Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ako vyzerá trasa a kto sú najväčší favoriti najťažšieho Strade Bianche v histórii?

Jazdcov čaká 215 km dlhá trasa s prevýšením 3674 m a 15 štrkových sektorov s celkovou dĺžkou cez 71 km. Najväčšími favoritmi sú víťazi predošlých dvoch edícií Tadej Pogačar a Tom Pidcock.
Martin Sarvaš
Ako vyzerá trasa a kto sú najväčší favoriti najťažšieho Strade Bianche v histórii?

Strade Bianche v roku 2021. Foto: Strade Bianche

Známa jarná klasika Strade Bianche bude v roku 2024 najťažšia vo svojej histórii, keďže organizátori by chceli, aby sa stala šiestym cyklistickým monumentom.

Monumenty sú najprestížnejšie, ale aj najťažšie jednodňové preteky v cyklistickom kalendári: Miláno-San Remo, Okolo Flámska, Paríž-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège a Okolo Lombardie.

Všetky však majú dĺžku cez 240 km, zatiaľ čo Strade Bianche malo v predošlých edíciách okolo 180 km, pričom v roku 2015 bola najdlhšia trasa, ktorá mala 200 km.

S ambíciou zaradiť sa medzi monumenty naplánovali organizátori výrazne náročnejšiu trasu, ktorá má dĺžku 215 km, pridali ďalšie štyri štrkové sektory, takže celková dĺžka štrkových sektorov sa natiahla na necelých 72 km.

Posledných päť ročníkov Strade Bianche vyhrali Julian Alaphilippe (2019), Wout van Aert (2020), Mathieu van der Poel (2021), Tadej Pogačar (2022) a Tom Pidcock (2023).

Strade Bianche 2024

  • Dĺžka: 215 km
  • Prevýšenie: 3674 m
  • Štrkové sektory: 15
  • Celková dĺžka štrkových sektorov: 71,8 km

Profil a mapa Strade Bianche 2024:

Najväčší favoriti Strade Bianche 2024

***** Tadej Pogacar, Tom Pidcock
**** Tim Wellens, Alberto Bettiol, Attila Valter
*** Ben Healy, Davide Formolo, Rui Costa, Quinn Simmons
** Simon Yates, Lennert Van Eetvelt, Matej Mohorič, Toms Skujins
* Romain Bardet, Warren Barguil, Valentin Madouas, Romain Grégoire

Talianske preteky sú na pláne v sobotu 2. marca a najväčšími favoritmi sú Tadej Pogačar a Tom Pidcock, ktorí vyhrali posledné dve edície Strade Bianche.

Tom Pidcock vyhral Strade minulý rok po 23-kilometrovom sóle a Tadej Pogačar vyhral v roku 2022 po obdivuhodnom 50-kilometrovom sóle.

Ďalšími veľkými favoritmi budú Christophe Laporte (Visma | Lease a Bike), Matej Mohorič (Bahrain – Victorious) Ben Healy (EF Education – EasyPost), Andrea Bagioli (Lidl-Trek) či Valentin Madouas (Groupama FDJ).

Majster sveta Mathieu van der Poel (Alpecin – Deceuninck) ani Wout van Aert (Visma | Lease a Bike) na Strade Bianche nebudú štartovať. Van der Poel sa zúčastní najbližšie monumentu Miláno – San Remo a Van Aert pôjde na E3 Saxo Classic, kde sa stretne aj s Van der Poelom.

Detaily trasy Strade Bianche 2024

Strade Bianche 2021. Foto: Strade Bianche

Trať Strade Bianche 2024 je kľukatá a zvlnená, bez dlhých stúpaní, ale s niekoľkými náročnými kúskami, najmä na nespevnených úsekoch trasy. Je tu zhruba 71 km štrkových ciest v 15 sektoroch, z ktorých dvanásť je spoločných aj pre ženy.

Preteky sa začínajú neďaleko štadióna/Fortezza Medicea v Siene. Prvé zvlnené kilometre po asfalte vedú na 2,1 km dlhý štrkový sektor, ktorý je dokonale rovný a ide mierne z kopca. Sektor 2 (5,8 km) je vzdialený len niekoľko kilometrov; toto bude prvý náročný úsek pretekov s krátkym zjazdom, po ktorom bude nasledovať dlhé stúpanie s úsekmi so sklonom nad 10 %.

Po dosiahnutí Radi sa trasa dostane do tretieho štrkového sektora (dĺžka 4,4 km), po ktorom nasleduje sektor 4 – s názvom „La Piana“ – jeden z klasík pretekov. Ide o štrkový sektor bez výrazného stúpania s dĺžkou 5,5 km. Je na trati už od prvého vydania a vedie do Buonconvento.

Pozrite si tiež

Nasleduje druhý výstup dňa – stúpanie na Montalcino (4 km / 5 %). Sektory 5 (11,9 km) a 6 (8 km) začínajú tesne za Torrenieri, medzi ktorými je len 1 km asfaltu. Oba sú tvrdé, kopcovité a veľmi technické, s množstvom náročných zákrut, stúpaní a klesaní.

Po druhom prejazde cez Buonconvento sa jazdci dostanú do zóny, kde si môžu doplniť jedlo a vodu, ktorá sa nachádza okolo Ponte d’Arbia.

Krátko nato sa trasa dostane do Monteroni d’Arbia, čo znamená začiatok sektora 7 San Martino v Granii (9,5 km) uprostred Crete Senesi. Je to dlhý sektor, ktorý je v prvej časti jemne zvlnený a končí sa krútivým stúpaním, ktoré vedie späť na asfaltovú cestu.

Sektor 8 začína v Ponte del Garbo (Asciano). S dĺžkou 11,5 km je to najťažší sektor, väčšinou do kopca a vyznačuje sa veľkými svahmi, najmä v blízkosti Monte Sante Marie, so strmými stúpaniami a klesaniami na krátke vzdialenosti.

Za Castelnuovo Berardenga je veľmi krátky, plochý nespevnený úsek (300 m), po ktorom nasleduje deviaty sektor poľnej cesty po Monteaperti. S dĺžkou iba 800 m víta jazdcov dvojciferným stúpaním.

Trasa sa ďalej vracia po asfalte vo Vico d’Arbia, kde sa začína 30 km dlhý okruh. Za Pieve a Bozzone nasleduje sektor 10 (2,4 km) v stúpaní smerom na Colle Pinzuto so sklonom, ktoré sa dostáva až na 15 %.

Po niekoľkých kilometroch je na asfalte nasleduje jedenásty sektor Le Tolfe (1,1 km), ktorý sa vyznačuje rýchlym zjazdom, po ktorom nasleduje veľmi náročné stúpanie (s maximálnym sklonom 18 %).

Krátko za Le Tolfe, pri prvom prejazde, trasa vedie vôbec prvýkrát po ceste Strada del Castagno (12. sektor, 1,3 km), ktorá vedie k náročným priesmykom až do Pontignano, Ponte a Bozzone a San. Giovanni a Cerreto, kde vstupuje do 13. sektora (Montechiaro 3,3 km), ktorý bol obsiahnutý v prvých vydaniach pretekov.

Okruh sa končí na konci tohto sektora, vo Vico d’Arbia. Sektory Colle Pinzuto (14.) a Le Tolfe (15.) sa zopakujú, kým sa trasa stočí smerom k Siene a do cieľa zostáva niečo vyše 10 km.

Náročné záverečné kilometre sa blížia k mestu Siena po širokých a rovných cestách, pospájaných prudkými zákrutami, spočiatku z kopca a ďalej mierne do kopca.

Do cieľa zostávajú 2 km, trasa vedie po Via Estterna di Fontebranda; tu sa sklon dotýka 9 %. Kamenná dlažba sa začína 900 m pred cieľom, tesne za bránou Fontebranda.

Sklon je viac ako 10 % a od cieľa je už len 500 m, pričom najstrmší sklon dosahuje 16 % pozdĺž Via Santa Caterina. Ostrá pravotočivá zákruta vedie na Via delle Terme a potom na Via Banchi di Sotto.

300 m do cieľa vedie cesta súvislým miernym stúpaním. 150 m do cieľa vedie odbočka doprava na Via Rinaldini. Trasa vchádza na námestie Piazza del Campo a posledných 30 m klesá až do cieľa.

Najlepší jazdci v histórii Strade Bianche

Aktuality

Včera 22:40 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

Včera 18:18 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Včera 17:37 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.

Včera 12:42 Zranený fotograf fotí televízny prenos z Giro d’Italia a vytvára skvelé umelecké fotografie.

Jered Gruber je bezpochyby jedným z najlepších fotografov cestnej cyklistiky na svete. Musel však podstúpiť operáciu kolena, kvôli čomu nemôže fotiť na Gire, a tak si vymyslel skutočne kreatívny spôsob, ako zachytiť momenty na talianskej Grand Tour.

Včera 11:41 Fotogaléria: 15 skvelých fotografií z víťazstva Juliana Alaphilippea na Giro d’Italia.

„Išli sme najprv vo veľkej skupine a potom som si spolu s Mircom Maestrim povedal: Ideme. Aj on si dnes naozaj zaslúžil vyhrať, bol úžasný a spolupracovalo sa nám super.“

Zavrieť reklamu