Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Inzercia

Trenažér Tacx Neo 2T – dokonalá simulácia skutočnej jazdy

Jediné čo počujete je hluk, ktorý produkuje vaša reťaz a kazeta. Presnosť merania má odchýlku do 1%.
Biker

Tacx Neo 2T určite právom patrí na vrchol smart cyklotrenažérov. Môžeme ho smelo označiť za Cadillac medzi trenažérmi, alebo ak chceme byť modernejší, môžeme naň pozerať ako na Teslu.

Hlavné slovo dostal aj v úplne prvých UCI Majstrovstvách sveta E-Sport. Tichosť prevádzky celej série Neo je už roky vlastnosťou, ktorú sa ostatní výrobcovia snažia dobehnúť, ale Tacx má i ďalšie tromfy v rukáve.

História Tacx

Tacx je značka, ktorá je na trhu už od 70-tich rokov, kedy sa začali predávať cyklistické tréningové valce a je lídrom dodnes. S vývojom pribúdajú i stále modernejšie “connected” tréningové trenažéry. Píše sa rok 2014 a Taxc Neo sa stal ikonou hneď po uvedení do cyklokomunity.

V roku 2019 prebral Tacx pod svoje krídla Garmin, ktorý v roku 2020 priniesol na trh tretiu vylepšenú generáciu s názvom NEO 2T . Hlavnou zmenou bolo vylepšenie elektromotora, ktorý ponúka realistickejší zážitok a vylepšenú simuláciu stúpaní.

Samozrejme, každá generácia Tacx je tichšia ako tá predchádzajúca, čo vždy oceníme. V súčasnej ponuke sa na nižších stupňoch nachádzajú trenažéry Flux 2 a Flux S, ktoré používajú trocha inú technológiu. K priamemu porovnaniu sa dostaneme dúfame niekedy inokedy.

Dobrá správa je, že cyklotrenažéry Tacx si môžete vyskúšať na vlastnej koži aj vy v democentrách VELOsprint Specialized (Bratislava), pro-body.sk (Košice), cykloagent.sk (Bánska Bystrica) cykloshop.sk (Trenčín),  MTBiker.sk (Hrádok), maratonbike.sk Teplička nad Váhom pri Žiline).

Ako sa jazdí na Neo 2T?

Zdá sa, že sme sa zamilovali, ale jazda na tomto trenažéri je úžasná. Je to jeden z tých produktov, pri ktorom si myslíte, že výrobca myslel na všetko. Celkom na začiatku vás prekvapí tichý chod, žiadne “zavýjanie” ako pri starších generáciách, či iných produktoch.

V skutočnosti jediné čo počujete je hluk, ktorý produkuje vaša reťaz a kazeta. Ak je jedna z vašich hlavných požiadaviek tichosť prevádzky (možno chcete trenažér používať i v blízkosti spiaceho dieťaťa), tak Neo bude na prvom mieste vášho zoznamu.

Ďalšia vec, ktorá zaujme, je okrem funkcionality a kvality pohľadný dizajn. Tacx je  jednoducho super vyzerajúce zariadenie, ktoré perfektne vykonáva svoju funkciu. Minimalistický Tacx sa skladá z obalu zotrvačníkovej sústavy, dvoch nožičiek (nôh) a…bicykla.

Neobsahuje v podstate nič iné. Tu naozaj menej znamená viac. Minimalistický však neznamená, že by sa to nejako prejavilo na jeho stabilite. Ťažšie trenažéry majú celkovo vyššiu stabilitu.

Hmotnosť trenažéra Neo 2T je viac ako 21 kg, čo zaručuje skvelú stabilitu aj pri intenzívnych šprintoch. V konštrukcii je určitá vôľa, ktorá umožňuje prirodzenejší pohyb na bicykli a necítite sa akoby ste jazdili na štvorkolke. Bicykel sa prirodzene nakláňa o niekoľko stupňov zo strany na stranu.

Dokonalá simulácia skutočnej jazdy

To čo definuje Neo 2T je jeho inovatívny virtuálny zotrvačník. Je ťažké popísať všetky tie malé veci, ktoré robia jazdu tak úžasne realistickú pri každom zašliapnutí pedála. Žiadne remene, žiadne reťaze, svoju silu aplikujete priamo na elektromotor, ktorý dáva veľmi adekvátnu odozvu, či už vzhľadom na prevýšenie, hmotnosť jazdca, alebo samotný pocit otáčania pedálom.

Na trhu neexistuje žiadny iný trenažér, ktorý by sa približoval takto blízko k úrovni skutočného šliapania na bicykli. Elektromotor dokonca replikuje zotrvačnosť pri zjazdoch.

Na väčšine trenažérov prestanete pedálovať a výstupný výkon okamžite klesne na nulu. Keď napríklad na nejakej trase v apke Zwift idete dole kopcom, efekt voľnobehu posiela nejaký odpor do trenažéra a skutočne pripomína jazdu z kopca, čo je vidno aj na zázname.

Ďalšou výhodou je simulácia rôznych povrchov ako napr. gravel, dlažobné kocky, prešmykovanie na mokrom podklade. Neo dokáže realisticky simulovať až 25% stúpanie a záťaž 2 200 W, tak sa nemusíte báť, že by ste ho “prešliapali”.

Konektivita, presnosť, kompatibilita

Vzhľadom na koncept cyklotrenažéra je konektivita veľmi priamočiara. Nasadnete, začnete šliapať a svetielka vám ukážu či je všetko OK. Pripojenie k apkám ako Zwift, Rouvy, Sufferfest, Trainerroad, či natívna Tacx prebieha bez problémov.

Jedna z veľmi “cool” vecí je, že cyklotrenažér nemusí byť zapojený v zásuvke. Ak ho nezapojíte, jediné čo strácate sú realistické zjazdy. Neo 2T je sebestačný generátor, ktorý sa napája z vášho výkonu.

Presnosť merania spadá do limitu odchýlky 1%, čo platí aj pre analýzu záberu a rozdelenie Ľ/P. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo to bol jediný trenažér certifikovaný na použitie pri spomínaných UCI Majstrovstvách sveta v E-sporte.

Neo 2T dostanete bez namontovanej kazety, takže si musíte nahodiť tú svoju, čo by nemal byť problém. Hneď po rozbalení je kompatibilný s viacerými typmi kaziet vrátane 11-koliesko Shimano alebo SRAM, so špec. kazetovým telom zvládne aj Campy a SRAM 12-koliesko.

Ak máte všetko ako má byť, tak je montáž úplná “brnkačka” aj s väčšinou používaných osiek.

Pár slov nakoniec

Keď kupujete Tacx Neo 2T dostanete niečo, čo vás už nikdy neprinúti snívať o inom cyklotrenažéri. Tých je síce veľa, ale zdá sa, že konkurujú hlavne cenou. Keď sa pozrieme na kompletný balíček funkcií, tak Neo zaujíma právom prvé miesto.

Cena je niekde okolo úrovne 1 299 €, ale istotne si nájdete 1 299 dôvodov, prečo je to dobrá kúpa. Ak nedokážete oceniť jeho funkcie, alebo to je mimo vášho rozpočtu, isto sa oplatí zamyslieť nad “mladšími”súrodencami” s klasickým zotrvačníkom Flux 2 (799 €) alebo Flux S (599€).

Ultimátny cyklistický kvíz

0%

Patrí helma na Slovensku do povinnej výbavy cyklistov?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko etáp má Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľkokrát vyhral Peter Sagan titul majstra sveta v cestnej cyklistike?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý XC pretekár sa stal v roku 2009 najmladším majstrom sveta v XCO a vo svojich 35 rokoch sa stal v roku 2021 najstarším svetovým šampiónom v histórii?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako sa volá prvý model celoodpruženého bicykla?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Kto vyhral posledné dve edície Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Patria oranžové odrazky v kolesách aj pedáloch medzi zákonom stanovenú povinnú výbavu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

V zákone sa píše: Bicykel musí byť vybavený na prevádzku v cestnej premávke odrazovými sklami oranžovej farby na oboch stranách pedálov; na lúčoch predného a zadného kolesa najmenej jedným bočným odrazovým sklom oranžovej farby.

Kto vymyslel koleso?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Bez kolies by sme toho veľa nenabicyklovali. Koleso bolo s najväčšou pravdepodobnosťou objavené približne v rovnakom čase na dvoch rôznych miestach sveta. V 4. tisícročí pred našim letopočtom ho vynašli Sumeri, no v tom istom čase ho začali požívať aj ľudia v Indii, avšak iba ako hrnčiarsky kruh.

Ktorý (stále aktívny) zjazdár má štyri tituly majstra sveta a je v súčasnosti najúspešnejší na svete?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Greg Minnaar aj Loic Bruni majú síce obaja po štyri tituly, ale Minnaar má na konte dokopy rekordných 22 víťazstiev pretekov svetového pohára (Bruni 7) a štyrikrát získal titul celkového víťaza svetového pohára v zjazde (Bruni 2). Minnaar má aj omnoho viac pódiových umiestnení a vo svojich 39 rokoch je najstarším jazdcom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať preteky svetového pohára v zjazde.

Na akých pretekoch v roku 2020 šprintovali o víťazstvo v závere (iba) Mathieu van der Poela a Wout van Aert?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Môže cyklista predbiehať z pravej aj z ľavej strany stojace alebo pomaly idúce vozidlo v rovnakom smere?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý Slovák dosiahol najlepší výsledok na majstrovstvách sveta v zjazde?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Rasťo Baránek síce tento rok dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského zjazdára na svetovom šampionáte za posledných 22 rokov, keď skončil na 19. mieste vo Val di Sole, ale historicky najlepší výsledok si drží stále Filip Polc, ktorý skončil piaty v roku 1998 na MS v Mont St. Anne.

Aký je správny počet bicyklov, ktoré vlastníte?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký dres získa víťaz majstrovstiev sveta (v akejkoľvek cyklistickej disciplíne)?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Vodič má povinnosť pri predchádzaní cyklistu zachovať minimálny odstup 1,5 metra

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Národná rada SR síce nedávno schválila novelu Zákona o cestnej premávke, v ktorej sa píše o minimálnej vzdialenosti pri predchádzaní cyklistov 1,5 metra pri rýchlosti do 50km/h a 1 meter pri nižšej rýchlosti. Bohužiaľ, novela nezavádza povinnosť, ale žiada, aby vodiči dodržiavali odstup „spravidla“. Znamená to, že vodičovi pri porušení pravidla nehrozí pokuta a tento odstup reálne nie je povinný.

Aký dres má oblečený líder resp. víťaz vrchárskej súťaže na Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý cyklista je považovaný za najlepšieho svetového cyklistu všetkých čias?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľkokrát vyhral Peter Sagan zelený dres na Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Na akú rýchlosť musí byť obmedzený e-bike, aby nemusel byť registrovaný evidenčným číslom? (v Európe)

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko titulov majstra sveta v cyklokrose získal doteraz Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý slovenský výrobca bicyklov vyrába za rok najviac bicyklov (svojej značky)?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Podľa údajov z roku 2020: Kellys: ≈ 95 000 bicyklov | CTM: ≈ 55 000 bicyklov | Dema: ≈ 40 000 bicyklov | Kenzel: ≈ 30 000 bicyklov

Môžu cyklistovi na Slovensku zadržať vodičský preukaz za jazdu (na bicykli) pod vplyvom alkoholu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

U cyklistu nemôže dôjsť k trestnému činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. A preto nemôže byť pravdou tak často opakovaný mýtus, že opitý cyklista môže prísť o vodičský preukaz.

Koľkokrát vyhral Tour de France Lance Armstrog predtým, ako mu tituly zobrali pre doping?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ultimátny cyklistikcký kvíz
Dokonalé! Všetky odpovede máte správne. Gratulujeme, zaslúžite si minimálne repliku majstrovského dresu Petra Sagana!

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

 

 

Vaše komentáre

Aktuality

18:13 Nora Jenčušová dosiahla skvelý výsledok, skončila piata v 2. etape Okolo Burgosu (+video).

Iba 20-ročná slovenská cyklistka tímu Bepink si pripísala najväčší úspech v kariére. Jenčušová bola v úniku s ďalšími šiestimi pretekárkami a víťazkou etapy sa stala jej talianska tímová kolegyňa Matilde Vitillo, ktorá bola najrýchlejšia v záverečnom šprinte.

17:52 Peter Sagan trpel na jar postcovidovým syndrómom, v Utahu trénuje aj na horskom bicykli.

Jeho tréner Jens Van Beylen povedal, že Saganov zdravotný stav sa zlepšuje a túto jar trpel dlhým covidom: „Peter sa cítil unavený. Po tréningu a po pretekoch ho boleli nohy. To ešte nikdy necítil. Urobili sme celý rad testov, no nepodarilo sa nám nájsť konkrétnu príčinu jeho problémov.“ (Het Laatste Nieuws)

17:11 Arnaud Démare vyhral 13. etapu a potvrdil, že je najlepší šprintér na Gire.

Pelotón dobehol únik tesne pred cieľom a v šprinte skončil za Démarom na druhom mieste Phil Bauhaus a tretí Mark Cavendish. Počas etapy odstúpil Romain Bardet, ktorý bol jedným z najväčším favoritom v celkovom hodnotení.

12:55 Chystá Cube predstavenie nového ultraľahkého aero bicykla?

Nové bicykle sa objavili na Giro d’Italia u jazdcov tímu Intermarché-Wanty-Gobert.

12:01 Kvíz: Ako dobre poznáte náradie na servis bicykla? | Súťaž o vysokotlakový čistič Kärcher K5 Compact.

Otestujte sa v kvíze a zapojte sa do súťaže o vysokotlakový čistič Kärcher K5 Compact aj a sadu šiestich čistiacich prostriedkov v celkovej hodnote 338 eur.

Zavrieť reklamu