Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ochrana, slušnosť a rešpekt. 6 pravidiel, ktoré by mal dodržiavať v prírode každý cyklista

Začnime od seba a správajme sa zodpovedne. Príroda nám poskytuje krásny priestor na sebarealizáciu, oddych a šport, tak si to vážme.
Martin Sarvaš

1. Ochrana seba

Ako sa hovorí, bezpečnosť je na prvom mieste. V tomto prípade máme na mysli vašu vlastnú bezpečnosť. Prosíme vás, bez helmy do lesa (ideálne aj  všade inde) ani nechoďte. Nosenie helmy síce už nie je zákonom povinné, ale každý rozumný cyklista bez helmy z domu nevyjde.

Argument, že „je to moja vec, moje zdravie,“ neobstojí. Pretože v skutočnosti to tak nie je. Ak sa zraníte, niekto sa o vás musí postarať, pomôcť vám či privolať pomoc. V horšom prípade môžete mať trvalé následky a budú sa musieť o vás starať vaši blízki.

Helma vás, samozrejme, neochráni pred všetkým, ale aspoň si dosť zásadne znížite riziko vážneho poranenia hlavy a mozgu.

Ak plánujete jazdiť aj na trailoch, pri pádoch vám veľmi pomôžu aj chrániče na kolená, ktoré vás ochránia pred odreninami i vážnejšími zraneniami kolien, ktoré sú pri pádoch na bicykli veľmi časté.

2. Ochrana prírody

Správajte sa v lesoch slušne. Neničte prírodu, jazdite po vyznačených trasách a to, čo do lesa prinesiete, si so sebou aj vezmite domov. Nenechávajte v lesoch odpadky a ak ste fajčiari a skutočne to nevydržíte, vezmite si špaky so sebou a neskôr ich hoďte do koša.

Neznečisťujte prírodu. Máme to tu na Slovensku krásne a častokrát si to nevážime. Začnite od seba a správajte sa voči prírode zodpovedne. Príroda nám poskytuje krásny priestor na sebarealizáciu, oddych a šport, tak si to vážme.

3. Nezabúdajte na zvieratá

Nezabúdajte, že v lesoch nie ste sami. Príroda domovom mnohých živočíchov. Ak narazíte na voľne žijúcu zver, majte voči nej rešpekt. Zastavte, pokojne zvieratá pozorujte a o chvíľu vás určite ucítia a utečú.

Ak aj jazdíte v skupinách, nemusí o tom vedieť celý chotár. Kľudne sa rozprávajte, ale skúste držať decibely na normálnych hodnotách.

4. Rešpektujte druhých – cyklistov aj turistov

Bohužiaľ, na Slovensku panuje medzi cyklistami a turistami akási vžitá nevraživosť. Turisti si myslia, že cyklisti ničia svojimi bicyklami prírodu a cyklisti považujú turistov za prekážky na trasách.

V skutočnosti však stačí mať vzájomný rešpekt a aj toto spolunažívanie v lesoch môže bezproblémovo fungovať. Ak obchádzate na bicykloch turistov a prichádzate zozadu, dajte o sebe vedieť. Na to nepotrebujete zvonček. Stačí normálne poprosiť „s dovolením“ a chodci sa vám určite bez problému uhnú. Ak ste priveľmi hanbliví, tak aspoň prestaňte na pár sekúnd pedálovať a keď turisti začujú rapkanie z voľnobehu, nezľaknú sa a budú vedieť, že niekto prichádza.

Keď prejdete okolo turistov, ktorí sa vám uhnú, poďakujte sa. Nie je na tom nič zlé a keď uvidia, že na bicykli sedí slušný človek, ani ich nenapadne myšlienka, že idete do lesa ničiť prírodu.

To isté platí aj v prípade cyklistov. Ak ste rýchlejší, dajte zozadu o sebe vedieť a zbytočne sa netlačte, tých pár sekúnd vás nezabije.

5. Pozor v zjazdoch

Pri zjazdoch si dávajte veľký pozor, nepreceňujte svoje schopnosti a to najmä, keď idete jazdiť sami. V prípade pádu a zranenia mimo signálu mobilnej siete sa môžete dostať do veľkých problémov.

Dávajte však pozor nielen na seba, ale dobre sledujte svoje okolie. Ak dobehnete na traile iného cyklistu, ktorý je pomalší, nelepte sa mu na zadné koleso. Zastavte, počkajte zopár minút a máte trail iba pre seba.

Ak idete dolu kopcom po zvážniciach a lesných cestách, je dosť možné, že sú značené ako turistické trasy, takže môžete naraziť na turistov. Ak pred sebou uvidíte turistov, nepreleťte okolo nich ako blázni. Ohrozujete tak seba aj ich a podporujete mienku o cyklistoch ako o nepriateľoch prírody. Spomaľte a ak vidíte, že vás turisti nepočujú, tak na nich jednoducho zakričte alebo pomaly sa priblížte a poproste ich, aby sa uhli.

6. Zdraviť či nezdraviť

Je mnoho cyklistov, ktorí si potrpia na vzájomné zdravenie. Niekto však túto etiketu nemusí považovať za svoju občiansku povinnosť a jednoducho vás neodzdraví. Nemusí to hneď nutne znamenať, že je to zlý človek alebo namyslený cyklista. Možno vás nepočul, možno má zlý deň, možno sa hanbí a možno sa mu jednoducho nechce.

Áno, slušnosť káže odzdraviť, ale neberte to ako nutnú povinnosť. My sa v lesoch radi zdravíme s cyklistami aj turistami, nemáme s tým žiadny problém, rovnako ako nemáme problém ani s tým, keď niekto neodzdraví.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu