Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť na cestách v daždi? 4 tipy na bezpečné zatáčanie, brzdenie, zjazd a jazdu v skupine

Prečítajte si zopár rád, ako sa vyhnúť katastrofe na mokrých a klzkých povrchoch.
Biker

1. Zákruty

Nesnažte sa zmeniť smer prirýchlo, k tomu jednoducho nemáte toľko priľnavosti ako za sucha. Fyzikálne zákony nepustia a pri znížení priľnavosti je nutné, aby sa zmiernil uhol natočenia, alebo rýchlosť.

Vyberte si opatrnejšiu stopu v zákrute a ešte viac sa snažte využiť taktiku vonkajšia – vnútorná – vonkajšia (časť vozovky) pre natiahnutie oblúku, ktorý opisujete. Brzdenie aj akceleráciu úplne oddeľte a rezervujte si ich pre priamu čiaru, zbytočne by ste sa oberali o trakciu a riskovali pád.

Vyhýbajte sa aj vysadaniu zo sedla a priveľkému nakláňaniu bicykla.

Nerovnosti a klzké kanály vás môžu rozhodiť oveľa viac, priestor pre chyby je oveľa menší a čas na reakciu kratší, prispôsobte tomu svoju jazdu a naberajte sebaistotu a rýchlosť postupne.

Hromadný pád v zákrute na Majstrovstvách Európy 2018 v Glasgowe:

2. Zjazd

Snažte sa uvoľniť. Ako náhle stuhnete strachom a prebytočným brzdením, začnete robiť chyby. Nepoužívajte karbónové ráfy, pokiaľ vás čaká veľký zjazd v mokre.

Z mojich skúseností počas závodenia sú v poriadku v suchu, no v daždi je s nimi takmer nemožné včas a kontrolovane spomaliť či zastaviť, obzvlášť pokiaľ ide o núdzové brzdenie.

Udržujte sa počas zjazdu v teple vhodným oblečením. Aj tí najlepší zjazdári robia v zákrutách chyby keď im začne byť zima.

3. Brzdenie

Začnite spomaľovať skôr ako obyčajne, vaša brzdná dráha bude väčšia a to kvôli vlhkosti na asfalte ako aj na brzdných plochách. Brzdy stlačte najprv mierne, do kontaktu, aby sa brzdné plochy rýchlo vysušili a až po ucítení pozitívnej zmeny začnite brzdiť naozaj.

Najhoršie je zľaknúť sa počiatočného nedostatku brzdového efektu a stlačiť brzdy celou silou. Brzdenie sa potom dostaví oneskorene a naraz čím vám pravdepodobne zablokuje vám kolesá.

Celý akt brzdenia musíte spraviť už pred prvým natočením a naklonením do zákruty. Buďte psychicky pripravený na možnosť šmyku, aby ste ho mohli dostatočne skoro zachytiť.

Prečítajte si tiež

4. Jazda v skupine

V skupine sa vyhnite jazdeniu blízko k sebe, tak ako ste na to zvyknutý za sucha. To vám pomôže vidieť niečo cez fŕkajúcu vodu a pridá vám to čas na zareagovanie, ak sa pred vami niečo odohrá.

Z rovnakých dôvodov si nechajte tiež viac miesta po svojom boku pri prechode zákrutami. Snažte sa jazdiť čo najviac k prednej časti skupiny.

Vaše komentáre

Aktuality

11:30 Viac ako 100 profesionálnych cyklistov stále nemá zmluvu pre sezónu 2023.

Kontrakty nemajú Mark Cavendish, Domenico Pozzovivo, Nairo Quintana a mnoho ďalších. (Cyclingnews)

Včera 13:25 Test: E-bike Merida eOne-Sixty 700.

Ideálny e-bike pre tých, čo sa chcú zabaviť aj na ľahších trailoch.

Včera 13:08 Video: Kto je na bicykli rýchlejší? Bodybuilder vs. šprintér.

Na velodróme sa proti sebe postavili profesionálny bodybuilder Brad Parker a profesionálny dráhový šprintér Harvey McNaughton. (GCN)

Včera 11:17 Video: Tieto zvukové efekty dokonale vystihujú, aké je to, keď zaútočí Tadej Pogačar.

Philippe Gilbert v nedeľu na kritériu Beking Monaco porazil Michaela Matthewsa aj dvojnásobného jazdca Tour de France Tadeja Pogačara.

Včera 11:05 Primož Roglič si stojí za vyjadrením, že za jeho pád na Vuelte môže Fred Wright.

Roglič údajne povedal pre slovinské rádio, že nemá v úmysle odvolať svoje komentáre o kontroverznom páde v závere 16. etapy Vuelta a España, po ktorom musel z pretekov odstúpiť. (Cyclingnews)

Zavrieť reklamu