Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Poradňa: Ako jazdiť v strminách? Sebavedome!

Kľúčom k zvládnutiu strmých úsekov a trailov nie je odvaha pustiť sa bezhlavo do nich, ale správne rozložiť ťažisko a maximalizovať grip plášťov.
Matúš Bušík
Poradňa: Ako jazdiť v strminách? Sebavedome!

Ako je možné, že niektorí jazdci dokážu zdolať strmé traily s úplnou ľahkosťou, aj keď je povrch mokrý, členitý a klzký? Jednoducho. Dokonale ovládajú bike, majú ho pod kontrolou a robia minimum chýb, ktoré sa môžu v náročnejšom teréne skončiť pádom.

Sú tiež zvyknutí na rýchlosť a neboja sa pustiť brzdové páčky tam, kde si to situácia vyžaduje, a stlačiť tam, kde to situácia umožňuje.

Lenže to všetko sa ľahšie povie, ako vykoná. Vďaka niektorým zručnostiam však môžete časom nadobudnúť istotu a zachovať si rozvahu aj na tých najstrmších tratiach.

Základ úspechu

Pohľad

Už pri nájazde do strminy by ste sa mali dívať za hranu – miesto, kde terén prudko klesá. Hneď ako budete na 100 % rozhodnutí celý úsek prejsť, sústreďte sa a očami sledujte miesto výjazdu.

Aj keď bude terén veľmi strmý, držte hlavu hore a pozerajte sa pred seba ako pri normálnej jazde. Určite nepodľahnite pokušeniu pozerať priamo pod seba!

Pozícia

Pri nájazde do padáka by ste mali stáť pevne na pedáloch, päty spustite nadol, mierne pokrčte kolená aj lakte a ťažisko posuňte máličko vzad. Dostanete tak torzo priamo nad stred biku a vytvoríte si nad ním dostatok miesta.

V tejto pozícii dokážete absorbovať nárazy či nerovnosti bez toho, aby ste prepadli cez rajdy. Ak budete príliš vystretí, bike bude pod vami tancovať, jeho ovládanie bude veľmi náročné a korekcia chýb nemožná.

Absorbujte preťaženie Strmé padáky dokážu poriadne vytrápiť aj skúsených jazdcov, a to najmä vo výjazdoch. Najväčšie preťaženie príde pri prechode zo strminy na rovinu – buďte teda naň vopred pripravení.

Pred hranou výjazdu mierne vystrite a spevnite ruky a nohy použite ako prídavné odpruženie. Nebuďte strnulí – kompresia vás môže šľahnúť o predstavec a veľmi rýchlo katapultovať z biku.

Tréning na zlepšenie rovnováhy

Skvelý spôsob, ako sa naučiť pracovať s ťažiskom a brzdami, je trénovať prejazd úzkych lavičiek a naučiť sa endo.

Endo

1. V miernej rýchlosti začnite stláčať prednú brzdu a zároveň presúvať hornú časť tela a panvu mierne nahor a vpred, čím zaťažíte predné koleso a nadľahčíte zadné.

2. Páčku postupne stláčajte silnejšie, aby ste predné koleso úplne zabrzdili, ale dávajte pozor, aby ste nekrčili ruky a nepredkláňali sa. Ak nadobudnete pocit, že sa už-už prevrátite, tak pustite prednú brzdu a zadné koleso okamžite spadne na zem.

Úzke lavičky

Keď sa zároveň sústredíte na udržanie smeru jazdy aj rovnováhy, tak trup a ruky nemôžu zvládnuť obe úlohy naraz. Hrudník aj ramená držte nad bicyklom a rovnováhu sa snažte korigovať kolenami. Len tak budete mať bike pod kontrolou.

1. Vychýlenie trupu a panvy mimo stredu bicykla vedie k strate rovnováhy a zmene smeru jazdy.

2. Pokrčte kolená a „aktivujte“ svaly zadku, čím zabezpečíte, že hneď ako je potrebné spraviť pohyb na udržanie rovnováhy, kolená sú pripravené reagovať.

Zatláčanie a pumpovanie

Ak sa padák nachádza na traile, ktorý dobre poznáte, môžete na ňom výrazne zrýchliť. Nájazd totiž môžete pretlmiť a zatlačiť tak bike do strminy, potom zapumpovať a nabrať ešte vyššiu rýchlosť.

Nezabudnite však, že preťaženie vo výjazde bude tým pádom oveľa väčšie a jeho absorbovanie výrazne náročnejšie. K najlepším spôsobom, ako zdokonaliť techniku nájazdu do strminy, patrí zamerať sa na plynulý prejazd malých dropov bez odrážania sa na skok.

1. Pri nájazde zaujmite základnú pozíciu a keď sa blížite k hrane, pokrčte ruky aj nohy, aby ste trup priblížili nižšie k bicyklu (získate tak dostatok priestoru na vykrytie „medzery“ medzi kolesom a dopadom). Často je to proti intuícii a mnohí neodolajú pokušeniu vystrieť ruky, posunúť ťažisko vzad a nadľahčiť predné koleso.

2. V momente, keď sa koleso dostane tesne za hranu, vystrením skrčených rúk ho pritlačte na podložku, aby získalo grip, pričom vaša hlava a trup by sa nemali pohnúť, čiže by ste nemali mať pocit, že prepadnete cez riadidlá. Mali by ste sa cítiť úplne neutrálne, pripravení nechať zadné koleso a nohy urobiť to isté.

Nerobte zásadnú chybu

Jedna z najhorších rád, ktorou sa môžte riadiť, je, že v zjazde a strmších pasážach treba dať zadok čo najviac za sedadlo. Nerobte to! Je prirodzené panvu trochu posunúť nad zadné koleso, ale nepreháňajte to, pretože vás to bude nútiť jazdiť defenzívne a, čo je horšie, bike sa stane neovládateľným.

Prenesenie celej hmotnosti tela nad zadnú časť bicykla spôsobí, že predné koleso stratí grip a bude neovládateľné. Navyše vystrené ruky výrazne obmedzujú rozsah pohybu, často natoľko, že stratíte schopnosť manévrovať. Bicykel si s vami začne robiť, čo chce a to sa nemôže skončiť inak, ako pádom.

Paradoxne, čím viac dávate zadok za sedadlo, tým skôr preletíte cez riadidlá. Namiesto toho, aby ste sa nakláňali dozadu, pokúste sa udržať sa nad stredom biku a smerovať svoju hmotnosť do nôh. Mali by ste mať dostatok priestoru na pohyb rúk a nôh, aby dokázali reagovať na pohyb bicykla na traile.

Brzdite s rozumom

Pustiť sa do prudkých zjazdov štýlom „snáď to prežijem“ nie je práve najlepšie. Tri najdôležitejšie veci pri vjazde do strmého padáka sú: jazdecká pozícia, výber stopy a rýchlosť.

Vaším cieľom je ostať v neutrálnej pozícii po celý čas, vybrať si čo možno najpriamejšiu a najmenej rozbitú stopu a neprepáliť nájazdovú rýchlosť.

To, ako veľmi musíte pribrzdiť, závisí od dĺžky padáka a tiež náročnosti výjazdu. Ak musíte alebo chcete brzdiť aj v strmine, tak sa brzdný výkon snažte dávkovať rovnomerne od začiatku, pretože prudké brzdenie kolesá blokuje a dostane do nekontrolovateľného šmyku.

Pri prejazde strmín s výraznými nerovnosťami sú dôležité odhodlanie a rozvaha. Niekedy to však bez dostatočne vysokej rýchlosti nejde. Dobrí jazdci sú na ňu zvyknutí, pretože si veria, A začiatočníkom nezostáva nič iné, len sa zlepšovať, aby si verili a mali bike absolútne pod kontrolou.

Aktuality

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Včera 17:30 Biniam Girmay vyhral už tretiu etapu na Tour de France a potvrdil pozíciu najlepšieho šprintéra.

Druhý skončil Wout van Aert pred tretím Arnaudom Démareom. V závere dvanástej etapy spadol Primož Roglič, ktorý stratil takmer dve a pol minúty.

 

Včera 14:29 Pozvánka: NAY GRAN FONDO Bratislava vstupuje do 3. ročníka.

Podujatie pre hobby i výkonnostných cyklistov vo formáte maratón GRAN FONDO – 132 km a polmaratón MEDIO FONDO – 67 km ponúkne atraktívne trasy Bratislavského kraja po rovine i v kopcovitom teréne.

Včera 14:16 Tímu TotalEnergies ukradli na Tour de France bicykle v hodnote 150-tisíc eur.

Zlodeji ukradli v noci 11 pretekárskych bicyklov ENVE, takže jazdci francúzskeho tímu museli štartovať v 12. etape na náhradných bicykloch.

Zavrieť reklamu