Peter Sagan sa chystá na viacero cestných pretekov v Slovinsku

Aj keď Sagan ukončil kariéru v profesionálnom pelotóne, vrámci prípravy na MTB preteky absolvuje v marci sériu cestných pretekov.
Peter Sagan na pretekoch XCO Internacionales Chelva Gsport Challenge v španielskej Chelve. Foto: Armin M. Küstenbrück

Peter Sagan minulý rok ukončil profesionálnu kariéru v cestnej cyklistike a v prebiehajúcej sezóne sa chce sústrediť na horskú cyklistiku a vybojovanie miestenky na Olympijské hry v Paríži.

V úvode sezóny absolvoval Sagan v drese Specialized Factory Racing cross-country preteky v Spojených arabských emirátoch. Na pretekoch na krátku trať XCC prešiel cieľom na 11. mieste so stratou 11 sekúnd na víťaza a v disciplíne XCO skončil na 24. mieste.

Po pretekoch v Spojených arabských emirátoch sa presunul do Španielska, kde štartoval na XCO pretekoch v Chelve, no po páde prišiel do cieľa až na 49. mieste.

Sagan by mal zostať v španielsku a na konci februára má v pláne štartovať na pretekoch Shimano Supercup Massi Banyoles, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. februára, a následne by mal v marci štartovať na MTB pretekoch vo francúzskom Marseille.

Po úvodných pretekoch na horskom bicykli je v programe Petra Sagana séria štyroch pretekov na cestnom bicykli v Slovinsku, na ktorých bude pretekať za tím Pierre Baguette Cycling, kde je športovým riaditeľom jeho brat Juraj Sagan.

Program cestných pretekov Petra Sagana v roku 2024

• 17. marec: GP Slovenian Istria
  • 19. marec: GP Brda-Collio
  • 21. marec: GP Goriska & Vipava Valley
  • 24. marec: GP Adria Mobil

Kvíz: Spoznáte víťazstvá Petra Sagana podľa jeho legendárnych osláv?

0%

Z akých pretekov je táto oslava Petra Sagana?

Tim de Waele
Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Peter Sagan je najúspešnejším jazdcom v histórii pretekov Gent-Wevelgem. V roku 2013 oslávil po 4-kilometrovom sóle svoje prvé víťazstvo už tradične, jazdou po zadnom kolese.

Svoje prvé etapové víťazstvo na Tour de France oslávil Sagan kačacím tancom.

Daniele Mosna/BettiniPhoto©2016

Pri útoku v stúpaní Paterberg bol Sagan taký suverénny, že sa ani nepostavil zo sedla a všetkých súperov nechal za sebou. Do cieľa monumentu Okolo Flámska prišiel osamote po 13 km sóle a víťazstvo svojho prvého monumentu zakončil typicky - jazdou po zadnom kolese.

V ktorom roku si spravil Sagan "samopal" z trofeje pre víťaza bodovacej súťaže?

Luca Bettini/BettiniPhoto©2018

Na monumente Paríž - Roubaix síce nepredviedol originálnu oslavu, no zato predviedol neskutočný výkon po útoku 54 km pred cieľom.

„Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám," povedal Sagan pri svojej premiére na Tour de France v roku 2012, keď vyhral tretiu etapu a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením behu Forresta Gumpa.

Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Druhý titul majstra sveta získal Sagan v šprintérskom súboji, v ktorom za sebou nechal Marka Cavendisha a Toma Boonena.

Luca Bettini/BettiniPhoto©2019

Sagan oslavoval ako Hulk po víťazstve 5. etapy na Tour de France v roku 2019.

Luca Bettini/BettiniPhoto©2015

Ani sám neveril, že sa mu to podarilo: "Boli to preteky o jednom 'náboji'. O jednom náboji, na ktorý som čakal celý rok, celú moju kariéru, celý život, aby vystrelil.”

Prvýkrát predviedol oslavu ako Hulk po výhre 6. etapy na Tour de France 2012.