Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Päť najkrajších miest Trenčianskeho kraja

Prírodné bohatstvo Trenčianskeho kraja vám vyrazí dych a na dvoch kolesách je ešte atraktívnejšie. Najdlhšia slovenská rieka Váh, rozmanité pohoria a ich vrcholy, skalné bralá tiesňav, tiché malebné doliny, zalesnené oblasti s pestrou flóru, živočíšstvom a vtáctvom či termálne a minerálne pramene.
Biker

Trenčiansky samosprávny kraj ponúka neuveriteľnú pestrosť na malom, kompaktnom území. Najzaujímavejšie miesta kraja vám ako na podnose sprístupnia turistické a cykloturistické chodníky. Najnovšie aj s obnoveným cykloturistickým značením, na ktoré Trenčiansky samosprávny kraj každoročne prispieva zo svojho rozpočtu.

1. Dračia studňa / Dračia studňa v lesoch Bolešovskej doliny

Neďaleko od slovensko-moravských hraníc, v lesoch Bolešovskej doliny, sa nachádza najkrajší a najmohutnejší penovcový prírodný vytvor Bielych Karpát – Dračia studňa. Dych berúce vodopády na jar vyniknú tečúcou vodou a v zime zaujmú krásnou scenériou ľadových cencúľov. Dračia studňa je chránenou prírodnou pamiatkou s najvyšším stupňom ochrany a jej okolie je bohaté na chránené rastliny a živočíchy. Sledovať okolitú prírodu v tejto doline naozaj stojí za to.

K Dračej studni vedie lesnícky náučný chodník vybudovaný medzi obcami Krivoklát a Bolešov, ktorý je zároveň vyhľadávanou cyklotrasou. Dĺžka tejto trasy je 8,2 kilometra a jej prevýšenie dosahuje približne 200 metrov. Miestnu faunu a flóru, význam práce lesníkov, ale aj fakty o prírodnom výtvore Dračia studňa mapujú informačné tabule, ktoré sú umiestnené na každej z 18-tich zastávok.

2. Veľká Javorina/Magické miesto s bohatou históriou, taká je Veľká Javorina

V pohorí Bielych Karpát zostaneme aj naďalej. Toto miesto je považované za jeden zo symbolov dobrých vzťahov medzi Čechmi, Moravanmi a Slovákmi. Po druhýkrát za sebou sa dostalo do výberu vrcholov Vrchárskej koruny Trenčianska a návštevníkom ponúka nezabudnuteľný výhľad do okolia. Reč je o najvyššom vrchu Bielych Karpát. Veľká Javorina má 970 výškových metrov a patrí medzi najznámejšie a turisticky najobľúbenejšie slovenské vrchy s dobrým bicyklovým prístupom.

Veľká Javorina leží priamo na slovensko-českej hranici neďaleko mestečka Stará Turá. Pre svoju polohu je miestom tradičných slávností Čechov a Slovákov. V roku 2016 sa Veľká Javorina stala cieľom nultého ročníka cyklistického podujatia STAR RACE, ktoré spojilo cyklistov zo Slovenska a Českej republiky. K vrcholu Veľkej Javoriny vedie viacero zaujímavých trás po asfaltových cestách, ale aj po lesných cestičkách a chodníkoch. Klasickým východiskovým miestom cyklotrasy na Veľkú Javorinu je Stará Turá. Na výber sú však aj trasy začínajúce sa z Poriadia alebo z Lubiny. Cyklotrasa z Lubiny meria 9 kilometrov a jej prevýšenie je 600 m. V peknom prostredí vrcholu Veľkej Javoriny hrdo stojí jedna z najstarších horských chát na Slovensku. Holubyho chata bola postavená v roku 1923 a napriek historickým udalostiam si počas rokov zachovala svoju jedinečnú a originálnu atmosféru.

3. Hrebeň Považského Inovca/ Hrebeň Považského Inovca zaujme svojou mohutnosťou i hlbokými dolinami

Pohorie Považského Inovca ponúka pestrú škálu prírodných krás a malebných lesov. Dlhé je 48 kilometrov a jeho najvyšší vrch Inovec dosahuje výšku 1 042 metrov. Po hrebeni Považského Inovca, ale aj na jeho vrchol vedie množstvo turistických a cykloturistických chodníkov. Najčastejším východiskovým miestom sú obce Mníchova Lehota alebo Selec, ktoré priam dýchajú pokojnou horskou atmosférou. Pre náročnejších sú vhodné trasy z Nového Mesta nad Váhom a Beckova. Podobne ako Veľkú Javorinu, tak aj vrchol Považského Inovca ponechali organizátori Vrchárskej koruny Trenčianska v zozname 20 vrcholov, ktoré treba absolvovať. Novinkou v kraji sú navyše nové cykloautobusy, ktoré každý letný víkend aj sviatok na trase okolo Považského Inovca prevezú naraz až 24 bicyklov. Jazdia na trase Trenčín – Dubodiel a Trenčín – Nové Mesto nad Váhom. Okrem Inovca tak pre cyklistov lepšie sprístupnia aj Beckovský hrad či hrad Tematín.

Celým hrebeňom pohoria navyše prechádza cyklomagistrála, ktorá patrí k najkrajším vyznačeným cykloturistickým trasám na Slovensku. Začiatok trasy je umiestnený nad krajským mestom Trenčín v lesoparku Brezina, vinie sa pod Strážovskými vrchmi ponad obec Soblahov do už spomínanej Mníchovskej Lehoty, kde prichádza na úpätie Považského Inovca. Na samotnom vrchole sa nachádza novovybudovaná turistická rozhľadňa Helena. Pohľad z nej len umocní čaro okolitej prírody. Z vrcholu trasa pokračuje samotným hrebeňom zvlneným terénom po malebných lesných cestách. K najkrajším slovenským cykloturistickým trasám s nádhernými výhľadmi a technickými pasážami patrí severná časť hrebeňa až po Bazovec.

4. Ponitrianska magistrála /Najkrajšie panorámy hornej Nitry ako na dlani ponúka Ponitrianska magistrála

Spája dva kraje – Trenčiansky a Nitriansky. Ponitrianska magistrála vedie z Handlovej cez pohoria Vtáčnik a Tribeč priamo do Nitry. Dlhá je približne 105 kilometrov a jej najvyšším vrcholom je Vtáčnik, ktorého výška je 1 345 metrov nad morom. Dominantu okolia pokrýva ihličnato-listnatý les, pričom samotný vrchol je odlesnený a umožňuje výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Podobne ako Veľká Javorina a Považský Inovec je aj najvyšší vrch Trenčianskeho samosprávneho kraja súčasťou vrcholov Vrchárskej koruny Trenčianska.

Vďaka prírodnému bohatstvu a vybudovaným turistickým a cykloturistickým chodníkom je Vtáčnik často vyhľadávaným cieľom výstupov. Z organizovaných výstupov sú známe hlavne Pochod vďaky a Slovenský pohár behu do vrchu, ktoré potvrdzujú jedinečnosť a obľúbenosť Vtáčnika.

5. Manínska a Kostolecká tiesňava /Najužší kaňon na Slovensku i najväčší skalný previs

Okolie Považskej Bystrice je obklopené nádhernou prírodou a viacerými prírodnými úkazmi. Turistom i cykloturistom ponúka tunajší región veľké množstvo cyklotrás. Jednou z najviac vyhľadávaných prírodných atrakcií je Manínska tiesňava, ktorá je najužším vápencovým kaňonom v strednej Európe. Skalnaté steny tiesňavy sú vysoké až 400 metrov a žije v nich množstvo živočíchov a druhov rastlín. Ďalšou prírodnou raritou na trase proti prúdu potoka je Kostolecká tiesňava. V nej sa nachádza „Strecha Slovenska“. Tak ľudia označujú najväčší skalný previs na Slovensku.

Aktuality

Včera 19:10 Tadej Pogačar suverénne vyhral prvú časovku na Giro d’Italia a zvýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie.

Na druhom mieste skončil Filippo Ganna a tretí najrýchlejší bol Magnus Sheffield.

Včera 10:37 Detaily 7. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

40-kilometrová individuálna časovka sa končí stúpaním a očakáva sa ďalší súboj favoritov celkovej klasifikácie, do ktorého sa však určite zapojí aj Filippo Ganna.

09.05.2024 Mark Cavendish vyhral druhú etapu Okolo Maďarska. Sagan sa do šprintu nezapojil a Martin Voltr ide do žltého dresu.

Skvelú prácu odviedol opäť český jazdec slovenského tímu Pierre Baguette Cycling Martin Voltr, ktorý sa druhý deň po sebe dostal do úniku a vďaka bonusovým sekundám na prémiách sa dostal do vedenia celkovej klasifikácie.

09.05.2024 Pelayo Sánchez porazil v šprinte úniku Alaphilippa a vyhral šiestu etapu Giro d’Italia.

Julian Alaphilippe finišoval na druhom mieste pred Lukeom Plappom. Ružový dres drží aj naďalej Tadej Pogačar.

09.05.2024 Dorota Vojtíšková dosiahla skvelý výsledok, keď na majstrovstvách Európy skončila 5. v Short-Tracku (+galéria).

Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike sa konajú v rumunskom Cheile Gradistei a pre slovenskú reprezentáciu odštartovali úspešne. Dorota Vojtíšková sa v juniorskej kategórii pretekov XCC umiestnila na výbornom 5. mieste.

Zavrieť reklamu