Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Evie Richards obetovala cyklistike fyzické aj duševné zdravie: Bola som posadnutá jazdením a víťazstvami

Bola posadnutá svojou váhou, zastavila sa jej menštruácia a neskôr stratila akýkoľvek pôžitok z jazdenia, priznáva 25-ročná britská cyklistka a majsterka sveta v cross-country z roku 2021.
Martin Sarvaš
Evie Richards obetovala cyklistike fyzické aj duševné zdravie: Bola som posadnutá jazdením a víťazstvami

Evie RIchards na pretekoch svetového pohára vo Val di Sole 2022. Foto: Bartek Wolinski / Red Bull Content Pool

Evie Richards sa stala minulý rok prvou britskou elitnou majsterkou sveta v cross-country (XCO) a šampiónkou Commonwealthu 2022 v rovnakej disciplíne. V rozsiahlom rozhovore pre BBC odhalila fyzické a duševné problémy, ktoré sa spájajú s dosiahnutím takýchto úspechov.

„Keď som v 16 rokoch odišila zo školy, aby som sa pripojila k British Cycling Academy a zamerala sa na to, aby som sa stala profesionálnou cyklistkou, moje menštruácie sa zastavili. V nasledujúcich piatich rokoch som mala len tri menštruačné cykly, pretože som bola pretrénovaná a nejedla som správne alebo dostatočne,“ priznala 25-ročná Richards.

„Keď som hovorila s lekármi, povedali mi, že strata menštruácie je pre profesionálnu športovkyňu veľmi bežná a nebolo to nič nenormálne alebo niečo, čoho by som sa mala obávať.“

Britský vedecký lekársky týždenník British Medical Journal však uvádza, že ide o symptóm relatívneho energetického deficitu v športe (Red-S), čo je stav, ktorý môže postihnúť mužov aj ženy spôsobený nedostatočným príjmom kalórií a/alebo nadmerným výdajom energie. Môže spôsobiť nepriaznivé účinky na mnohé časti tela vrátane menštruačného cyklu, zdravia kostí a kardiovaskulárneho zdravia.

Posadnutá chudnutím

V snahe vyformovať sa do tradičnejšej „vrchárskej“ postavy sa Richards stala posadnutá aj jej hmotnosťou.

„Nikto mi nikdy nepovedal, že je to nezdravé, okrem mojej mamy. Pamätám si, ako som raz prišila domov, keď som vyhral striebro na Hrách Commonwealthu 2018 v Austrálii, a ona len povedala, že vyzerám ako vrece kostí,“ spomína si Richards.

Prečítajte si tiež

„Vždy mi hovorili, že nie som stavaná na to, aby som bola vrchárka, a myslela som si, že ľudia majú pravdepodobne pravdu – ale to ma len robilo konkurencieschopnejšou a posadnutejšou svojou váhou, aby som sa uistila, že som dostatočne „malá“.“

„To sa skončilo až vtedy, keď som začala pracovať na zmene svojho myslenia a dopĺňania energie. Keď som sa stala majsterkou sveta, všetkým som ukázala, že na to, aby som bola rýchla v kopcoch, nemusím byť chudá.“

„Preteká sa vám lepšie, keď ste šťastní a zdraví“

Richards dúfa, že zdieľaním svojho príbehu bude dobrým príkladom pre mladé začínajúce cyklistky a pomôže im správne sa zásobovať „palivom“ a vyhýbať sa poruchám príjmu potravy.

„Vidím, že niektorí športovci, proti ktorým pretekám, uverejňujú svoju hmotnosť na sociálnych sieťach a hnevá ma to, pretože to doslova láme srdce niektorému mladému dievčaťu – uvidí to a bude sa hnať za tým, že bude taká štíhla, ako som to urobila aj ja,“ povedala Richards.

„Chcem vidieť, ako veľa dievčat začína jazdiť na bicykli, ale čo je dôležitejšie, chcem veľa šťastných športovcov a nepomôže, keď vidíte pretekať ľudí, ktorí vyzerajú tak choro. Preteká sa vám lepšie, keď ste šťastní a zdraví.“

Stratila pôžitok z jazdenia

Richards nasleduje jej lásku k športu a súťaženiu už od detstva. Mala sen dostať sa na olympiádu, a kým objavila cyklistiku, hrala basketbal, kolky a hokej.

Talentovanú mladú cyklistku vybrali do akadémie British Cycling Academy v Manchestri a vo veku 16 rokov sa zúčastnila svojich prvých Majstrovstiev sveta v Nórsku.

„Pamätám si… myslela som si, že môj život je neuveriteľný. Chcela som to robiť navždy. Keď som sa presťahovala do Manchestru a vstúpila do akadémie, tento pocit sa zmenil,“ povedala.

Prečítajte si tiež

„Bola som posadnutá jazdením a víťazstvami, no zároveň som stratila akýkoľvek pôžitok zo sadnutia si na bicykel.“

Richards priznala, že sa vzdialila od svojich priateľov, aby maximalizovala svoj tréningový čas, a vyvíjala na seba čoraz väčší tlak, aby ospravedlnila obete, ktoré podstúpila, aby sa stala profesionálnou cyklistkou.

„Moja úzkosť z výsledkov, ktoré som chcela, znamenala, že mi bolo fyzicky zle pred pretekmi aj počas nich. Veľakrát som ich ani nedokončila, pretože som ochorela,“ dodala.

„To vo mne vyvolalo ešte väčšie obavy z pretekania, pretože som mala pocit, že som prerušila svoj spoločenský život a nedosiahla som z neho takmer nič.“

Zmenila spôsob myslenia: Keď si zdravá, dostaneš zo seba to najlepšie.

Odkedy dostala správnu podporu a rady, vrátane psychológa Richa Hampsona a výživovej poradkyne Renee McGregor, Richards hovorí, že jej spôsob myslenia sa zmenil.

„Uvedomili sme si, že na pretekoch som nebola chorá len vtedy, keď som pretekala v cyklokrose, pretože to bola disciplína, v ktorej som na seba nevyvíjala žiadny tlak a ktorá mi najviac pripomínala jazdu doma v Malverne – keď som bola malá a zamilovala som sa do tohto športu. Odvtedy som pred pretekmi nebola chorá.“

„Moja menštruácia sa začala znova. Keď sa zastavila, moja prvá reakcia bola ‚to je skvelé – je to menej nepríjemností, keď pretekáte‘.“ Ale teraz viem oveľa viac o svojom tele a o tom, aké zlé je nemať menštruáciu – a ako, keď si zdravá, dostaneš zo seba to najlepšie.“

Po dosiahnutí celoživotného cieľa súťažou na olympijských hrách v Tokiu, kde skončila siedma, vyhrala Richardsová dúhový dres na majstrovstvách sveta XCO v talianskom Val di Sole.

Jej rok v dúhovom drese však prekazilo zranenie dolnej časti chrbta a na štarte hier Commonwealthu sa postavila s malou konkurenciou.

„Boli to moje prvé preteky v tomto roku bez bolesti a sĺz… a vyhrala som pred všetkými svojimi priateľmi a rodinou, čo bolo veľmi zvláštne,“ povedala.

„Teraz som konečne na tom lepšie v zvládaní zranení a čohokoľvek iného. Bývam opäť v blízkosti miesta, kde som vyrastala, jazdím tam, kde som bývala s otcom a chlapcami z mojej dediny.!

„Milujem to a ak ťa baví to, čo robíš, život je oveľa lepší a tvoje výsledky na pretekoch tiež.“

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu