Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako jazdiť rýchlejšie než doteraz?

Ako byť na trailoch konečne rýchlejší? Jednoducho! Stačí mať bike pod kontrolou a zamerať sa na tieto pravidlá.
Matúš Bušík
Poradňa: Ako jazdiť rýchlejšie než doteraz?

Každý chce jazdiť rýchlo a kto tvrdí, že nie, ten klame. A každý, kto to skúša, sa dostal – alebo dostane – do bodu, keď sa nedokáže posunúť ďalej.

Odhodlanie je síce jedna z najdôležitejších vlastností úspešného športovca, ale len chcieť jazdiť čo najrýchlejšie skutočne nestačí a progres sa často spomalí.

Na opačnom konci spektra je zasa strach, ktorý rovnako negatívne ovplyvňuje napredovanie v jazdeckej technike. Väčšina chýb, ktoré vás spomaľujú, teda vychádza z jednej z týchto dvoch vecí.

A či už chcete jazdiť rýchlo, aby ste otestovali svoje limity a priblížili sa k tempu pretekárov, udržali krok s kamarátmi, alebo sa vám zdá, že jazdiť rýchlo je zábavnejšie, tak by ste si mali uvedomiť, že tí, čo to dokážu, nejazdia rýchlo len preto, že sa neboja, ale najmä preto, že majú perfektnú techniku, ktorá im to umožňuje.

Vybrali sme preto päť najčastejších chýb, ktoré vám bránia v zrýchľovaní a poradíme vám, ako ich nerobiť.

1.Spomaľte!

Kľúčom k tomu, aby ste na trailoch zvýšili rýchlosť, vôbec nie je to, čo si mnohí myslia – pustiť brzdy a riskovať, že sa prizabijete.

Namiesto toho sa musíte naučiť s bikom pracovať a dokonale ho ovládať v pomalšom tempe. Iba tak dosiahnete časom vyššiu rýchlosť a zároveň istotu, že máte situáciu absolútne pod kontrolu.

Snaha jazdiť rýchlo bez zvládnutých základov nielenže neprinesie progres, ale dokonca opak. Prečo? Pretože v rýchlosti nad rámec svojich schopností budete robiť podstatne viac chýb a trail prejdete v konečnom dôsledku oveľa pomalšie, ako keď jazdíte v tempe, ktoré zvládate.

Pamätajte na to, že nie všetko, čo je rýchle, musí tak aj vyzerať, a možno zistíte, že ak sa budete snažiť jazdiť v prvom rade technicky správne a najmä plynule, tak budete dokonca rýchlejší.

Rovnako ako pri iných jazdeckých zručnostiach, aj pri rýchlosti platí, že by ste ju mali zvyšovať postupne, aby ste počas roka dosiahli solídny pokrok. Nechcite všetko hneď, to je základná rada.

2. Jazdite rozvážne

Snažte sa jazdiť uvoľnene, sebaisto a pokojne. S bikom nesmiete pri jazde bojovať. Umožnite mu voľne sa pod vami pohybovať a pomáhajte mu pri zdolávaní terénu.

Jazda v kŕči je nepríjemná, pomalá a v konečnom dôsledku nebezpečná, pretože biku, naopak, v hladkom prejazde terénom bránite.

Hlavu držte hore a sledujte terén pred sebou. Pozeraním pod predné koleso rozhodne nezrýchlite.

Snažte sa uvoľniť sa bez ohľadu na rýchlosť, akou idete. Nemeňte svoje rozhodnutia v poslednej chvíli, a najmä nepanikárte ani v náročnejších sekciách.

Pri rozvážnej jazde budete mať viac času premýšľať nad držaním tela, výberom stopy, dostatočne sa pripraviť na prekážky a prejsť ich plynulo, bezpečne a v konečnom dôsledku aj rýchlejšie.

Pri trénovaní náročnejších techník alebo úsekov pomáha, ak trail poznáte – ľahšie sa tak odhodláte prejsť kritické úseky, pretože mnohé sú vyslovene jednoduchšie, ak ich prejdete rýchlejšie.

3. Pozor na nohy

Jedna zo základných techník, s ktorými sa oboznámi každý začínajúci jazdec, je spustenie vonkajšej nohy v zákrute. A tak to aj má byť – avšak len za tých určitých okolností, v správnom čase a vo vhodnej zákrute.

Jedna z najčastejších chýb mnohých bikerov totiž je, že vonkajšiu nohu pretáčajú do spodnej pozície ešte pred samotným vjazdom do zákruty. Pred vjazdom do zákruty pritom máte dve základné úlohy – trafiť správnu stopu vjazdu a pribrzdiť na želanú rýchlosť.

Ak vtedy posuniete nohy do vertikálnej pozície, prídete o stabilitu v momente, keď ju potrebujete najviac, čo vás neskutočne spomalí. A ak chcete jazdiť rýchlejšie, tak tréning správneho prejazdu zákrutami sa rozhodne oplatí.

Známe pravidlo Zatáča sa bokmi! využijete rovnako pri prejazde všetkými typmi zákrut – rovinatými aj strmšími, klopenými aj odklopenými.

Ak teda idete do ľavotočivej zákruty, panvu vytlačte doprava, viac vystrčte von pravý lakeť, otočte hlavu a pozerajte vľavo.

4. Nejazdite v záklone

Držanie trupu viac vzadu vychádza z prirodzeného inštinktu, ktorý nám hovorí, že ak nechceme preletieť v zjazde ponad riadidlá, tak sa musíme zakloniť čo najďalej od nich.

Keby to však bolo len o inštinktoch a sedliackom rozume, na svetových pohároch by bol celkom nátresk. Hoci to tak spočiatku nepôsobí, presunutie ťažiska viac dopredu je bezpečnejšie.

Moderné biky sú oveľa dlhšie, než boli kedysi, a z ich geometrie vyťažíte najviac vtedy, keď máte ťažisko blízko centrálneho bodu celého biku, teda v strede medzi kolesami.

Okrem toho zadok za sedlom spôsobí stratu trakcie predného kolesa. Kým šmyk zadného kolesa je celkom ľahké korigovať, podšmyknutie predného sa často končí pádom. A to nechce nikto.

Ak sa naučíte držať sa v strede, tak zistíte, že máte oveľa lepšiu kontrolu nad bicyklom, než keď jazdíte v záklone s vystretými rukami. A lepšia kontrola je nosným pilierom čoho? No predsa schopnosti jazdiť rýchlejšie.

5. Neodrážajte sa

Na každom traile sa nájdu menšie vlny či horizonty, ktoré aj inak vo vzduchu neistému začiatočníkovi dávajú možnosť trochu si skočiť bez toho, aby musel riešiť, či doletí až na dopad – žiadny totiž neexistuje.

Práve z toho dôvodu nebývajú dopady z takýchto „skokov“ práve najpríjemnejšie a nedajú sa porovnať s tým, keď skáčete na poriadnom skoku.

Ak sa teda chcete trochu preletieť a trénovať skákanie, je lepšie nájsť si tzv. lavicu – to je gap bez medzery medzi odrazom a dopadom, jednoducho s plochým vrchom.

A terénne nerovnosti na trailoch? Tie kopírujte a pumpujte ich, aby ste ich využili na zrýchľovanie bez prišliapavania, a nie na trestanie odpruženia a spomalenie.

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Zavrieť reklamu