Peter Sagan je síce ambasádorom MyWhoosh, ale o preteky na trenažéri záujem nemá
Peter Sagan sa stal tento rok ambasádorom rastúcej cyklistickej e-športovej platformy MyWhoosh, ktorá v sobotu hostila štvrté majstrovstvá sveta vo virtuálnej cyklistike.
V ére multidisciplinárnych superhviezd ako Mathieu van der Poel, Tom Pidock, Marianne Vos či Wout van Aert a bol práve Sagan pravdepodobne jedným z prvých.
Jeho kariéra v elitnej kategórii sa síce sústredila na cestnú cyklistiku, ale s pretekmi začínal na horskom bicykli, na ktorom sa stal juniorským majstrom sveta a získal aj striebro na svetovom šampionáte v cyklokrose.
V roku 2016 uprednostnil horskú cyklistiku pred cestnou na olympijských hrách a v roku 2023 ukončil kariéru na ceste, s cieľom kvalifikácie na Olympiádu v Paríži, čo sa napokon nepodarilo pre zdravotné problémy.
Napriek talentu v rôznych disciplínach sa Sagan netají tým, že ho to nikdy veľmi neťahalo k pretekom vo virtuálnej cyklistike a uprednostňuje jazdu vonku.
Pretekať už nechce, radšej bude odovzdávať svoje skúsenosti
„Skôr ma zaujíma, ako vytvorili cesty a virtuálny svet, scenériu a podobne,“ povedal Sagan v Abu Dabí, kde sa ako hosť zúčastnil majstrovstiev sveta vo virtuálnej cyklistike. „Radšej jazdím s ľuďmi a teraz v tomto období sa mi vlastne ani nechce pretekať.“
Na otázku, či ho láka predĺžiť si kariéru o virtuálne preteky, sedemnásobný víťaz zeleného dresu na Tour de France rýchlo odpovedal nie.
„Už sa nevidím, že by som chcel súťažiť v cyklistike. Môžem hovoriť svoje príbehy a skúsenosti, čo mám v cyklistike, už som toho napretekal dosť.“
Sagan teraz vypĺňa svoje dni jazdením na bicykli s priateľmi, plnením sponzorských záväzkov a trávením času so svojím sedemročným synom Marlonom.
Len minulý týždeň bol na Ibize a jeho ďalšie týždne zahŕňajú cestu do Ázie so zastávkami v Kórei, Taiwane a Číne ako špeciálny hosť na podujatiach so Specializedom.
„Nechcem sa už s nikým porovnávať“
Hovorí, že cestovanie „zabíja nohy“, ale teraz je to oveľa jednoduchšie, ako keď bol profík, kde sa vždy kládol dôraz na výkon.
„Nechcem sa už s nikým porovnávať,“ odpovedal na otázku, či by ho nelákalo pretekať na budúci rok na virtuálnych majstrovstvách sveta v cyklistike.
„Baví ma pretekať pre zábavu, s priateľmi, s ľuďmi. Ale nie so štartovým číslom.“
Prečítajte si tiež
- Najlepšie aplikácie pre tréning na trenažéri, ktoré sú zadarmo | 7 bezplatných alternatív k Zwiftu
- Poradňa: 10 dôvodov, prečo ste mali v zime trénovať na trenažéri
„Nechcem, aby to bolo tak, že sa musím na niečo pripravovať. Ak chcem byť opäť najlepší na svete, musím prestať so všetkým, čo som vybudoval, a opäť sa sústrediť na tréning. Nedáva zmysel zúčastniť sa len majstrovstiev sveta a skončiť na 50. mieste.“
„Viem, že chalani veľa trénujú a sú dobrí. Nemám záujem s nimi súťažiť, pretože viem, že sú silní,“ uznal Sagan kvality finalistov virtuálnych majstrovstiev sveta.
„Je oveľa jednoduchšie prejsť z profesionálnej cyklistiky na virtuálnu, ako z virtuálnej do pelotónu“
Podobne ako v skutočnej cyklistike, aj vo virtuálnej existujú taktiky, ktoré umožňujú vyhrať aj slabším jazdcom. Existujú rôzne možnosti, ktoré dávajú jazdcom rôzne výhody, ako len využívanie hrubej sily.
Sagan to prirovnáva k motoristickým závodným hrám, pričom spomína na Nissan GT Academy, ktorá premenila najlepších pretekárov z hry PlayStation Gran Turismo na skutočných pretekárov, a na online preteky Formuly 1, ktoré sa konali počas pandémie.
„Počas pandémie robili preteky s jazdcami a hráčmi a kto vyhral preteky na počítači? Boli to všetko hráči, nie skutoční jazdci z Formuly 1.“
„Treba trénovať aj na tej [platforme]. Je to zručnosť učiť sa, ako šetriť energiu. Ak len naskočíte na bicykel na trenažéri a neviete, ako to funguje, nepomôže vám to, že zvládate jazdu v pelotóne a máte dobrý pohyb v balíku.“
Napriek tomu Slovák stále oceňuje podobnosť medzi cestnou a virtuálnou cyklistikou. Oceňuje úlohu, ktorú má indoorová cyklistka v širšom cyklistickom prostredí a ako sa tieto dve veci môžu navzájom dopĺňať.
„Sú tu špecialisti na virtuálnu cyklistiku, ale je oveľa jednoduchšie prejsť z profesionálnej cyklistiky na virtuálnu, ako z virtuálnej do pelotónu.“
„V konečnom dôsledku musíte aj tak šliapať do pedálov. Ak si jazdec chce udržiavať kondíciu, dá sa jazdiť vonku aj vnútri a na inteligentnom trenažéri s platformami ako MyWhoosh si užijete oveľa viac zábavy, než len šliapať do pedálov pred prázdnou stenou,“ povedal Sagan.
Sagan síce nemá záujem bojovať o titul vo virtuálnej cyklistike, no tvrdí, že dôležitý je akýkoľvek šport, ak máte ambíciu vyhrať.
„Záleží na vašom myslení, čo chcete dosiahnuť. Každý šport, v ktorom môžete vyhrať, je dôležitý, ak sa preň rozhodnete,“ dodal Peter Sagan.