Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

Prečítajte si zopár rád, ako sa vyhnúť katastrofe na mokrých a klzkých povrchoch.
Biker

1. Zákruty

Nesnažte sa zmeniť smer prirýchlo, k tomu jednoducho nemáte toľko priľnavosti ako za sucha. Fyzikálne zákony nepustia a pri znížení priľnavosti je nutné, aby sa zmiernil uhol natočenia, alebo rýchlosť.

Vyberte si opatrnejšiu stopu v zákrute a ešte viac sa snažte využiť taktiku vonkajšia – vnútorná – vonkajšia (časť vozovky) pre natiahnutie oblúku, ktorý opisujete. Brzdenie aj akceleráciu úplne oddeľte a rezervujte si ich pre priamu čiaru, zbytočne by ste sa oberali o trakciu a riskovali pád.

Vyhýbajte sa aj vysadaniu zo sedla a priveľkému nakláňaniu bicykla.

Nerovnosti a klzké kanály vás môžu rozhodiť oveľa viac, priestor pre chyby je oveľa menší a čas na reakciu kratší, prispôsobte tomu svoju jazdu a naberajte sebaistotu a rýchlosť postupne.

Hromadný pád v zákrute na Majstrovstvách Európy 2018 v Glasgowe:

2. Zjazd

Snažte sa uvoľniť. Ako náhle stuhnete strachom a prebytočným brzdením, začnete robiť chyby. Nepoužívajte karbónové ráfy, pokiaľ vás čaká veľký zjazd v mokre.

Z mojich skúseností počas závodenia sú v poriadku v suchu, no v daždi je s nimi takmer nemožné včas a kontrolovane spomaliť či zastaviť, obzvlášť pokiaľ ide o núdzové brzdenie.

Udržujte sa počas zjazdu v teple vhodným oblečením. Aj tí najlepší zjazdári robia v zákrutách chyby keď im začne byť zima.

3. Brzdenie

Začnite spomaľovať skôr ako obyčajne, vaša brzdná dráha bude väčšia a to kvôli vlhkosti na asfalte ako aj na brzdných plochách. Brzdy stlačte najprv mierne, do kontaktu, aby sa brzdné plochy rýchlo vysušili a až po ucítení pozitívnej zmeny začnite brzdiť naozaj.

Najhoršie je zľaknúť sa počiatočného nedostatku brzdového efektu a stlačiť brzdy celou silou. Brzdenie sa potom dostaví oneskorene a naraz čím vám pravdepodobne zablokuje vám kolesá.

Celý akt brzdenia musíte spraviť už pred prvým natočením a naklonením do zákruty. Buďte psychicky pripravený na možnosť šmyku, aby ste ho mohli dostatočne skoro zachytiť.

Prečítajte si tiež

4. Jazda v skupine

V skupine sa vyhnite jazdeniu blízko k sebe, tak ako ste na to zvyknutý za sucha. To vám pomôže vidieť niečo cez fŕkajúcu vodu a pridá vám to čas na zareagovanie, ak sa pred vami niečo odohrá.

Z rovnakých dôvodov si nechajte tiež viac miesta po svojom boku pri prechode zákrutami. Snažte sa jazdiť čo najviac k prednej časti skupiny.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu