Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Rozhovor: Yeti sa usídlil už aj v Bratislave

O značke Yeti a novej spolupráci medzi dovozcom týchto bicyklov do Čiech a na Slovensko spoločnosťou Zookee a jej novým predajcom Športservisom sme sa zhovárali s brand managerom spoločnosti Zookee Radkom Urbánkom a Martinom Rokoszom zo Športservisu.
Matúš Bušík
Rozhovor: Yeti sa usídlil už aj v Bratislave

Naše otázky sme najprv smerovali k Radkovi Urbánkovi, brand managerom spoločnosti Zookee, ktorá je dovozcom bicyklov Yeti do Čiech a na Slovensko.

Biker: V krátkosti nám predstav značky Yeti, kto ste, odkiaľ ste sa vzali, ako dlho už Yeti vyrába bicykle, ako dlho už pôsobíte na CZ/SK trhu?

Značka Yeti Cycles bola založená v roku 1985 a od začiatku patrila k tým pokrokovým a najviac viditeľným. Ich zjazdový špeciál DH6 sa stal ikonickým vďaka designu a počtu titulov vo vtedajšom zjazdovom pohári, ktorý dnes svojou obťažnosťou pripomína skôr preteky XC. Ale taká bola počiatočná éra zjazdu.

Zookee tiež datuje svoj vznik na konci 80. – tych rokov, keď sme ešte pod názvom Ultrasport začali dovážať produkty značiek Syncros alebo Klein. Dnes patríme medzi najvýznamnejšie cyklistické distribučné spoločnosti pôsobiace na českom a slovenskom trhu a dovážame viac než 30 unikátnych značiek. S Yeti spolupracujeme už takmer 15 rokov, takže si pamätáme niekoľko generácií týchto výnimočných bicyklov.

Biker: V čom sú bicykle Yeti špecifické, čím sa odlišujú od konkurencie, vieme ich vidieť aj na pretekoch, a aké ohlasy na bicykle máte od predajcov/zákazníkov?

Od počiatku vyrábal Yeti modeli s názvom F.R.O. čo znamená „For Racing Only“ a pretekanie má Yeti v krvi dodnes. Napríklad Richie Rude, ktorý jazdí za Yeti získal viac než 20 víťazstiev v sérii EWS a stal sa dva krát celkovým víťazom tejto série. V tomto roku mu držíme palce nech získa svoj tretí titul. Nakoniec v druhom kole pretekov EDR boli v mužskej kategórii na prvých dvoch priečkach práve jazdci Yeti – Richie Rude a Slawomir Lukasik a v ženách preteky vyhrala Bex Baraona, tiež na Yetim.

Slawomir Lukasik, Bex Baraona a Richie Rude po víťaznom ťažení v druhom kole EDR v Tasmánii. Zdroj: EDR

Yeti nie je značka bicyklov, ktorú môžete vidieť všade a kúpiť si ich v každom druhom obchode. Väčšina predaných bicyklov sa objednáva priamo z USA pre konkrétneho zákazníka. Po dobu svojej existencie sa značka dostala na úroveň žltého Lamborghini, ktoré sme ako malí mali doma na plagáte a snívali, o tom že raz sa objaví v našej garáži. Takže zákazník, ktorý túži po Yetim, väčšinou vie, čo chce, má prehľad a pravdepodobne to nebude jeho prvý bike.

Značka už niekoľko rokov ponúka len karbónové bicykle a do svojho vývoja investuje nemalé peniaze. Unikátny je ich patentovaný systém pruženia Switch Infinity, ktorý vyvíjajú spolu s firmou Fox. Tento systém tvoria dva piesty nad stredovým zložením, po ktorých sa čap zadnej stavby pohybuje dole a hore v závislosti na ponorení sa do zdvihu bicykla. Týmto systémom môžu inžinieri Yeti naladiť krivku pruženie takmer k dokonalosti. Preto sú bicykle Yeti maximálne efektívne v celom spektre svojho zdvihu, to znamená citlivé na drobné nerovnosti, aktívne, ale stále dostatočne stabilné v strednej časti zdvihu a výrazne progresívne na jeho konci. Toto nie sú iba marketingové „žvásty“, požičajte si Yeti a presvedčte sa o tom sami.

Preteky EWS v sezóne 2022. Zdroj: Yeti Cycles

Biker: Kam smeruje pôsobenie spoločnosti Yeti, čo od nich v budúcnosti očakávať vo Svete, ale najmä na CZ/SK trhu?

Yeti je čistokrvný high-end, čo sa týka technológií, designu a tým pádom aj ceny. Yeti určite v najbližšej dobe neplánuje vyrábať hliníkové alebo cenovo dostupnejšie modeli. Iba v minulom roku Yeti predstavil svoj prvý e.bike s označením 160E a dôvodom niekoľkoročného vývoja bolo, že sme chceli opäť predstaviť bicykel, ktorý bude patriť k svetovej špičke. Nedávno, v jedno z posledných filmov predstavila spoločnosť zjazdový model vyvinutý špeciálne pre Richie Rudea, ktorý obnovil svoju chuť po pretekaní v zjazde, kde by chcel nadviazať na svoj juniorský titul majstra sveta. Či sa tento bike objaví v ponuke značky v budúcom roku? Nechajme sa prekvapiť.

My ako dovozca sa snažíme pre Yeti vybudovať zmysluplnú dealerskú sieť. Ta musí spĺňať špecifické kritéria, keďže zákazník, s bikeom Yeti má častokrát špecifické požiadavky. Nie je potrebné mať predajňu v každom okresnom meste. Prednosť má kvalita pred kvantitou a tú Športservis spĺňa a my im chceme pomôcť byť ešte lepšími. Pre predajcu je dôležité mať testovacie bicykle, pretože až vlastná skúsenosť prevedčí zákazníka o výnimočnosti bicyklov Yeti. Ich typická tyrkysová farbaa krásny design sú len čerešničkou na torte. V sezóne 2023 Yeti predstavil novú generáciu modelov, takže teraz je ten správny čas vyskúšať bájneho Yetiho.

Richie Rude na prototype zjazdového bicykla. Zdroj: Yeti Cycles

Následne sme sa informovali o novej spolupráci aj v Športservise, konkrétne u Martina Rokosza.

Biker: Ako sa zrodila spolupráca Športservis / Yeti, čo bolo prvotným impulzom pre vznik tejto spolupráce, evidovali ste záujem zo strany zákazníkov?

Chceli sme do portfólia značku, ktorou budeme na Slovensku výnimoční. Značka Yeti túto skutočnosť napĺňa na sto percent. Po prvých rozhovoroch s Radkom zo spoločnosti ZOOKEE som si bol istý, že sme si vybrali správne. Je dôležité, aby si obchodní partneri sadli aj po ľudskej stránke, čo sa stalo. Verím, že spoločne dostaneme na Slovensku značku Yeti viac do povedomia a naša spolupráca bude trvať dlhodobo.

Biker: V portfóliu máte viacero prémiových značiek bicyklov, prečo by mal zákazník siahnuť práve po Yetim?

Yeti si vyžaduje individuálny prístup k zákazníkovi spojený s množstvom služieb. Veľkou výhodou je, že máme testovacie bicykle- novinky 2023. Zákazník si môže bicykel vyskúšať na miestach, kde bicykluje, aby si bol istý, že Yeti bude správna voľba. Následne si vyberie farbu rámu a výbavu, ktorá bude zodpovedať jeho požiadavkám. Dodacia doba je 2 až 3 týždne. Ako benefit máme v pláne darovať zákazníkovi tréningy s profesionálnym trénerom, aby potenciál Yetiho využil naplno. Samozrejmosťou bude záručný a pozáručný servis v čo najkratšom termíne s možnosťou zapožičania testovacieho bicykla.

Biker: Kam smeruje Športservis? Viem, že ste zavreli predajňu v Petržalke, na akých zákazníkov sa chcete zamerať a v čom ste lepší od konkurencie?

Predajňa v Petržalke bola zameraná skôr na turistické bicykle, ktorých bol nedostatok. Rozhodli sme sa koncentrovať všetku silu, top služby  a obrovský výber tovaru na jedno miesto do predajne v Biskupiciach, ktorá je tu už 30 rokov. Máme neskutočný tím kolegov, ktorí žijú s firmou a to je cítiť pri stretnutiach so zákazníkmi. Cez zimu sme spoločne prerobili predajňu v Biskupiciach a získali nové značky bicyklov Yeti a prémiové detské bicykle WOOM. Spravili sme detský kútik a oddychovú zónu pre zákazníkov, kde sa môžu ponúknuť kávou, prečítať si Biker a pozrieť si krásny testovací elektrobike Yeti  160e. Robíme všetko pre to, aby si zákazník užil nákup v predajni a odchádzal s pozitívnou emóciou.

 

Aktuality

10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

Včera 12:15 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Včera 11:06 Fotogaléria: Najlepšie zábery z úvodného kola Svetového pohára v XCO v brazílskej Mairiporã.

Úvodné kolo v Brazílii bolo ohromne napínavé a plné zvratov. Najrýchlejšími jazdcami sa napokon stali Švédka Jenny Rissveds a Američan Chritopher Blevins.

Včera 10:51 Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã.

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.

14.04.2024 Tom Pidcock bol v záverečnom šprinte štvorčlennej skupiny Amstel Gold Race najrýchlejší, Van der Poel mimo boja o víťazstvo.

Na druhom mieste v pretekoch skončil švajčiarsky jazdec Marc Hirschi, ktorý bol počas celých pretekov naozaj aktívny, avšak v šprinte na Pidcocka nestačil. Na treťom mieste v pretekoch skončil Tiesj Benoot.

Zavrieť reklamu