Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan zaútočil 54 km pred cieľom a po nezastaviteľnom výkone vyhral Paríž-Roubaix 2018

Bolo 30 km do cieľa, Peter Sagan išiel v úniku, keď si zrazu vypýtal z tímového auta imbusák a za jazdy si dotiahol predstavec.
Martin Sarvaš
Paríž – Roubaix 2018. Foto: Paríž – Roubaix / A.S.O. / Pauline Ballet

Peter Sagan dosiahol v roku 2018 na monumente Paríž-Roubaix jeden z najväčších úspechov v kariére.

Stal sa vtedy prvým cyklistom od roku 1981, ktorý vyhral Paríž–Roubaix v dúhovom drese majstra sveta. Predtým sa to podarilo len päťnásobnému víťazovi Tour de France Francúzovi Bernardovi Hinaultovi.

Peter Sagan zaútočil z pelotónu 54 km pred koncom, dobehol únik a jeho nezastaviteľné tempo dokázal udržať len Silvan Dillier, ktorého Sagan napokon na velodróme v Roubaix prešprintoval.

Bolo to Saganove druhé víťazstvo cyklistického monumentu – piatich najprestížnejších jednodňových pretekoch cyklistiky – po víťazstve na pretekoch Okolo Flámska v roku 2016.

„Cítim sa úžasne. Som veľmi unavený, ale nespadol som, nemal som žiadne defekty a len som pokračoval,“ povedal Sagan.

„Ďakujem všetkým svojim tímovým kolegom – odviedli skvelú prácu, aby všetkých držali pohromade a nakoniec som urobil víťazný ťah.“

Víťaz Paríž-Roubaix z roku 2014 Niki Terpstra sa odtrhol zo skupiny prenasledovateľov a skončil tretí, zatiaľ čo obhajca titulu Greg van Avermaet bol štvrtý.

Bohužiaľ, preteky neskôr zatienila smrť belgického cyklistu Michaela Goolaertsa. 23-ročný Belgičan zomrel v nedeľu večer po páde počas pretekov – hoci Sagan o tomto incidente nevedel, kým neprešiel cieľovou čiarou.

Goolaerts utrpel zástavu srdca a spadol v sektore s dlažobnými kockami. Bol letecky prevezený do nemocnice v Lille, ale v neskôr večer zomrel.

Ako vyhral Peter Sagan Paríž-Roubaix 2018

Paríž – Roubaix 2018. Foto: Paríž – Roubaix / A.S.O. / Pauline Ballet

Monument Paríž-Roubaix, tiež známy ako ‚Peklo severu‘ obsahuje 29 sektorov s dlažobnými kockami a je jedným z najťažších pretekov v cyklistike.

V roku 2018 mali preteky dĺžku 257 km a prevýšenie 1309 metrov, avšak v prípade Paríž-Roubaix to nie je vzdialenosť ani prevýšenie, ktoré by boli „peklom“, ale práve spomínané sektory s dlažobnými kockami, ktoré často spôsobujú nielen technické problémy, ale aj pády.

Švajčiarsky šampión Dillier bol súčasťou šesťčlennej skupiny, ktorá sa po približne 50 km pretekov uvoľnila z pelotónu, pričom Dillier, Sven Erik Bystrom a Jelle Wallays zostali na čele až pokým bolo 65 km pred cieľom.

Zaútočil 54 pred cieľom

Zostávalo 55 km a Belgičan van Avermaet zaútočil zo skupiny favoritov, ktorí prenasledovali túto trojicu, ale jeho útok bol pokrytý a hneď na to zaútočil Peter Sagan.

Nešlo však o žiadny agresívny útok. Sagan jednoducho zrýchlil tempo a nikto zo skupiny ho nedokázal dobehnúť. Keďže jeho súperi zaváhali a nedokázali sa zorganizovať, Sagan sa dotiahol do vedúcej trojky.

Keď zostávalo do konca 35 km, vo vedúcej skupine Bystromovi došli sily, ale Sagan, Dillier a Wallays pokračovali a vytvorili si minútový náskok.

Wallays bol ďalší, ktorý nezvládol vysoké tempo a nechal Sagana a Dilliera osamotených. Dvojica vo vedení dobre spolupracovala a zvýšila svoj náskok na jednu minútu 30 sekúnd.

Za jazdy si doťahoval predstavec

Sagan si 30km pred cieľom vypýtal z tímového auta imbusový kľuč, ktorým si za jazdy dotiahol predstavec. S povoleným predstavcom by sa predsalen šprintovalo ťažko.

Za Saganom a Dilierom zostali už len štyria jazdci, ktorí sa ich zúfalo pokúšali dobehnúť – Van Avermaet, Terpstra, Jasper Stuyven a Sep Vanmarcke. Hoci znížili náskok Sagana a Dilliera na polovicu, v záverečných 10 km sa náskok ustálil na približne 45 sekundách.

„Sagan je anjel a diabol v tej istej osobe“

Jazdec AG2R La Mondiale Silvan Dillier viedol Petra Sagana na velodróm, ale Sagan si svoj útok na vnútornú čiaru skvele načasoval, aby si zabezpečil víťazstvo.

„Sagan je anjel a diabol v tej istej osobe – anjel, pretože ma vzal so sebou, a diabol, pretože som s ním musel ísť do súboja muža proti mužovi. Gratulujem mu,“ povedal Dillier.

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu