Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Vysoká hladina proteínov? Životne dôležitý test pre cyklistov po štyridsiatke

Bicyklovanie rakovinu prostaty nespôsobuje, môže ale vplývať na výsledky vyšetrenia.
Biker
Vysoká hladina proteínov? Životne dôležitý test pre cyklistov po štyridsiatke

O význame proteínov netreba milovníkom aktívneho života hovoriť. V športovej výžive je to téma číslo jeden. Vedeli ste ale, že špecifické proteíny vo vašom organizme dokážu odhaliť rakovinu prostaty? Skúma ich test laboratória MEDIREX, ktorý môžete podstúpiť bez návštevy lekára v odberových miestach na celom Slovensku.

Karcinóm prostaty je najčastejší druh rakoviny u mužov. „Príznakmi sú ťažkosti s močením, bolesť či krv v moči, zápaly močových ciest, ale aj problémy s erekciou. V rannom štádiu je však ochorenie bez príznakov, a to je zradné, “ vysvetľuje urologička MUDr.  Martina Serátor.

Hoci je jej vývoj spravidla pomalý a dá sa predpovedať skríningovým vyšetrením z lakťovej jamky, rakovina prostaty je napriek tomu druhým najčastejším dôvodom úmrtí na malígne ochorenia mužov v Európe.

Ako športovci dbáme na zdravú stravu, optimálne tréningové plány a čo najlepší výkon. Telo športovca je úžasný stroj a prevencia je ďalším zo spôsobov, ako ho udržať čo najdlhšie funkčný.

Poznáte PHI? Index zdravej prostaty

Pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty stúpa s vekom. Preventívne urologické vyšetrenie majú absolvovať muži od 50 rokov. Ak sa už niekedy ochorenie objavilo u vás v rodine, nemali by ste váhať a ísť na preventívku už od štyridsiatky.

Účasť na preventívnych prehliadkach je žiaľ nízka. Muži z toho majú obavy, ide pritom o krátke nebolestivé vyšetrenie, ktoré spolu s ďalšími testami dokáže zachytiť rakovinu v skorom štádiu a zachrániť životy. Jednou z metód, ktoré sú kľúčové v prevencii, je krvné vyšetrenie PHI, tzv. Index zdravej prostaty,“ radí lekárka.

Vyšetrenie v laboratóriu MEDIREX kombinuje tri rôzne krvné testy – PSA, voľný PSA a p2PSA.  Trvá iba pár minút a výsledky dostanete do 7 dní. V rámci testu sa merajú hladiny špecifických proteínov, ktoré produkujú bunky prostaty. Z týchto hodnôt sa stanovuje index PHI, ktorý lekárovi môže pomôcť pri rozhodovaní, či je riziko rakoviny reálne a či je nutná biopsia.

Test môžete absolvovať bez predošlej návštevy lekára, výsledok s ním stačí konzultovať neskôr. Vyberte si najbližšie miesto k vášmu bydlisku zo zoznamu odberných centier laboratórií MEDIREX, ktoré sú po celom Slovensku.

3.biker_phi_foto3

Pred odberom nešportujte

V minulosti odborníci skúmali súvis cyklistiky a rakoviny prostaty. Je pravda, že dlhé sedenie a tlak na perineum a genitálie nie sú zdraviu prospešné. Počas dlhšej jazdy si doprajte častejšie prestávky, ktoré obnovia prekrvenie. Súvis so zvýšeným rizikom rakoviny sa však nepotvrdil.

Športový výkon pred odberom ale môže ovplyvniť a dočasne zvýšiť hodnoty proteínov v krvi. Po intenzívnom cvičení počkajte s testom minimálne 48 hodín. Rovnako sa aspoň dva dni pred odberom krvi vyhýbajte alkoholu a vynechajte aj výkonnostné stimulanty a energizéry.

Kompletnú ponuku vyšetrení z krvi so zoznamom odberných miest a lekárov nájdete na www.medirex.sk.

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Zavrieť reklamu