130 cyklistov odstúpilo zo španielskych amatérskych pretekov. Zľakli sa dopingovej kontroly.

Na španielskych pretekoch Interclub Vinalopó štartovalo 182 cyklistov, ale do cieľa prišlo len 52. Dôvodom bolo, že v cieli ich čakalo antidopingové testovanie. (Ciclo21)

Španielsky cyklista Álvaro Marzà, vedúci jazdec v miestnej sérii pretekov, zverejnil svoj cynizmus príspevkom na sociálnych sieťach.

„Antidopingové testovanie vo Villene = defekt a odstúpenie. Nie je to matematická rovnica, je to čistá realita,“ píše Álvaro Marzà.

„Uvidíme, či s tým niečo urobia, pretože toto je posratý vtip. Bol som tretí, ktorého otestovali. Ak mi dajú výsledky, zverejním ich,“ dodal Marzà.

Na štarte pretekov Interclub Vinalopó v Alicante 2. marca bolo 182 jazdcov od juniorov až po masters, no do cieľa prišlo iba 52.

Prečítajte si tiež

Správa portálu Ciclo21 naznačuje, že ide o hlboko zakorenený problém, pričom poznamenáva, že „prítomnosť antidopingových testov v týchto pretekoch zvyčajne vyvoláva lavínu odstúpení alebo nenastúpenia na štart“.

Publikácia obsahuje tiež citáty z anonymných zdrojov, ktoré naznačujú rozsah problému.

„Každý vie, kto je pri tom a kto nie,“ povedal jeden. „Vždy, keď sú testy, je zvláštne, že tí istí ľudia ako vždy nedokončia preteky, aby sa testu vyhli.“

„Samozrejme, bez dôkazov nemôžeme vznášať obvinenia, ale všetko je veľmi zrejmé,“ cituje Ciclo21 anonymného pretekára.

Je teda jasné, že nešlo o náhodu, keďže sa jazdci pred pretekmi alebo počas pretekov dozvedeli, že v cieli ich budú testovať na doping. Ide o skutočne absurdnú situáciu, najmä s ohľadom na to, že ide len o preteky amatérskych cyklistov.

Ako dobre sa vyznáte v dopingu a zakázaných látkach?

0%

Ako sa nazýva proces, pri ktorom športovci skladujú vlastnú krv pred pretekmi a potom si ju transfuzujú späť pred výkonnostným testom?