Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Adam Yates vyhral úvodnú etapu Tour de France 2023 po záverečnom súboji s bratom Simonom

Yates bude prvým jazdcom oblečeným v žltom drese na Tour de France 2023. Jeho brat Simon skončil druhý a v šprinte skupiny prenasledovateľov vybojoval tretie miesto Tadej Pogačar.
Martin Sarvaš
Adam Yates vyhral úvodnú etapu Tour de France 2023 po záverečnom súboji s bratom Simonom

1. etapa Tour de France 2023

 

  • Bilbao → Bilbao
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 182 km
  • Prevýšenie: 3221 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 41,55 km/h

Adam Yates (UAE Emirates) sa stal víťazom kopcovitej úvodnej etapy Tour de France 2023, ktorá sa začínala aj končila v španielskom Bilbau.

Pred cieľom bol Adam Yates na čele s bratom Simonom Yatesom (Jayco-AlUla), ktorý sa dostali do vedenia v zjazde 8,5 km pred cieľom.

Adam bol však v miernom stúpaní tesne pred cieľom silnejší a brata Simona porazil, aj keď priznal, že to nebol ľahký súboj.

Na treťom mieste skončil s 12-sekundovou stratou tímový kolega víťaza Tadej Pogačar, ktorý bol najrýchlejší v šprinte skupiny prenasledovateľov, v ktorej boli aj ďalší veľkí favoriti pre celkové hodnotenie ako Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), Michael Woods (Israel-Premier Tech), Jai Hindley (BORA-hansgrohe), Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), David Gaudu (Groupama-FDJ) či Mikel Landa (Bahrain Victorious).

„Ani neviem, čo mám povedať. Snažili sme sa v stúpaní pracovať pre Tadeja, ktorý potom zaútočil, ale podarilo sa nám ho dobehnúť v zjazde. Zaútočil som, pridal sa ku mne brat a zostali sme spolu na čele. Najprv som nevedel, či s ním mám spolupracovať a cez vysielačku som sa na to opýtal. Povedali mi, že mám do toho ísť,“ povedal po etape Adam Yates.

„Vedel som, že je v dobrej forme – rozprávame sa každý deň a sme si veľmi blízki. Zdieľať s ním takéto víťazstvo je skutočne krásne. Ale určite mi to neuľahčil a raz som s ním skoro neudržal tempo,“ smial sa Yates.

„Pár rokov dozadu [2020] sa mi už podarilo získať žltý dres a je to naozaj krásny pocit, ale treba byť nohami na zemi. Sme tu pre ‚šéfa‘ Tadeja, ktorý už predtým ukázal, že je najlepší na svete a som si istý, že v najbližších týždňoch to opäť ukáže,“ dodal 30-ročný Brit.

Peter Sagan síce nebojoval o víťazstvo v náročnej kopcovitej etape, ale ukázal, že chce skúsiť bojovať o zelený dres, keď sa na šprintérskej prémii zapojil do šprintu, v ktorom skončil z pelotónu druhý so ziskom deviatich bodov. Najviac bodov si rozdeľovala pätica jazdcov v úniku.

Adam Yates sa dostal do vedenia celkového hodnotenia i súťaže šprintérov, ale v zelenom drese bude v druhej etape Simon Yates, ktorý je na druhom mieste v bodovacej súťaži. Vrchársku súťaž vedie Neilson Powless (EF Education-EasyPost), ktorý získal päť bodov na vrchárskych prémiach.

Záverečný kilometer 1. etapy Tour de France 2023:

Výsledky 1. etapy Tour de France 2023

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu