Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!

Ako si vybrať tachometer?

Ak ste si mysleli, že na bicyklovanie potrebujete len bicykel, nie je to celkom tak.
Biker

Všetky veci z cyklopredajne však tiež nepotrebujete. Mnohí si vystačia s normálnym oblečením a keď potrebujú niečo odviezť, vezmú si klasický batoh. Ak však máte s bicyklovaním väčšie plány ako len občasný krátky výlet alebo pár kilometrov do práce, niektoré doplnky spravia vaše jazdenie príjemnejším, bezpečnejším a jednoduchším.

Cyklopočítače nemerajú iba rýchlosť

Na bicykli síce nie sú nevyhnutné, ale máme ich radi. Nie každému prinesú úžitok a preto si investíciu do nich premyslite. Ak ste štatistický typ a zaujíma vás, koľko kilometrov ste odjazdili, ako rýchlo ste šli z kopca, aká bola dnešná priemerná rýchlosť, vyberte si aspoň jednoduchý model so základnými funkciami. Pri výbere tachometra by ste si mali určiť svoje priority a na základe toho vyberať z rôznych kategórií podľa počtu ponúkaných funkcií.

Základné modely ponúkajú meranie rýchlosti, času a vzdialenosti. Stredná trieda má navyše možnosť použitia na dva bicykle, teplomer, nastavenia jazyka či kontrastu displeja. Pri najvyššej kategóriu už výrobcovia nezabúdajú na meranie tepu srdca, kadencie, nadmorskej výšky či dokonca navigáciu GPS.

Digitálnemu tachometru výpadok nehrozí

Pokiaľ ide o výber štandardných tachometrov, delia sa na dve základné skupiny – drôtové a bezdrôtové. Klasické drôtové majú presný prenos dát zo snímača pri kolese cez káblik až na riadidlá a stačí dať do nich len jednu batériu. Bezdrôtové sa montujú jednoducho, no vyžadujú použitie batérie aj do snímača pri kolese. Bezdrôtové tachometre sa delia na ďalšie dve podskupiny podľa spôsobu prenosu dát, a to na digitálne a analógové.

Pri digitálnom prenose údajov by sa vám nemalo stať, že mobil, wifi či stožiar vysokého napätia budú signál rušiť a namerané hodnoty ostanú čo najpresnejšie a bez výpadku. Ak je pre vás dôležitou funkciou výškomer, presnejšie údaje dostanete z tachometra barometrického. Môžete zostať pri klasických pár-eurových cyklopočítačoch, ale môžete aj zainvestovať do sofistikovaných prístrojov, ktoré vaše bicyklovanie posunú až do sci-fi roviny. Počuli ste už o okuliaroch, ktoré vám pri jazde zobrazujú na virtuálnych postranných „displejoch“ údaje od rýchlosti cez navigáciu až po SMS-ky? Vitajte v budúcnosti. Áno, už sa predávajú.

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia