Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Pretrénovaním a cyklistickým „vyhorením“ si môžete spôsobiť srdcovú arytmiu

Nepreháňajte to s trénovaním a dbajte na správnu regeneráciu, pretože vaše telo vám to vráti.
Martin Sarvaš
Pretrénovaním a cyklistickým „vyhorením“ si môžete spôsobiť srdcovú arytmiu

Je všeobecne známe, že cyklisti a najmä cestní cyklisti, trénujú veľmi tvrdo a dlhé hodiny. Každým tréningom sa chcú posúvať, zlepšovať a jazdiť rýchlejšie a výkonnejšie.

Ak však v takomto režime fungujete pridlho bez kvalitnej regenerácie, môže to viesť k extrémnej únave a vyčerpaniu tela. A to nielen fyzickému, ale aj psychickému vyčerpaniu.

Nový výskum preukázal, že pretrénovanie sa až do stavu tzv. vyhorenia, môže spôsobiť omnoho viac, ovplyvňuje správny rytmus srdca a nasledovne môže spôsobiť krvné zrazeniny, mŕtvicu či zlyhanie srdca.

V štúdii pozorovali viac ako 11-tisíc ľudí, hodnotili pocity hnevu, vitálne vyčerpanie tela (bežne sa označuje ako syndróm vyhorenia), depresiu (spolu s užívaním antidepresív) a osamelosť. V priebehu takmer 25 rokov viackrát nadviazali kontakt s účastníkmi, aby zistili, u koho sa vyvinula fibrilácia predsiení (nepravidelný srdcový rytmus).

Ľudia často pripisujú tieto pocity prepracovaniu alebo problémom v práci alebo v iných dôležitých aspektoch života, ktoré človek nedokázal vyriešiť, alebo tiež skutočnej či symbolickej strate.

Štúdia definuje vitálne vyčerpanie ako duševný stav, do ktorého sa človek dostane, keď zlyháva jeho schopnosť na prispôsobenie sa stresu.

U osôb s najvyššou úrovňou vitálneho vyčerpania bolo o 20 percent pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie arytmia srdca, ako u tých, ktorí hlásili malé alebo žiadne pocity vitálneho vyčerpania.

Podľa doktora Parveena K. Garga je vitálne a fyzické vyčerpanie vo všeobecnosti spojené so zvýšeným zápalom v tele a zvýšenou aktivitou fyziologickej reakcie tela na stres.

„Ak sú tieto dve veci chronicky aktivované, môže to mať vážne a škodlivé účinky na samotné srdcové tkanivo, čo by mohlo nakoniec viesť k poškodeniu elektrických impulzov srdca a k rozvoju arytmie,“ hovorí doktor Garg.

Telo reaguje na to, že nie ste schopní zistiť, prečo nedosahujete požadované výsledky na tréningoch rovnakým spôsobom, ako reaguje na stres z dlhej práce v náročnej práci.

Športovci by mali byť veľmi obozretní ohľadom odpočinku a regenerácie. Masáž či deň ničnerobenia po niekoľkých dňoch trénovania prinesie telu omnoho viac ako ďalší tréning, ktorý môže telu naopak iba uškodiť.

Zdravé stravovanie, prechádzky, cvičenie jogy či meditácia veľmi priaznivo vplývajú na telo, pomáhajú zvládať stres a rovnako môžu pomôcť predísť syndrómu vyhorenia.

Medzi príznaky arytmie srdca patrí pocit predčasného srdcového rytmu, pocit, že vaše srdce bije prirýchlo, dýchavičnosť, slabosť, závraty, točenie hlavy, mdloby alebo bolesť na hrudi. Ak čokoľvek z tohto pocítite, mali by ste ihneď navštíviť doktora.

Určite si tiež prečítajte náš článok Trénujte menej a jazdite rýchlejšie. Umenie kvalitnej regenerácie je kľúčom k lepším výkonom, ktorý vám poradí, ako správne regenerovať.

Vaše komentáre

Aktuality

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Včera 17:33 Nezastaviteľný Tadej Pogačar zaútočil 14 km pred cieľom a suverénne vyhral kráľovskú etapu Giro d’Italia.

Výborným výkonom prekvapil Nairo Quintana, ktorý skončil v 15. etape na druhom mieste a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pogačar si výrazne navýšil náskok v celkovej klasifikácii na necelých sedem minút pred Geraintom Thomasom a Danielom Martínezom.

Včera 10:50 Detaily kráľovskej 15. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

S dĺžkou 222 km a prevýšením 5724 metrov ide nielen o najťažšiu vrchársku etapu, ale aj najdlhšiu etapu na tohtoročnom Gire.

Zavrieť reklamu