Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

Prečítajte si zopár rád, ako sa vyhnúť katastrofe na mokrých a klzkých povrchoch.
Biker
Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

1. Zákruty

Nesnažte sa zmeniť smer prirýchlo, k tomu jednoducho nemáte toľko priľnavosti ako za sucha. Fyzikálne zákony nepustia a pri znížení priľnavosti je nutné, aby sa zmiernil uhol natočenia, alebo rýchlosť.

Vyberte si opatrnejšiu stopu v zákrute a ešte viac sa snažte využiť taktiku vonkajšia – vnútorná – vonkajšia (časť vozovky) pre natiahnutie oblúku, ktorý opisujete. Brzdenie aj akceleráciu úplne oddeľte a rezervujte si ich pre priamu čiaru, zbytočne by ste sa oberali o trakciu a riskovali pád.

Vyhýbajte sa aj vysadaniu zo sedla a priveľkému nakláňaniu bicykla.

Nerovnosti a klzké kanály vás môžu rozhodiť oveľa viac, priestor pre chyby je oveľa menší a čas na reakciu kratší, prispôsobte tomu svoju jazdu a naberajte sebaistotu a rýchlosť postupne.

Hromadný pád v zákrute na Majstrovstvách Európy 2018 v Glasgowe:

2. Zjazd

Snažte sa uvoľniť. Ako náhle stuhnete strachom a prebytočným brzdením, začnete robiť chyby. Nepoužívajte karbónové ráfy, pokiaľ vás čaká veľký zjazd v mokre.

Z mojich skúseností počas závodenia sú v poriadku v suchu, no v daždi je s nimi takmer nemožné včas a kontrolovane spomaliť či zastaviť, obzvlášť pokiaľ ide o núdzové brzdenie.

Udržujte sa počas zjazdu v teple vhodným oblečením. Aj tí najlepší zjazdári robia v zákrutách chyby keď im začne byť zima.

3. Brzdenie

Začnite spomaľovať skôr ako obyčajne, vaša brzdná dráha bude väčšia a to kvôli vlhkosti na asfalte ako aj na brzdných plochách. Brzdy stlačte najprv mierne, do kontaktu, aby sa brzdné plochy rýchlo vysušili a až po ucítení pozitívnej zmeny začnite brzdiť naozaj.

Najhoršie je zľaknúť sa počiatočného nedostatku brzdového efektu a stlačiť brzdy celou silou. Brzdenie sa potom dostaví oneskorene a naraz čím vám pravdepodobne zablokuje vám kolesá.

Celý akt brzdenia musíte spraviť už pred prvým natočením a naklonením do zákruty. Buďte psychicky pripravený na možnosť šmyku, aby ste ho mohli dostatočne skoro zachytiť.

Prečítajte si tiež

4. Jazda v skupine

V skupine sa vyhnite jazdeniu blízko k sebe, tak ako ste na to zvyknutý za sucha. To vám pomôže vidieť niečo cez fŕkajúcu vodu a pridá vám to čas na zareagovanie, ak sa pred vami niečo odohrá.

Z rovnakých dôvodov si nechajte tiež viac miesta po svojom boku pri prechode zákrutami. Snažte sa jazdiť čo najviac k prednej časti skupiny.

Vaše komentáre

Aktuality

14:02 Biniam Girmay po zisku zeleného dresu na Tour de France predĺžil zmluvu s tímom Intermarché do roku 2028.

„Intermarché-Wanty je pre mňa ako rodina. Výsledky dosiahnuté počas tejto Tour de France potvrdili, že je to pre mňa dokonalý tím na dosiahnutie mojich cieľov, s vysoko rozvinutou výkonnostnou štruktúrou, ale pri zachovaní rodinnej atmosféry,“ povedal Girmay.

11:54 Víťazný bicykel Tour de France 2024: Colnago V4Rs Tadeja Pogačara s extrémne širokými plášťami a extrémne krátkymi kľukami.

Nikto iný nemal na Tour de France širšie plášte ako Tadej Pogačar. Pozrite si detaily a celú špecifikáciu Colnaga V4Rs Tadeja Pogačara na Tour de France 2024.

10:55 Koľko peňazí zarobili tímy na prémiách Tour de France? Tím UAE s Tadejom Pogačarom získal cez 800-tisíc eur.

Na Tour de France sa rozdelilo na prémiách takmer 2,3 milióna eur. Veľkým prekvapením bol tím Intermarché-Wanty, ktorý má jeden z najmenších rozpočtov v kategórii WorldTour, ale vďaka úspechom Biniama Girmaya skončil ako štvrtý najlepšie zarábajúci tím na Tour de France.

10:29 Tadej Pogačar nejde na Olympiádu v Paríži. Chcel by získať dúhový dres majstra sveta.

Čerstvý trojnásobný víťaz Tour de France sa vyjadril, že je príliš unavený a po náročnom programe, ktorý obsahoval kombináciu Giro-Tour, si potrebuje oddýchnuť.

Včera 13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

Zavrieť reklamu