Biker.sk

FUSAKLE ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Julian Alaphilippe o páde na Okolo Flámska: Neviním Van der Poela, Van Aerta ani motorkára

"Bol to jednoducho pretekársky incident," hovorí francúzsky cyklista, ktorý si pri nepríjemnom páde po strete s motorkou zlomil dve kosti v dlani.
Martin Sarvaš
Pád Juliana Alaphilippa na Okolo Flámska 2020.

Čerstvý majster sveta Julian Alaphilippe utrpel nepríjemný pád počas pretekov Okolo Flámska. Po zrážke s motorkou preletel cez bicykel a tvrdo dopadol na zem.

Pád však vyzeral na videu omnoho hrozivejšie, ako boli v skutočnosti jeho následky. Alaphilippe mal pri páde veľké šťastie v nešťastí, keďže vyviazol s dvomi zlomenými kosťami v dlani. Na ďalší deň podstúpil operáciu a momentálne sa rehabilituje doma v Andorre.

O príčine a vinníkovi pádu sa špekulovalo a fanúšikovia si vytvárali svoje vlastné verzie. Pád sa odohral v závere pretekov, 35 km pred cieľom, kedy išiel v Alaphilippe v úniku s dvomi  ďalšími najväčšími favoritmi – Woutom van Aertom a Mathieu van der Poelom.

Pozrite si tiež

Jedni tvrdili, že za to môže motorkár, iní zasa, že si to spôsobil sám, lebo hovoril do vysielačky a držal sa riadidiel jednou rukou a našli sa aj takí, čo vinili Wouta van Aerta, že ich oboch schválne naviedol na motorkára a niektorí vinili aj Mathieu van der Poela, ktorý sa stihol vyhnúť motorke iba veľmi tesne.

Všetky domnienky vyvrátil samotný Julian Alaphilippe, ktorý sa v rozhovore pre  L’Equipe vyjadril, že z pádu neviní Mathieu van der Poela, Wouta van Aerta ani motorkára.

„Na bicykli som dosť zručný, ale v tomto prípade som nemohol spraviť nič“

„Bol som za Van der Poelom, na ľavej strane cesty, išiel som za ním na pravú stranu a v momente, keď sa odtiahol, v plnej rýchlosti som zasiahol motorku. Na bicykli som dosť zručný, vyhýbam sa prekážkam a vojdem sa do malých priestorov, ale v tomto prípade som nemohol spraviť nič,“ konštatoval Julian Alaphilippe.

„Počul  som, čo hovorili ľudia  – ‚Hovoril do vysielačky a nesústredil sa.‘ Ak by som sa aj pozeral pred seba alebo za  seba, ak by som aj mal obe ruky na riadidlách, ak by som sa aj napil… nič by to nezmenilo. Keď sa Van der Poel vyhol motorke v poslednej chvíli, nemohol som už spraviť nič.“

„Nepočul som zvuk motorky, pretože sme išli veľmi rýchlo. Nehovorím, že za to môže Van der Poel, lebo ma nevaroval a nehovorím, že to bola chyba motorkára, keďže s tým nemal nič spoločné – nie, nie, nie,“ pokračoval francúzsky cyklista.

Pozrite si tiež

Takýto pád ešte nezažil

„Počul som, že šofér motorky sa cítil vinný, ale nie je to tak a dúfam, že aj tento rozhovor mu to potvrdí. Neviním ho. Bol to jednoducho pretekársky  incident. Okrem toho, aj tak nie som pomstychtivý človek. A aj Van Aert, aj Van der Poel mi potom poslali správy, čo bolo od nich pekné.“

Alaphilippe opísal svoj pád ako „hrozivý“ a povedal, že ešte nikdy počas svojej kariéry takýto pád nezažil.

„Väčšinou o páde viete vopred, že sa stane – napríklad keď idete cez zákrutu po šmykľavom povrchu a viete, že sa tomu už nevyhnete,  ale pri tomto páde…“

„Teraz už je to fajn a mohlo to byť omnoho horšie, aj keď po operácii som nečakal, že budem mať také bolesti. Mal som opuchnutú ruku a nemohol som spať. Ale je dobre, že to už mám za sebou, aj keď som si takto zimnú prestávku nepredstavoval. Som rád, že som doma a teším sa, že už nemám také bolesti,“  opísal Julian Alaphilippe.

Podľa majstra sveta sa jeho tím Deceuninck-QuickStep stretne v Belgicku na začiatku novembra, kedy pôjde aj na kontrolu k svojmu chirurgovi, aby skontroloval, ako sa mu hoja zlomeniny.

„A samozrejme, aby som zistil, kedy môžem ísť znova na bicykel, iba pre radosť. Je jeseň a milujem všetky tie farby, je to moje obľúbené ročné obdobie,“ dodal Alaphilippe.

Otestujte sa

 

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu