Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tour de France 2022 bola najrýchlejšia v histórii pretekov. Prekonali rekord, keď vyhral Armstrong

Tento rok sa posunula priemerná rýchlosť na celej Tour de France cez 42 km/h.
Martin Sarvaš
Tour de France 2022 bola najrýchlejšia v histórii pretekov. Prekonali rekord, keď vyhral Armstrong

Uplynulá Tour de France patrila tímu Jumbo-Visma, ktorý si odnáša až tri dresy zo štyroch – žltý (celkové hodnotenie) a bodkovaný (vrchárska súťaž) získal Jonas Vingegaard a zelený Wout van Aert, ktorý k tomu ešte dostal aj ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca. Okrem toho vyhrali až šesť etáp – tri Van Aert, dve Vingegaard a jednu Christophe Laporte.

Víťaz Jonas Vingegaard prešiel 21 etáp tohtoročnej Tour de France v čase 79 hodín, 33 minút a 20 sekúnd. Všetky etapy mali celkovú dĺžku 3328 kilometrov a prevýšenie 47 861 metrov.

Historický rekord v priemernej rýchlosti na celej Tour de France sa tento rok posunul. Nátlak tímu Jumbo-Visma – a najmä Van Aertova záľuba v skorých útokoch – pomohla posunúť Tour k najrýchlejšej priemernej rýchlosti – 42,205 km/h.

Predchádzajúce maximum (41,654 km/h) pochádza z roku 2005, čo bol posledná Tour de France, ktorú vyhral Lance Armstrong. Po priznaní k užívaniu dopingu mu Medzinárodná cyklistická federácia v roku 2012 odobrala všetkých sedem titulov z Tour de France (1999 -2005).

Jonas Vingegaard aj Wout van Aert zásadnne odmietajú akékoľvek užívanie zakázaných látok a zdôraznili, že ich výsledky dosahujú vďaka tvrdej drine na tréningoch.

Prečítajte si tiež

„Sme úplne čistí, každý z nás, a môžem to povedať každému z vás. Nikto z nás neberie nič zakázané. Myslím si, že sme takí dobrí vďaka príprave, ktorú absolvujeme. Tréningové kempy vo vysokej nadmorskej výške posúvame na vyšší level a na vyššej úrovni je úplne všetko: materiály, jedlo a tréning,“ povedal Vingegaard.

Wout van Aert nebol veľmi nadšený z otázky o dopingu: „Takže teraz, pretože jazdíme na takejto úrovni, musíme sa brániť? Nerozumiem tomu. Veľmi tvrdo sme na tom pracovali a cyklistika sa zmenila. Nepáči sa mi, že na tieto veci musíme stále odpovedať. Kontroly musíme absolvovať celý rok, nielen na Tour de France, chodia k nám domov.“

Aktuality

10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

Včera 12:15 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Včera 11:06 Fotogaléria: Najlepšie zábery z úvodného kola Svetového pohára v XCO v brazílskej Mairiporã.

Úvodné kolo v Brazílii bolo ohromne napínavé a plné zvratov. Najrýchlejšími jazdcami sa napokon stali Švédka Jenny Rissveds a Američan Chritopher Blevins.

Včera 10:51 Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã.

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.

14.04.2024 Tom Pidcock bol v záverečnom šprinte štvorčlennej skupiny Amstel Gold Race najrýchlejší, Van der Poel mimo boja o víťazstvo.

Na druhom mieste v pretekoch skončil švajčiarsky jazdec Marc Hirschi, ktorý bol počas celých pretekov naozaj aktívny, avšak v šprinte na Pidcocka nestačil. Na treťom mieste v pretekoch skončil Tiesj Benoot.

Zavrieť reklamu