Caroline Buchanan a Garret Mechem vyhrali disciplínu Speed & Style na festivale Crankworx Rotorua (+video).

Festival Crankworx pokračoval divácky veľmi atraktívnou disciplínou Speed & Style.

Crankworx Rotorua - Speed & Style. Foto: Red Bull Content Pool

Táto disciplína má veľmi zaujímavý formát. Na štarte dvoch „identických tratí“ stoja jazdci a ich úlohou je ju prejsť v čo najkratšom čase. Na trati sa však nachádzajú aj dva dirtové skoky a za triky na týchto skokoch dostávajú jazdci body, na základe ktorých im je následne upravený čas.

Nová trať Speed ​​& Style má vylepšenú pumpovaciu sekciu, na novo umiestnené skoky, ktoré vyhadzujú vyššie a jazdci tak majú viac priestoru na rôzne kombinácie trikov.

Preteky začali kvalifikáciou 13 žien a 33 mužov. Aktuálna kráľovná Crankworxu, Caroline Buchanan sa kvalifikovala z prvého miesta medzi ženami a mužskú kvalifikáciu vyhral Garret Mechem.

Preteky sa počas jednotlivých kôl stupňovali a podľa slov moderátora Cama McCaula sa diváci dočkali „veľkého množstva kombinácií a perfektného štýlu“.

Veľmi napínavý súboj predviedli v semifinále Billym Meaclemom a Američanom Garretom Mechemom. Tesný súboj s rozdielom 1,33 sekundy a pôsobivými kombináciami 360 Bar Spin to X-Up a Flip-Bar to Can prinútil fanúšikov lapať po dychu, podľa Mechemových to bol najtesnejší súboj počas celého dňa.

Mechem potom vo finále zdolal aktuálneho King of Crankworx, doomáceho jazdca Tuhoto-Ariki Pene.

Crankworx Rotorua 2024. Foto: Red Bull Content Pool

Jazdci boli z novej trate nadšení a Garret Mechem povedal: „Toto je doteraz môj najlepší výsledok v súťaži Speed & Style v Rotorue, predtým to bolo tretie miesto v roku 2020. Trať bola naozaj rýchla, dosť technická a mala veľa vĺn s rôznymi rytmami, ktoré boli rýchle, ale aj uvoľnené. Mojím najobľúbenejším trikom je dnes flat spin 360’s, je to dobré, je to zábavné a je za to dostatok bodov.“

Miestny hrdina Tuhoto-Ariki Pene vyjadril víťazovi rešpekt: „Lil Rojo [Mechem] bol jedným z najťažších súperov, v týchto veciach je taký. Má rýchlosť aj štýl.“

V súboji o tretie miesto to bol Billy Meaclem, ktorý presvedčivo zdolal britského jazdca Marka Ducata.

Záznam podujatia Speed & Style:

Kráľovná Crankworx, Caroline Buchanan si v ženskej kategórii vyjazdila zlato pred Američankou Jordy Scott.

Scott do toho dala všetko, ale Caroline predviedla vo finále na poslednom skoku Superman Seat Grab, ktorý sa každým stával väčší a väčší a znamenal rozdiel pre konečné skóre v zápase o zlatú medailu.

„Som nadšená, že som odštartovala Crankworx víťazstvom v dámskom Speed ​​& Style tu v Rotorua. Sústredila som sa na svoje triky. Speed & Style bolo pre mňa zahrievacím podujatím pred disciplínou Slopestyle, takže veľmi odlišný prístup k posledným rokom, kedy som sa sústredil na každé podujatie a titul Queen,“ povedala Caroline Buchanan o svojej stratégii na Crankworxe.

Na treťom mieste v pretekoch skončila britská pretekárka Martha Gill, ktorá porazila Shaniu Rawsonovú.