Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Poradňa: Ako začať s pretekaním v disciplíne enduro?

Disciplína enduro je jednou z najkomplexnejších disciplín horskej cyklistiky, pretože v sebe kombinuje technické zručnosti v zjazdoch s výdržou. Ak rozmýšľate nad tým, či skúsiť svoje prvé preteky v tejto disciplíne čítajte ďalej.
Matúš Bušík
Poradňa: Ako začať s pretekaním v disciplíne enduro?

Od svojho vzniku začiatkom roku 2010 sa enduro preteky rýchlo stali jednou z najpopulárnejších disciplín na horských bicykloch.

Enduro ponúka technické, ale dostupné preteky pre jazdcov, ktorí sa chcú vyhnúť plnokrvným zjazdovým tratiam alebo lycra oblečeniu známeho z cross-country pretekov.

Ale čo to vlastne enduro preteky sú? Čítajte ďalej a zistite, o čom je enduro, prečo by ste to mohli chcieť vyskúšať a čo potrebujete, aby ste mohli začať.

Čo sú enduro preteky?

Foto: Vladimír Králik

V názve enduro je indícia – ide o preteky s orientáciou na zjazd, ale s vytrvalostným charakterom. V začiatkoch boli „enduro“ preteky vnímané ako dlhé cross-country trate, ale tie sú teraz známe ako maratónske preteky.

Moderné enduro podujatia sú veľmi odlišné. Enduro preteky pozostávajú z viacerých zjazdových etáp tzv. rýchlostných skúšok (RS), ktoré sú merané tak, aby generovali výsledok podujatia, zatiaľ čo stúpania sú spojenia medzi jednotlivými rýchlostnými skúškami známe aj ako transfery.

Na profesionálnych enduro pretekoch je nutné prísť do cieľa, prípadne na štart jednotlivých RS v časovom limite. Ak tento časový limit splním, nemá to vplyv na môj výsledný čas. Ak ho však nesplním a na transfere som sa zdržal príliš dlho, bude to viesť k penalizácii.

Enduro preteky zvyčajne trvajú jeden alebo dva dni, pričom jazdci bežne absolvujú až šesť meraných zjazdových etáp denne.

Kumulatívne časy všetkých ich výsledkov v etapách sa sčítajú, aby sa vytvoril ich celkový čas, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o cieľovej pozícii jazdca v štartovom poli.

To, či jazdci šliapu na vrchol každej zjazdovej etapy alebo naskočia na nejakú formu dopravy (dodávky, autobusy, sedačkové lanovky alebo vleky), do veľkej miery závisí od toho, kde sa podujatie organizuje, a od prevýšenia v danom dni (alebo konkrétnej etapy).

Foto: Matúš Bušík

Najznámejším a najväčším enduro podujatím je UCI Enduro World Cup (EDR), ktorý funguje prvý rok pod týmto názvom. Predtým bol seriál známy ako Enduro World Series (EWS).

UCI Enduro World Cup navštevuje niektoré z najlepších svetových lokalít pre každé zo svojich kôl. Každé kolo má víťaza a na konci roka je tu aj víťaz série.

Existuje aj mnoho menších miestnych enduro podujatí a niektoré z nich majú štatút kvalifikácie UCI Enduro World Cup, čo znamená, že ak sa umiestnite dostatočne vysoko, môžete sa zúčastniť podujatia UCI Enduro World Cup.

Ak si chcete vyskúšať UCI Enduro World Cup, ale nemôžete alebo nechcete sa kvalifikovať, existujú dve otvorené pretekárske kategórie, ktoré umožňujú nekvalifikovaným jazdcom pretekať, pričom víťaz získa kvalifikačné miesto EDR kolo Svetového pohára.

Čo je na enduro pretekoch také skvelé?

Foto: Vladimír Králik

Zjazdové preteky si vyžadujú extrémnu technickú zručnosť (a statočnosť), zatiaľ čo cross-country preteky sú do značnej miery o kondícii (hoci XC pretekárske trate sú čoraz technickejšie, výsledkom čoho majú XC bicykle modernú geometriu, vyššie zdvihy a teleskopické sedlovky).

Avšak každý, kto má poriadny trailový alebo downcountry bicykel, nejaké technické skúsenosti s jazdou a dostatočnú výdrž na to, aby si na pár hodín zajazdil na miestnom singletracku, si môže vyskúšať enduro preteky.

Môžete tiež zistiť, že už jazdíte enduro bez toho, aby ste o tom vedeli. Koniec koncov, enduro nie je len o pretekaní, je to štýl jazdy sám o sebe.

Šliapete efektívne, ale relatívne pomaly až na vrchol zjazdov, kde potom jazdíte tak agresívne a rýchlo ako dokážete, pričom míňate najviac energie? Ak áno, už ste enduro jazdec!

Enduro preteky majú lepší pomer ceny a kvality ako zjazdové preteky. Za vstupné dostanete oveľa viac jazdenia ako pri zjazde, pretože jazdíte viac etáp a nie len jednu trať.

To tiež znamená, že pád alebo mechanický problém vás nevyhnutne nevyradí z pretekov, pretože sa počíta celkový čas, nielen čas v jednotlivých etapách.

Ďalšou veľkou vecou na enduro pretekoch je priateľská atmosféra. Zatiaľ čo najlepší jazdci sú určite odhodlaní vyhrať, nižšie v poli je to skôr o tom, že to ide, užiť si trochu srandy, prípadne poraziť svojich kamošov.

To isté by sa, samozrejme, dalo povedať o takmer každom podujatí – horskí cyklisti sú vo všeobecnosti priateľská partia.

Aký typ bicykla potrebujem na enduro preteky?

Foto: Matúš Bušík

Ak chcete súťažne pretekať enduro, budete chcieť celoodpružený bicykel so zadným zdvihom aspoň 140 mm a zdvihom vidlice 170 – 180 mm.

Zvyšujúci sa počet pretekárov a vyššia popularita endura ako štýlu jazdy znamená, že množstov výrobcov ponúka enduro bicykle navrhnuté a špecifikované špeciálne pre požiadavky tejto disciplíny.

Existujú špeciálne enduro bicykle vyrobené špecificky pre pretekársky formát. V pravidlách nie je nič, čo by vám bránilo používať hardtailový horský bicykel alebo ľahký krosový bicykel, ale pri zjazdoch to bude náročné. Na druhom konci spektra sú bicykle na freeride a zjazdy, ktoré sú nevýhodou práve na transferoch.

Okrem toho treba dbať na správnu výbavu bicykle. Určite sa oplatí investovať do plášťov a ich bezdušového prevedenia s prípadnými vložkami vpredu a vzadu. Minimalizujete tak množstvo defektov.

Život na pretekoch vám jednoznačne uľahčí teleskopická sedlovka a na škodu nie sú ani široké riadidlá a krátky predstavec, vďaka ktorým bude váš bicykel lepšie ovládateľným.

Potrebujem nejaké špeciálne jazdecké vybavenie na enduro preteky?

Foto: Vladimír Králik

Integrálne prilby sú dobrým nápadom na skalnatejšie trate, ale štandardné prilby na horské bicykle sú často vhodné pre jednoduchšie trate a na výšľapy.

Niektorí organizátori závodných sérií však nariaďujú používanie integrálnych prilieb, takže si pozorne skontrolujte pravidlá.

Niektoré značky ponúkajú konvertibilné prilby špecifické pre enduro, navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu celotvárovej prilby a klasickej prilby v jednom balení.

Často vyžadovanými ochrannými pomôckami sú chrániče kolien, lakťov, rukavice s dlhými prstami a ochrana očí.

Servisný balíček so základnými náhradnými dielmi je tiež dobrý nápad, najmä ak budete dlho mimo miesta konania podujatia alebo parkoviska.

Koho sledovať?

Foto: Max Čistý

 

Slovenská špička enduro pretekárov je celkom úzka a všetci sa navzájom poznajú. K najrýchlejším slovenským enduro pretekárom patria Martin Knapec, Ľuboš Staňo, Jakub Linda. Aktuálnym majstrom Slovenska je Adam Rojček, ktorý sa primárne orientuje na zjazd.

Zo žien musíme spomenúť nádejnú pretekárku Simonu Kuchyňkovú, ktorá sa vo svojej kategórii do 21 rokov umiestňuje na popredných priečkach svetovej série.

Kde si preteky vyskúšam?

Foto: Vladimír Králik

V rámci Slovenska fungujú aktuálne dve série pretekov. Jednou je slovenský pohár v endure (SPEN) organizovaný komisiou zjazdu v rámci Slovenského zväzu cyklistiky. V rámci tohto seriálu pretekajú elitný pretekári s licenciou SZC, ale na preteky môžu nastúpiť aj hobby jazdci – v rámci Biker enduro Challenge.

Druhým seriálom je MTBIKER Hornonitrianska enduro séria, ktorá je vnímaná skôr ako hobby séria, ale pravidelne sa jej zúčastňujú aj tí najrýchlejší slovenskí jazdci. Počet rýchlostných skúšok je tu nižší a preteky kratšie, preto môže byť vhodnou voľbou ak si preteky chcete vyskúšať.

Za hranicami v Česku viete pretekať v rámci českej Enduroserie, ktorá je neskutočne populárna a na jednom kole sa zúčastní aj viac než 500 pretekárov. Taktiež v Čechách funguje seriál Blinduro, kde sa jazdia preteky štýlom tzv. „na oči“, kedy jazdci nemajú povolený tréning na tratiach.

Kalendár enduro pretekov na Slovensku

SPEN

  • 30.7.2023 – GARMIN SPEN 2 – Majstrovstvá Slovenska v endure Košice
  • 3.9.2023 – GARMIN SPEN 3 – Mýto pod Ďumbierom
  • 15.10.2023 – GARMIN SPEN 4 – Bratislava

MTBIKER Hornonitrianska enduro séria

  • 10.9.2023 – 3. kolo HES vo Veľkej Lehôtke
  • 8.10.2023 – Finále HES v Bojniciach

 

 

Aktuality

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Včera 13:51 Canyon predstavil svoje prvé, cestné aj MTB pretekárske topánky Tempr CFR.

Cenovka je u oboch modelov Canyon Tempr CFR rovnaká – 332,95 eur.

Včera 13:13 Maxim Van Gils dostal vysokú pokutu za spôsobenie hromadného pádu v šprinte 13. etapy Tour de France.

Jazdec tímu Lotto-Dstny sa snažil pretlačiť popri bariérach a vo vysokej rýchlosti narazil ramenom do Amauryho Capiota, ktorý spomalil po tom, ako rozbiehal šprint pre Arnauda Démara. Van Gils dostal pokutu 1500 švajčiarskych frankov.

Zavrieť reklamu