Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Polícia upozorňovala cyklistov, aby nešli vedľa seba, aj keď podľa zákona je to povolené (+video)

"Pri jazde skupiny od 6 cyklistov sa umožňuje jazda vedľa seba," píše sa v novele Zákona o cestnej premávke, ktorá je platná od marca 2022.
Martin Sarvaš

Reportáž portálu tvnoviny.sk:

Policajná hliadka minulý týždeň napomenula skupinu 20 cyklistov z projektu Naprieč Slovenskom s tým, že „sú na ceste prvej triedy“ a „majú ísť po jednom“, aj keď v novej vyhláške platnej od marca je jednoznačne stanovené, že je povolená jazda dvoch cyklistov vedľa seba pri jazde skupiny od 6 cyklistov.

Na cyklistov ešte predtým trúbilo viacero vodičov áut i autobusov.

Aj keď sú jazda dvoch cyklistov vedľa seba (pri jazde skupiny od 6 cyklistov) či odstup 1,5 metra pri predchádzaní v Zákone o cestnej premávke už takmer polroka, títo policajti zjavne zmeny vo vyhláške nezachytili.

V reportáži tvnoviny.sk sa na incident pýtali aj riaditeľa odboru dopravnej polície Tomáša Vrábeľa, ktorý síce potvrdil, že cyklisti mohli ísť v tomto prípade aj vo dvojiciach vedľa seba a vodiči ich rýchlejšie predbehnú, ako keby išli za sebou, no ku konaniu policajtov sa vyjadriť nechcel.

Prečítajte si tiež

Cieľom projektu Naprieč Slovenskom je zdôrazniť, že „cesty nepatria len motorovým vozidlám. Patria každému účastníkovi cestnej premávky a tým sme aj my – cyklisti.“

„Chceme šíriť myšlienku bezpečnosti na cestách pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Hlavne tých zraniteľnejších. Propagačná jazda je ukážkou bezpečnej jazdy podľa predpisov a šírením myšlienky spoločných pravidiel pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Ukážme, že keď sa chce, tak sa dá,“ píšu na svojom webe.

Zmeny v Zákone o cestnej premávke od marca 2022

Spresňuje sa minimálny bezpečný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca na konkrétnu vzdialenosť, hoci len so slovkom „spravidla“. Pri rýchlosti do 50 km/h na 1 meter, nad 50 km/h na 1,5 metra.

Pri jazde skupiny od 6 cyklistov sa umožňuje jazda vedľa seba, čo umožňuje bezpečnejšie predchádzanie najmä športových a rekreačných cyklistov. Jazda vo dvojici sa povoľuje aj na poľnej ceste, lesnej ceste a v obytnej zóne.

Upravuje sa prednosť cyklistov a automobilov vo viacerých situáciach. V praxi ide najmä o prednosť cyklistu na cyklotrase vedúcej popri ceste pred odbočujúcimi autami, čo doteraz platilo len na namaľovanom pruhu. Táto technická zmena je mimoriadne dôležitá pre navrhovanie funkčnej cyklistickej infraštruktúry po vzore zahraničných miest.

Ruší sa paušálne povolenie parkovať na chodníku, okrem miest, kde to povoľuje značenie. Toto nezmyselné opatrenie, ktorý malo Slovensko v zákone ako jediná európska krajina, výrazne znižovalo bezpečnosť aj dôstojnosť pešieho pohybu. Chodníky sa vrátia chodcom a na miestach, kde parkovanie skutočne nikomu neprekáža, ho bude môcť samospráva stále povoliť.

Osobám, ktoré sprevádzajú na bicykli alebo vezú v sedačke deti do 10 rokov, budú môcť bicyklovať aj na chodníku, pokiaľ tým neobmedzia ani neohrozia chodcov. Upravuje sa tak doterejšie nelogické znenie, kedy malé dieťa mohlo ísť po chodníku, ale jeho rodič už len vedľa na ceste.

Do zákona sa dopĺňajú pravidlá premávky na Bicyklovej ceste, ktorá je v zákone novinkou. Cyklisti môžu takúto cestu využívať v celej šírke v svojom smere jazdy. Umožňuje povoliť na nej jazdu áut, ale len rýchlosťou 30 km/h, pričom cyklisti majú prednosť.

Aktuality

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Včera 17:33 Nezastaviteľný Tadej Pogačar zaútočil 14 km pred cieľom a suverénne vyhral kráľovskú etapu Giro d’Italia.

Výborným výkonom prekvapil Nairo Quintana, ktorý skončil v 15. etape na druhom mieste a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pogačar si výrazne navýšil náskok v celkovej klasifikácii na necelých sedem minút pred Geraintom Thomasom a Danielom Martínezom.

Zavrieť reklamu