Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Tréning a strava

Návod: Ako sa vyznať v cyklotrenažéroch Tacx?

Biker

Ročná doba nám okrem prepletania sa cestnou premávkou prináša aj ďalšiu výzvu v podobe premenlivého chladnejšieho počasia. Ale s cyklotrenažérom môže vaša sezóna ešte len nabrať tie spávne obrátky.

V teple svojej “jaskyne” môžete hltať kilometre aj keď vonku zúri krutá snehová búrka a šialená doprava vás vonkoncom nemusí zaujímať.

Značka Tacx (už nejaký ten rôčik pod krídlami Garmin) je klasickou stálicou na nebi cyklotrenažérov. Dokonca aj úplne prvé UCI Esports Cyklistické Majstrovstvá Sveta minulý rok prebiehali výhradne na cyklotrenažéroch Tacx® NEO 2T Smart.

Čo ale robí túto značku tak výnimočnou? Pozrieme sa pod povrch týchto trenažérov, aby sme si vedeli vybrať ten pravý.

Odporový systém VS Direct Drive

Odporový systém funguje na princípe pribrzďovania zadného kolesa vloženého do trenažéra. Napríklad model Booster má až dva rady magnetov (bežne sa používa len jeden), ktoré podľa nastavenia zväčšujú/zmenšujú intenzitu magnetického poľa, ktoré kladie odpor kolesu.

Model Flow Smart podporuje jazdu na virtuálnych trasách a použitie tréningových apiek tretích strán ako Zwift, Rouvy, či trainner Road. Jeho jednoznačnou výhodou je skladovateľnosť a nižšia cena.

Za zmienku určite stoja špeciálne plášte, ktoré zabraňujú preklzávaniu, zlepšujú prenos sily a hlavne znižujú hlučnosť.

Direct Drive (priamy pohon) je sofistikovanejší systém, do ktorého vložíte svoj bicykel bez zadného kolesa a odpor sa aplikuje priamo na zadnú osku. Tento systém, je omnoho realistickejší, doslova zameniteľný s pocitom z bicyklovania v exteriéri.

Okrem toho tu nedochádza k strate trením a meranie rýchlosti alebo výkonu je podstatne presnejšie . Trenažéri Tacx sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s väčšinou byciklov hneď po vytiahnutí z krabice. V prípade potreby sú skladom dostupné rôzne adaptéry.

Zotrvačník VS Virtuálny Zotrvačník (elektromagnetický)

Zotrvačník je závažie, ktoré pridáva „šlapaniu“ realistický pocit. Keď jazdíte vonku a prestanete pedálovať,  váš bicykel ihneď nezastaví. Niečo podobné sa deje aj pri prekonávaní mŕtveho bodu počas záberu.

Zotrvačná sila, ktorá udržuje pohyb bicykla je simulovaná zotrvačníkom. Čím ťažší zotrvačník, tým realistickejší pocit pri pedálovaní. Napr. pri modeli Flux 2  je to 7,6 kg, ale vďaka magnetom dokáže simulovať zotrvačnosť až 31,2kg. Jeho „mladší brat“ Flux S má zotrvačník 7kg/22,8kg .

Virtuálny Zotrvačník nie je napriek svojmu názvu o nič menej skutočnejší ako ten bežný. Brzdný elektromotor a magnety v sérii NEO dokážu vytvoriť premenlivú zotrvačnosť  na ktorú by bolo treba až  125 kg  hmotnosti a odpor až 2200 W pre simuláciu prudkých stúpaní (25%).

Premenlivá zotrvačnosť je veľmi výhodná pri simulovaní špecifických podmienok ako sú sklon, rýchlosť a hmotnosť jazdca. Simulované podmienky sú prakticky zameniteľne s reálnou situáciou. Motorová brzda umožňuje simulovať dokonca i zjazd, alebo terénne podmienky, ako napr. dlažobné kocky, blato, drsné povrchy, alebo betónové pláty.

Vlajková loď NEO Bike

Na vrchole rebríčka právom stojí prepracovaný cyklistický trenažér s realistickým pocitom s jazdy Neo Bike Smart.  Najjednoduchšie sa dá popísať ako mimoriadne tichý, výkonný, presný, s vysokou mierou prispôsobiteľnosti. O

krem tých najšpičkovejších parametrov v celej ponuke Tacx, ponúka priam bezkonkurenčnú možnosť prispôsobenia geometrie rámu a radenia. Prispôsobiť si môžete jednotlivé dĺžky rúr rámu a dĺžku kľúk (viď obrázok) presne podľa vášho bicykla.

Hnaciu sústavu/prevody si môžete nastaviť : 1-3 predné píly; 22-53 zubov a zadná kazeta v rozmedzí 1-12 koliesok, s počtom 11- 40 zubov.

Na prvý pohľad padnú do oka aj ďalšie nainštalované doplnky ako napr. výkonné ventilátory, ktorých rýchlosť môžete nastaviť na stabilnú, alebo premenlivú v závislosti od výkonu alebo rýchlosti.

Užitočný je aj držiak tabletu s dvoma USB portami na nabíjanie. Vstavaný displej, zobrazuje rýchlosť, výkon, kadenciu, graficke znázornenie zaradených prevodov či prevýšenie.

 

Pripojiteľnosť

Takmer všetky Tacx trenažéry ponúkajú BLUETOOTH® Smart technology a ANT+® FE-C protokol, čo využijete pri trénovaní s rôznymi aplikáciami, či virtuálnymi tréningovými nástrojmi.

Pridaním cyklistických dynamík na ANT+ rozhranie dokážete svoje jazdy nahrávať priamo do kompatibilných cyklopočítačov Edge alebo hodiniek Garmin (priamo pripojitelné ako bezdrôtový snímač výkonu, snímač rýchlosti/kadencie alebo mód trenažer).

Vďaka týmto meraniam budete dopĺňať aktuálne informácie do funkcie Tréningový Stav a získate Denné odporúčania tréningov, či aktualizácie svojho merania VO2 max.

Na záver prídáme ešte jeden používateľský typ. V príslušenstve k cyklotrenažérom nájdete aj rolovatelnú podložku vyrobenú z vodeodolnej peny o hrúbke 6 mm.

Tá okrem ochrany podlahy perfektne poslúži ako stabilizácia vášho cyklotrenažéra/bicykla a zabráni prenosu vibrácii, čím budú vaše jazdy ešte tichšie. Potoky potu, ktoré vypotíte pri svojich heroických výkonoch potom len jednoducho zotriete z tejto praktickej pomôcky.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Zavrieť reklamu