Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Novinky

Sedem jazdcov z najsilnejšieho portugalského tímu dostalo zákaz činnosti pre doping

U jazdcov našli mnoho rôznych zakázaných látok. Všetkým jazdcom znížili trest na jeden rok po tom, ako sa priznali k porušeniam prarvidiel a akceptovali svoje suspendácie, ktoré platia od apríla 2022.
Martin Sarvaš

Portugalský kontinentálny tím W52-FC Porto zastavil počas leta činnosť 10 jazdcom pre podozrenia na doping a portugalský antidopingový úrad (ADOP) teraz potvrdil tresty na tri až sedem rokov pre siedmich jazdcov.

V aktualizácii zoznamu sankcií v utorok ADOP uviedol, že medzi potrestanými cyklistami boli aj traja bývalí víťazi pretekov Okolo Portugalska, ktorí dostali zákaz činnosti v dôsledku dlhodobého vyšetrovania Operação Prova Limpa (čisté preteky), informuje Cyclingews.

Víťaz z roku 2019 João Rodrigues, ktorý v roku 2021 vyhral aj Okolo Algarve pred Ethanom Hayterom a Kasperom Asgreenom, dostal najdlhší zákaz – tri roky dostal od ADOP za „vlastnenie zakázaných látok“ a štyri roky od UCI za nezrovnalosti v biologických pasoch. Zároveň ho vyradia z výsledky z rokov 2018 a 2021.

Prečítajte si tiež

U víťaza Okolo Portugalska z roku 2011 Ricarda Mestreho našli rastový hormón somatropín, za čo dostal trojročný zákaz.

Víťaz  portugalského etapáku z roku 2016 Rui Vinhas dostal tiež trojročný zákaz pre držbu kortikosteroidu betametazón.

Aj ďalší štyria členovia tímu dostali trojročný zákaz činnosti. Daniel Mestre mal v držbe látku betametazón a Ricardo Vilela a Samuel Caldeira mali v držbe viacero látok vrátane somatropínu, inzulínu, ľudského rastového hormónu a TB500.

U Josého Nevesa, ktorý sa ako jeden z mála jazdcov W52 vyhol pozastaveniu činnosti, napokon zistili ľudský rastový hormón.

Všetkým siedmim jazdcom bol znížený trest na jeden rok po tom, ako sa priznali k porušeniam prarvidiel a akceptovali svoje suspendácie, ktoré platia od apríla 2022.

W52-FC Porto je najúspešnejší tím v krajine a v poslednom desaťročí dominoval na pretekoch Okolo Portugalska s ôsmimi víťazstvami.

Tím viedol bývalý pretekár a bývalý víťaz pretekov Volta Ribeiro, ktorému však v roku 2009 odobrali titul po pozitívnom teste na zakázanú látku CERA.

Antidopingová akcia Operação Prova Limpa sa rozbehla koncom roka 2021 na základe anonymného tipu polícii, pričom hlavným cieľom vyšetrovania bol tím W52. V apríli bolo pri policajných raziách v tímových hoteloch, domoch, skladoch a vozidlách zadržaných množstvo dopingových produktov, v dôsledku čoho bolo obvinených 10 jazdcov.

V júli ADOP zastavil činnosť ôsmim jazdcom a dvom zamestnancom, po čom UCI vylúčila celý tím zo súťaže.

Aktuality

14:15 Kamión zrazil a zabil trojnásobného víťaza Valónskeho šípu Davide Rebellina.

Polícia vyšetruje tragédiu a pátra po vodičovi kamiónu, ktorý z miesta činu ušiel. Taliansky bývalý profesionálny cyklista mal 51 rokov. Tragická nehoda sa stala neďaleko mesta Vicenza v benátskom regióne.

13:51 6 kľúčových zmien v technických predpisoch UCI pre cestné bicykle v roku 2023.

UCI zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

12:48 Najúspešnejší cyklista roku 2022 je Pogačar, na pódiu bol najčastejšie Pedersen.

Tadej Pogačar má na konte 16 víťazstiev a 25 pódiových umiestnení. Druhý najúspešnejší je majster sveta Remco Evenepoel a za ním skončil jeho tímový kolega Fabio Jakobsen. Na pódiu bol 26-krát dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý tento rok vyhral 10 pretekov.

12:31 Remco Evenepoel oznámil, že bude štartovať na Giro d’Italia 2023.

„Bude to špeciálna edícia, keďže budem mať na sebe dúhový dres, takže sa naozaj teším. Teraz som tu v Amalfi… prechádzam si cesty a bavím sa. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme v Taliansku a dúfam, že sa na mňa a celý tím prídete pozrieť,“ povedal Evenepoel. (Quick-Step Alpha Vinyl)

Včera 16:22 Získajte predplatné magazínu Biker a Cyklistika za zvýhodnenú sumu 19,90 eur.

Na predplatnom tak ušetríte až 30 eur za celý rok.

Zavrieť reklamu