Pretekali sme ako juniori od začiatku do konca. Bolo to šialené, hovorí Mathieu van der Poel o víťazstve Paríž-Roubaix
Mathieu van der Poel si na Paríž-Roubaix pripísal svoj štvrtý titul z cyklistického monumentu, čím zakončil svoju najlepšiu klasikársku jar v kariére.
Jedny z najťažších pretekov v cyklistike vyhral po náročnom dni pretekov, počas ktorého sa išlo na plno od začiatku až do konca, čoho dôkazom je fakt, že išlo o historicky najrýchlejšiu edíciu „Pekla severu.“
Mathieu van der Poel prešiel 256,6 km dlhé preteky s prevýšením 1380 metrov a 29 sektormi dlažobných kociek v čase 5:28:41 hod. V cieli na velodróme v Roubaix mal priemernú rýchlosť neuveriteľných 46,841 km/h.
Zmenil tréningy a ubral preteky
„Je neuveriteľné, ako sme dnes jazdili ako tím a Jasper skončil na druhom mieste. Nie je možné urobiť nič lepšie ako toto. Prvé a druhé miesto na Roubaix sa nám už asi nikdy nepodarí, takže si to musíme užiť naplno,“ povedal po pretekoch Van der Poel.
„Odjazdil som najlepšiu klasikársku sezónu v kariére. Toto sú posledné preteky [programu klasík] a dokončiť to takto je sen. Zmenil som niektoré veci v tréningu a programe a cítim, že som sa zlepšil.“
Prečítajte si tiež
- Aký (šialene vysoký) výkon by ste potrebovali na víťazstvo najrýchlejšieho Paríž-Roubaix v histórii?
- Peter Sagan zaútočil 54 km pred cieľom a po nezastaviteľnom výkone vyhral Paríž-Roubaix 2018
„Povedal som si, že odjazdím menej pretekov, aby som bol na 100 % v každých pretekoch, ktoré som absolvoval. To, čo som dokázal vo Flámsku a dnes, som nedokázal v predchádzajúcich rokoch – takže teraz som rozhodne silnejší,“ opísal prípravu.
Rozhodujúci moment prišiel v sektore Carrefour de l’Arbre 15 km pred cieľom po útoku Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), ktorý však na dlažobných kockách dostal defekt, a tak Van der Poel oslavoval víťazstvo osamote.
Wout van Aert sa snažil dobehnúť svojho najväčšieho cyklokrosového rivala, pričom sa mu na koleso „zavesil“ Van der Poelov tímový kolega Jasper Philipsen, ktorý Van Aerta prešprintoval na velodróme v Roubaix, a tak sa tím Alpecin-Deceuninck teší s víťazstva a druhého miesta na jedných z najnáročnejších pretekov v cyklistike.
„Čím ťažšie preteky, tým lepšie pre mňa“
„Výkon, ktorý som dokázal vydať v posledných 50 km, je niečo, čo som v minulosti nedokázal,“ povedal Van der Poel pre portál Cycling Weekly.
„Myslím, že som mal jeden z najlepších dní na bicykli. Cítil som sa naozaj silný a pokúsil som sa urobiť pár prvých útokov, ale bolo ťažké zbaviť sa ostatných. Na Carrefour de l’Arbre som sa po Degenkolbovom páde a defekte Van Aerta ocitol sám vo vedení a do cieľa som išiel tak tvrdo, ako som mohol.“
„Najprv som nevedel, že [Van Aert] má defekt. Ale keď som okolo neho prešiel, jeho tempo bolo nízke a pochopil som, že má problém. Je to škoda, pretože sme mohli ísť spolu do cieľa a preteky mohli byť iné. Každopádne, nešťastie k pretekaniu patrí. Na víťazstvo na Paríž-Roubaix potrebujete dobré nohy a veľa šťastia.“
„Dnes mám určite rád Paríž-Roubaix. Nedošlo k žiadnemu úniku a pretekali sme naplno, ako juniori, od začiatku do konca. Bolo to šialené. Aj keď je to zvláštne, užíval som si to. Tento spôsob pretekania mi vyhovuje – čím ťažšie preteky, tým lepšie pre mňa,“ dodal Mathieu van der Poel.