Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

Prečítajte si zopár rád, ako sa vyhnúť katastrofe na mokrých a klzkých povrchoch.
Biker

1. Zákruty

Nesnažte sa zmeniť smer prirýchlo, k tomu jednoducho nemáte toľko priľnavosti ako za sucha. Fyzikálne zákony nepustia a pri znížení priľnavosti je nutné, aby sa zmiernil uhol natočenia, alebo rýchlosť.

Vyberte si opatrnejšiu stopu v zákrute a ešte viac sa snažte využiť taktiku vonkajšia – vnútorná – vonkajšia (časť vozovky) pre natiahnutie oblúku, ktorý opisujete. Brzdenie aj akceleráciu úplne oddeľte a rezervujte si ich pre priamu čiaru, zbytočne by ste sa oberali o trakciu a riskovali pád.

Vyhýbajte sa aj vysadaniu zo sedla a priveľkému nakláňaniu bicykla.

Nerovnosti a klzké kanály vás môžu rozhodiť oveľa viac, priestor pre chyby je oveľa menší a čas na reakciu kratší, prispôsobte tomu svoju jazdu a naberajte sebaistotu a rýchlosť postupne.

Hromadný pád v zákrute na Majstrovstvách Európy 2018 v Glasgowe:

2. Zjazd

Snažte sa uvoľniť. Ako náhle stuhnete strachom a prebytočným brzdením, začnete robiť chyby. Nepoužívajte karbónové ráfy, pokiaľ vás čaká veľký zjazd v mokre.

Z mojich skúseností počas závodenia sú v poriadku v suchu, no v daždi je s nimi takmer nemožné včas a kontrolovane spomaliť či zastaviť, obzvlášť pokiaľ ide o núdzové brzdenie.

Udržujte sa počas zjazdu v teple vhodným oblečením. Aj tí najlepší zjazdári robia v zákrutách chyby keď im začne byť zima.

3. Brzdenie

Začnite spomaľovať skôr ako obyčajne, vaša brzdná dráha bude väčšia a to kvôli vlhkosti na asfalte ako aj na brzdných plochách. Brzdy stlačte najprv mierne, do kontaktu, aby sa brzdné plochy rýchlo vysušili a až po ucítení pozitívnej zmeny začnite brzdiť naozaj.

Najhoršie je zľaknúť sa počiatočného nedostatku brzdového efektu a stlačiť brzdy celou silou. Brzdenie sa potom dostaví oneskorene a naraz čím vám pravdepodobne zablokuje vám kolesá.

Celý akt brzdenia musíte spraviť už pred prvým natočením a naklonením do zákruty. Buďte psychicky pripravený na možnosť šmyku, aby ste ho mohli dostatočne skoro zachytiť.

Prečítajte si tiež

4. Jazda v skupine

V skupine sa vyhnite jazdeniu blízko k sebe, tak ako ste na to zvyknutý za sucha. To vám pomôže vidieť niečo cez fŕkajúcu vodu a pridá vám to čas na zareagovanie, ak sa pred vami niečo odohrá.

Z rovnakých dôvodov si nechajte tiež viac miesta po svojom boku pri prechode zákrutami. Snažte sa jazdiť čo najviac k prednej časti skupiny.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 19:06 Fotogaléria: Najlepšie momenty 2. etapy Tour de France 2022.

Druhú etapu poznačilo viacero pádov, no všetci pretekári napokon prišili do cieľa. Pozrite si výber najlepších fotografií.

Včera 17:35 Peter Sagan skončil šiesty v 2. etape Tour de France, v záverečnom šprinte bol najrýchlejší Jakobsen.

Na druhom mieste skončil Wout van Aert, ktorý sa tak oblečie do žltého dresu lídra celkového hodnotenia.

01.07.2022 Fotogaléria: Najlepšie momenty 1. etapy Tour de France 2022.

Otváracia časovka v daždi pretekárov poriadne potrápila a nečakaným víťazom sa stal 31-ročný Belgičan Yves Lampaert, ktorý porazil druhého Wouta van Aerta a tretieho Tadeja Pogačara. Pozrite si najlepšie zábery z prvej etapy Tour 2022.

01.07.2022 Lampaert porazil Van Aerta aj Gannu, vyhral úvodnú časovku Tour de France 2022 a oblečie sa do žltého dresu.

Belgičan tak porazil najväčších favoritov – Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), ktorý skončil na druhom mieste aj Filippa Gannu (Ineos Grenadiers), ktorý skončil štvrtý za Tadejom Pogačarom (UAE Emirates).

01.07.2022 Toto je S-Works Tarmac SL7 Petra Sagana na Tour de France 2022 (detaily, foto, špecifikácia).

Aj keď jeho tím TotalEnergies bude pretekať na červeno-čiernych bicykloch, Sagan má počas celej sezóny bledomodrý špeciál s červenými doplnkami a stále nemá najnovšie Dura-Ace.

Zavrieť reklamu