Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Návod: Ako sa vyznať v cyklotrenažéroch Tacx?

Biker
Návod: Ako sa vyznať v cyklotrenažéroch Tacx?

Ročná doba nám okrem prepletania sa cestnou premávkou prináša aj ďalšiu výzvu v podobe premenlivého chladnejšieho počasia. Ale s cyklotrenažérom môže vaša sezóna ešte len nabrať tie spávne obrátky.

V teple svojej “jaskyne” môžete hltať kilometre aj keď vonku zúri krutá snehová búrka a šialená doprava vás vonkoncom nemusí zaujímať.

Značka Tacx (už nejaký ten rôčik pod krídlami Garmin) je klasickou stálicou na nebi cyklotrenažérov. Dokonca aj úplne prvé UCI Esports Cyklistické Majstrovstvá Sveta minulý rok prebiehali výhradne na cyklotrenažéroch Tacx® NEO 2T Smart.

Čo ale robí túto značku tak výnimočnou? Pozrieme sa pod povrch týchto trenažérov, aby sme si vedeli vybrať ten pravý.

Odporový systém VS Direct Drive

Odporový systém funguje na princípe pribrzďovania zadného kolesa vloženého do trenažéra. Napríklad model Booster má až dva rady magnetov (bežne sa používa len jeden), ktoré podľa nastavenia zväčšujú/zmenšujú intenzitu magnetického poľa, ktoré kladie odpor kolesu.

Model Flow Smart podporuje jazdu na virtuálnych trasách a použitie tréningových apiek tretích strán ako Zwift, Rouvy, či trainner Road. Jeho jednoznačnou výhodou je skladovateľnosť a nižšia cena.

Za zmienku určite stoja špeciálne plášte, ktoré zabraňujú preklzávaniu, zlepšujú prenos sily a hlavne znižujú hlučnosť.

Direct Drive (priamy pohon) je sofistikovanejší systém, do ktorého vložíte svoj bicykel bez zadného kolesa a odpor sa aplikuje priamo na zadnú osku. Tento systém, je omnoho realistickejší, doslova zameniteľný s pocitom z bicyklovania v exteriéri.

Okrem toho tu nedochádza k strate trením a meranie rýchlosti alebo výkonu je podstatne presnejšie . Trenažéri Tacx sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s väčšinou byciklov hneď po vytiahnutí z krabice. V prípade potreby sú skladom dostupné rôzne adaptéry.

Zotrvačník VS Virtuálny Zotrvačník (elektromagnetický)

Zotrvačník je závažie, ktoré pridáva „šlapaniu“ realistický pocit. Keď jazdíte vonku a prestanete pedálovať,  váš bicykel ihneď nezastaví. Niečo podobné sa deje aj pri prekonávaní mŕtveho bodu počas záberu.

Zotrvačná sila, ktorá udržuje pohyb bicykla je simulovaná zotrvačníkom. Čím ťažší zotrvačník, tým realistickejší pocit pri pedálovaní. Napr. pri modeli Flux 2  je to 7,6 kg, ale vďaka magnetom dokáže simulovať zotrvačnosť až 31,2kg. Jeho „mladší brat“ Flux S má zotrvačník 7kg/22,8kg .

Virtuálny Zotrvačník nie je napriek svojmu názvu o nič menej skutočnejší ako ten bežný. Brzdný elektromotor a magnety v sérii NEO dokážu vytvoriť premenlivú zotrvačnosť  na ktorú by bolo treba až  125 kg  hmotnosti a odpor až 2200 W pre simuláciu prudkých stúpaní (25%).

Premenlivá zotrvačnosť je veľmi výhodná pri simulovaní špecifických podmienok ako sú sklon, rýchlosť a hmotnosť jazdca. Simulované podmienky sú prakticky zameniteľne s reálnou situáciou. Motorová brzda umožňuje simulovať dokonca i zjazd, alebo terénne podmienky, ako napr. dlažobné kocky, blato, drsné povrchy, alebo betónové pláty.

Vlajková loď NEO Bike

Na vrchole rebríčka právom stojí prepracovaný cyklistický trenažér s realistickým pocitom s jazdy Neo Bike Smart.  Najjednoduchšie sa dá popísať ako mimoriadne tichý, výkonný, presný, s vysokou mierou prispôsobiteľnosti. O

krem tých najšpičkovejších parametrov v celej ponuke Tacx, ponúka priam bezkonkurenčnú možnosť prispôsobenia geometrie rámu a radenia. Prispôsobiť si môžete jednotlivé dĺžky rúr rámu a dĺžku kľúk (viď obrázok) presne podľa vášho bicykla.

Hnaciu sústavu/prevody si môžete nastaviť : 1-3 predné píly; 22-53 zubov a zadná kazeta v rozmedzí 1-12 koliesok, s počtom 11- 40 zubov.

Na prvý pohľad padnú do oka aj ďalšie nainštalované doplnky ako napr. výkonné ventilátory, ktorých rýchlosť môžete nastaviť na stabilnú, alebo premenlivú v závislosti od výkonu alebo rýchlosti.

Užitočný je aj držiak tabletu s dvoma USB portami na nabíjanie. Vstavaný displej, zobrazuje rýchlosť, výkon, kadenciu, graficke znázornenie zaradených prevodov či prevýšenie.

 

Pripojiteľnosť

Takmer všetky Tacx trenažéry ponúkajú BLUETOOTH® Smart technology a ANT+® FE-C protokol, čo využijete pri trénovaní s rôznymi aplikáciami, či virtuálnymi tréningovými nástrojmi.

Pridaním cyklistických dynamík na ANT+ rozhranie dokážete svoje jazdy nahrávať priamo do kompatibilných cyklopočítačov Edge alebo hodiniek Garmin (priamo pripojitelné ako bezdrôtový snímač výkonu, snímač rýchlosti/kadencie alebo mód trenažer).

Vďaka týmto meraniam budete dopĺňať aktuálne informácie do funkcie Tréningový Stav a získate Denné odporúčania tréningov, či aktualizácie svojho merania VO2 max.

Na záver prídáme ešte jeden používateľský typ. V príslušenstve k cyklotrenažérom nájdete aj rolovatelnú podložku vyrobenú z vodeodolnej peny o hrúbke 6 mm.

Tá okrem ochrany podlahy perfektne poslúži ako stabilizácia vášho cyklotrenažéra/bicykla a zabráni prenosu vibrácii, čím budú vaše jazdy ešte tichšie. Potoky potu, ktoré vypotíte pri svojich heroických výkonoch potom len jednoducho zotriete z tejto praktickej pomôcky.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu