Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Video: Turisti vynadali cyklistom, ktorí jazdili po turistických chodníkoch vo Veľkej Fatre

Turisti vs. cyklisti - dve skupiny, ktoré voči sebe, bohužiaľ, na Slovensku nemajú žiadny rešpekt a pochopenie.
Martin Sarvaš

Problematike, ktorú uvidíte vo videu (na konci príspevku) sme rozobrali aj v článku, ktorý vyjde v najbližšom vydaní magazínu Biker „Prečo staviame na Slovensku ilegálne traily?“

Primárne dôvody sú štyri: 1. zložitý a zdĺhavý proces legalizácie trailov; 2. frustrácia zo Zákona o lesoch (cyklisti nesmú jazdiť po turistických chodníkoch); 3. nevzdelanosť samospráv o potenciále trailových centier; 4. ľudská tolerancia (turisti vs. cyklisti).

Všetky uvádzané dôvody sme detailnejšie rozobrali v článku, ktorý vyjde v časopise Biker.

Potenciál pre traily máme na Slovensku obrovský. Ilegálne traily či jazdenie po turistických chodníkoch nie sú, samozrejme, riešením dlhodobého systémového zlyhávania inštitúcií či tvrdohlavosti ľudí. Sú však jeho následkom.

Riešením by mohla byť zo strany štátu napríklad úprava Zákonu o lesoch, vzdelávanie a informovanie samospráv o prínose trailových centier v zahraničí či mapovanie a vyznačenie cyklistických trailov na menej frekventovaných turistických chodníkoch. Zo strany ľudí, či už cyklistov alebo turistov, by musela nastať vzájomná tolerancia.

Prečítajte si tiež

Vo videu mnohokrát odznie slovné spojenie „erózia pôdy“, avšak vyplv horskej cyklistiky na pôdu nie je vôbec taký zásadný, ako sa môžu vyvolávať pneumatiky horských bicyklov. V štúdii Medzinárodnej asociácie horskej cyklistiky sa píše, že jazdenie na horských bicykloch má dokonca menší vplyv na pôdu ako chôdza plne naloženého turistu.

Netvrdíme s plným presvedčením, že to musí platiť aj v slovenských horách a určite tu hrá rolu mnoho ďalších faktorov, avšak rovnako nie je správne bez pádnych argumentov automaticky obviňovať cyklistov z ničenia prírody.

Cyklisti smú v lese jazdiť len po lesnej ceste alebo po vyznačenej trase. Zákaz vjazdu s bicyklom platí v oblastiach od II. stupňa ochrany.

V Zákone o lesoch je zakázané jazdenie na bicykloch mimo lesných ciest na rovnakej úrovni so zákazom pre motorové  vozidlá: “Na lesných pozemkoch je zakázané jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, motocyklom, skútrom, snežným skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy.”

Zákon o lesoch je v tomto prípade však dosť nepresný, keďže nešpecifikuje pojem „vyznačená trasa“. Ťažko povedať, či možno za vyznačenú trasu považovať každú cestu označenú cestnými či turistickými značkami.

Podľa informácií zverejnených na webe ministerstva vnútra môžete dostať pokutu za jazdenie na bicykli mimo lesnej cesty či cyklostrasy do výšky 165,97 eur.

Ahojte cyklisti 👋Dúfam, že ste všetci prežili pekný cyklovíkend… A teraz, žiaľ, kritika do vlastných radov. Niektorí z nás totiž nevedia, ako sa majú správať v národných parkoch. Tu je jeden príklad zo včera, ako sa správať určite nemajú 👇❌ Nie, nefunguje to tak, že keď môžu ničiť prírodu ostatní, môžem aj ja.❌ Nie, v národných parkoch si po turistických chodníkoch nemáš čo vyvážať riť na bajku.❌ Nie, nemáš čo posielať turistku, ktorá ťa upozorní, že porušuješ návštevný poriadok, domov alebo do obchodného centra a už jej vôbec nemôžeš nadávať do kráv.❌ Nie, nemôžeš sa správať ako nevychované hovädo, najmä ak chceš dosiahnuť zlepšenie podmienok pre cykloturistiku a cyklodopravu na Slovensku.❌ Nie, vlastníctvo bicykla ťa naozaj neoprávňuje porušovať zákon.Dúfam, že takéto správanie je len zlyhaním pár jednotlivcov a že väčšina členov tejto skupiny sa správa zodpovedne a s úctou k prírode, k zákonu a hlavne k ostatným ľuďom, ktorí majú prírodu tak isto v ❤️ ako my.

Uverejnil používateľ Marek Cibula Nedeľa 7. júna 2020

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu