÚŠKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 13,90€!
Novinky

Cestovanie vlakom s bicyklom zdraželo, pre bicykel musíte kúpiť aj miestenku

Za zvýšenú cenu však, bohužiaľ, ZSSK stále neponúka možnosť rezervácie miesta pre bicykel cez web alebo aplikáciu.
Martin Sarvaš

Ilustr. foto: Andrej Sarvaš

Aktualizácia z 22. mája: ZSSK ruší miestenky pre bicykle v rýchlikoch, zvyšuje bicyklové kapacity a pridáva možnosť nákupu lístka pre bicykel online. Reaguje tak na kritiku, ktorú si národný prepravca pred pár dňami vyslúžil za zdraženie cestovania s bicyklami.

Prečítajte si viac

Národný prepravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa rozhodla, že cyklistom zdraží cestovanie s bicyklom po Slovensku.

Od 18. mája totiž pribudla povinnosť zakúpenia miestenky pre bicykel do vnútroštátnych diaľkových vlakov, okrem kategórie Os a REX.

Jednosmerný lístok pre bicykel 1,50 eur a za miestenku zaplatíte buď 1 euro za prepravu v pojazdnej úschovni (špeciálnom vozni) alebo 2 eurá za prepravu pod dohľadom cestujúceho. Na jednu osobu je možné prepraviť najviac dva bicykle, pričom cestovné a miestenka sa platí za každý bicykel osobitne.

„Chápeme, že pre každého nemusí ísť o zmenu k lepšiemu“

Železničná spoločnosť novým systémom pravdepodobne o niečo zjednoduší život svojim zamestnancom, keďže každý vlak má limitovaný počet miest pre bicykel. Ak si kúpite na váš spoj lístok a miestenku pre bicykel, mali by ste mať stopercentnú istotu, že sa do vlaku s bicyklom dostanete.

K zdraženiu sa vyjadril Tomáš Kováč, hovorca ZSSK: „Viacero vecí sme od minulého týždňa „pritvrdili“. Napríklad: Zaviedli sme „miestenky“ pre bicykle, aby sa nestávalo, to čo sa stávalo, že nám vznikali konfliktné situácie s priveľa bicyklami. Veríme, že tá cena je prijateľná, aj keď chápeme, že pre každého nemusí ísť o zmenu k lepšiemu.“

Máte teda na výber z dvoch možností, aj to v závislosti od obsadenosti miest pre bicykle:

  • 2,50 € – lístok pre bicykel + miestenka v pojazdnej úschovni
  • 3,50 € – lístok pre bicykel + miestenka pre bicykel prepravovaný pod dohľadom cestujúceho (zahŕňa miesto pre cestujúceho a miesto pre bicykel)

Samozrejme, okrem lístka a miestenky pre bicykel si stále musíte zaplatiť za lístok pre vás.

Prečítajte si tiež

Cez web ani aplikáciu si lístok pre bicykel stále nekúpite

Za zvýšenú cenu však, bohužiaľ, ZSSK stále neponúka možnosť rezervácie bicykla (a teraz už aj miestenky) cez web alebo aplikáciu. Na webe sa už zopár rokov píše „Predaj lístkov na bicykel už čoskoro.“ O slove čoskoro má zjavne ZSSK trochu inú predstavu, ako bežní ľudia.

ZSSK zdražuje cestovanie cyklistom v dobe, kedy sa všade na svete rozvíja ekologická doprava i využívanie hromadnej dopravy. Na oficiálnom webe sa však národný prepravca svojim systémom priam chváli:

Stalo sa vám už, že na vašom rezervovanom mieste ste našli iný bicykel? Od 18. 5. 2020 nič podobné riešiť nemusíte. S bicyklom do vnútroštátnych diaľkových vlakov (okrem kategórie Os a REX) nastupujete už len so zakúpenou miestenkou. V diaľkových vlakoch je preprava bicyklov po novom povolená len vo vyhradenom priestore označenom symbolom bicykla. Preprava v predstavku v týchto vlakoch už nie je povolená.

Nový cenník za cestovanie s bicyklom ZSSK
  • jednosmerný lístok pre bicykel 1,50 €
  • 1-dňový lístok pre bicykel 2,50 €
  • týždenný lístok pre bicykel 6 €
  • miestenka pre bicykel v pojazdnej úschovni 1 €
  • miestenka pre bicykel prepravovaný pod dohľadom cestujúceho 2 € (zahŕňa miesto pre cestujúceho a miesto pre bicykel)
  • miestenka pre bicykel na vlak InterCity2,50 € (zahŕňa aj cestovné za bicykel a jej zakúpenie je povinné)

Okrem bicyklov prepravuje ZSSK aj elektrobicykle.

Otestujte sa

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia