Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Tréning a strava

8 najhorších cyklistických novoročných predsavzatí, aké si môžete dať

Pretože niektoré predsavzatia vám môžu viac ublížiť ako pomôcť.
Martin Sarvaš

1. Behanie

Keďže na bicykloch ste zvyknutí tráviť dlhé hodiny, pravdepodobne sa to premietne aj na behaní. Avšak dlhými behmi si môžete veľmi ľahko uškodiť a spôsobiť zranenie, keďže telo na to nie je zvyknuté.

Ak teda chcete skutočne začať behať, začnite zľahka, kratšími behmi a pomaly si pridávajte.

2. Jazdenie so silnejšími a rýchlejšími

Tým, že budete jazdiť so silnejšími a rýchlejšími jazdcami, ako ste vy sami, z vás hneď nespraví rýchlejšieho. Časom možno. Ale je dosť možné, že práve týmto sa pripravíte o to, čo vás na cyklistike baví.

Všetko s mierou. Dajte si zopár jázd so silnejšími, ale nezabudnite si to aj užívať! Kľúčom je stanoviť si ciele, ktoré sú dosiahnuteľné pre vás.

Prečítajte si tiež

3. Jazdenie v daždi

„Neexistuje nič také, ako zlé počasie. Existuje iba zlé oblečenie a výbava.“ To je síce sčasti pravda, ale faktom je, či už si to priznáte alebo nie, jazdenie v daždi nie je príjemné.

Ak sa naozaj chcete hecnúť a za každú cenu jazdiť v akomkoľvek počasí, dajte si radšej kratšiu a intenzívnejšiu jazdu, pri ktorej sa aspoň dobre zahrejete.

4. Everesting

Everesting je podľa presnej definície pomenovanie pre jazdu, počas ktorej na jednom stúpaní štýlom „hore-dole“ nastúpate 8848 metrov, čo je ekvivalent výšky najvyššieho vrchola na svete – Mt Everestu. Takéto niečo však dokáže byť poriadna nuda a s veľkou pravdepodobnosťou vás to prestane baviť.

Ak teda chcete pokoriť výšku 8848 nastúpaných metrov, naplánujte si radšej dlhšiu jazdu s viacerými stúpaniami bez toho, aby ste sa museli dookola točiť na jednom kopci.

5. Kliky každý deň

Jednoduchý cvik, ktorý môže robiť každý bez akéhokoľvek náčinia. To je síce fakt, ale faktom je, že iba klikovaním, nech už by ste ich urobili koľkokoľvek, by ste sa veľmi ďaleko nedostali. Ak chcete cvičiť, cvičte poriadne, no zároveň opatrne.

Ideálne je kombinovať cviky s vlastnou váhou s cvikmi so závažím či na špeciálnych strojoch.

6. Úplné vyradenie časti stravy

Alkohol, sladkosti, jedlá z fast-foodov, pečivo alebo čokoľvek sa snažia ľudia často nárazovo vyradiť zo svojho jedálnička. Bez vedomosti o tom, o čo prichádzajú. Jedenie menej nezdravého jedla je, samozrejme, bez výhrady dobrým predsavzatím, avšak vyradenie celej kategórie jedál môže byť pre vás často viac škodlivé ako užitočné.

Rovnako sú na tom aj profesionálni cyklisti, u ktorých sa potvrdil lepší výkon, keď si môžu dopriať jedlo, ktoré nie je síce najzdravšie, ale je chutné a necítite sa až tak obmedzene.

Prečítajte si tiež

7. Rýchlejšie pedálovanie

Točenie pedálmi vo vysokej kadencii s väčšou efektivitou ako pri nízkych otáčkach si môže dovoliť na svete iba zopár cyklistov. Toto má na svedomí Lance Armstrong, ktorý dokázal vyprodukovať vo vysokej kadencii obrovskú silu a rýchlosť.

To isté platí u Chrisa Froomea. Ale treba si uvedomiť, že vy nie ste Armstrong ani Froome a bude to pre vás iba strata času, pri ktorej v skutočnosti nenatrénujete nič.

8. Tento rok najazdím XXX kilometrov

Dlhodobé plánovanie môže byť pre mnohých dobrou motiváciou na jazdenie. Avšak nie je to len o počte najazdených kilometrov. Ak sa chcete zlepšiť a posúvať svoje výkony ďalej, zaraďte do svojich jázd aj kratšie jazdy s intervalmi a doprajte si dostatok odpočinku.

Radšej si dajte za týždeň štyri intenzívnejšie jazdy a tri dni oddychujte ako jazdiť každý deň a telo si nemá kedy oddýchnuť. Faktom totiž je, že tréning sa nekončí koncom jazdy. Telo si buduje lepšiu kondíciu práve počas regenerácie, čo znamená zdravé stravovanie a dostatok spánku.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu