Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

Prečítajte si zopár rád, ako sa vyhnúť katastrofe na mokrých a klzkých povrchoch.
Biker
Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

1. Zákruty

Nesnažte sa zmeniť smer prirýchlo, k tomu jednoducho nemáte toľko priľnavosti ako za sucha. Fyzikálne zákony nepustia a pri znížení priľnavosti je nutné, aby sa zmiernil uhol natočenia, alebo rýchlosť.

Vyberte si opatrnejšiu stopu v zákrute a ešte viac sa snažte využiť taktiku vonkajšia – vnútorná – vonkajšia (časť vozovky) pre natiahnutie oblúku, ktorý opisujete. Brzdenie aj akceleráciu úplne oddeľte a rezervujte si ich pre priamu čiaru, zbytočne by ste sa oberali o trakciu a riskovali pád.

Vyhýbajte sa aj vysadaniu zo sedla a priveľkému nakláňaniu bicykla.

Nerovnosti a klzké kanály vás môžu rozhodiť oveľa viac, priestor pre chyby je oveľa menší a čas na reakciu kratší, prispôsobte tomu svoju jazdu a naberajte sebaistotu a rýchlosť postupne.

Hromadný pád v zákrute na Majstrovstvách Európy 2018 v Glasgowe:

2. Zjazd

Snažte sa uvoľniť. Ako náhle stuhnete strachom a prebytočným brzdením, začnete robiť chyby. Nepoužívajte karbónové ráfy, pokiaľ vás čaká veľký zjazd v mokre.

Z mojich skúseností počas závodenia sú v poriadku v suchu, no v daždi je s nimi takmer nemožné včas a kontrolovane spomaliť či zastaviť, obzvlášť pokiaľ ide o núdzové brzdenie.

Udržujte sa počas zjazdu v teple vhodným oblečením. Aj tí najlepší zjazdári robia v zákrutách chyby keď im začne byť zima.

3. Brzdenie

Začnite spomaľovať skôr ako obyčajne, vaša brzdná dráha bude väčšia a to kvôli vlhkosti na asfalte ako aj na brzdných plochách. Brzdy stlačte najprv mierne, do kontaktu, aby sa brzdné plochy rýchlo vysušili a až po ucítení pozitívnej zmeny začnite brzdiť naozaj.

Najhoršie je zľaknúť sa počiatočného nedostatku brzdového efektu a stlačiť brzdy celou silou. Brzdenie sa potom dostaví oneskorene a naraz čím vám pravdepodobne zablokuje vám kolesá.

Celý akt brzdenia musíte spraviť už pred prvým natočením a naklonením do zákruty. Buďte psychicky pripravený na možnosť šmyku, aby ste ho mohli dostatočne skoro zachytiť.

Prečítajte si tiež

4. Jazda v skupine

V skupine sa vyhnite jazdeniu blízko k sebe, tak ako ste na to zvyknutý za sucha. To vám pomôže vidieť niečo cez fŕkajúcu vodu a pridá vám to čas na zareagovanie, ak sa pred vami niečo odohrá.

Z rovnakých dôvodov si nechajte tiež viac miesta po svojom boku pri prechode zákrutami. Snažte sa jazdiť čo najviac k prednej časti skupiny.

Vaše komentáre

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu