Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Kazety

Test: Kazeta e*thirteen TRS Plus

Masívny rozsah prevodov za rozumnejšiu cenu.
Hodnotenie: 3/5
329,90
Biker

Verdikt: Dobrý spôsob, ako si na 11-rýchlostnom pohone zvýšiť rozsah.

Plusy: Na 11 pastorkov má naozaj obrovský rozsah

Mínusy: Radí pomalšie a o niečo drsnejšie ako topmodely od Shimana a SRAM-u

Kúpte ak: Vám chýba rozsah 12-rýchlostného pohonu, no nemôžete si ho dovoliť

Značka, ktorá sa preslávila najmä napinákmi minulý rok predstavila kazetu TRS Race. Nedávno sa k nej pridal aj model TRS Plus, ktorý ponúka rovnaký rozsah ako verzia Race, no je cenovo dostupnejší. Nová 11-rýchlostná kazeta ponúka rozsah prevodov, ktorý môže konkurovať 12-rýchlostnej sade SRAM Eagle. Stojí však podstatne menej, a poradí si s ňou aj váš terajší 11-rýchlostný pohon.

Highlighty

 

  • 11-rýchlostí
  • 9-46 zubov
  • 339 g hmotnosť
  • kompatibilná s voľnobežkou XD driver
Čo ponúka oproti konkurencii
Model TRS Plus ponúka rovnaký rozsah ako Race, no za lepšiu cenu

V prebiehajúcej vojne počtu zubov je e*thirteen silným súperom. Ponúka totiž 511-percentý rozsah prevodov vďaka 9-10-12-14-17-20-24-28-33-39-46-zubovým pastorkom.

Cieľ značky je jasný – osloviť zákazníkov SRAM-u a Shimana podobným rozsahom, dobrou hmotnosťou a lepšou cenou.

  • kazety e*thirteen TRS Plus a Race: 511%
  • kazeta SRAM 1×12 Eagle: 500%
  • 50- a 18-zubové pastorky OneUp Shark určené pre 11-rýchlostné kazety: 500%
  • 49-zubový pastorok GC pre 11-rýchlostné kazety: 445%
  • kazety SRAM 1×11: 420%
  • 11-46-zubová kazeta Shimano XT: 418%

Drahší model Race aj novší Plus sme zvážili. Kazeta TRS Race spolu s maticou váži rovných 300 g. Lacnejšia TRS Plus 339 g. Je tým pádom o 13 g ľahšia oproti najvyššiemu modelu 12-rýchlostnej kazety SRAM XX1 Eagle, a o celých 106 g ľahšia ako 11-rýchlostná kazeta Shimano XT.

Stojí menej ako kazety SRAM XX1 a XO1, no je drahšia oproti kazeta z najnižšej sady GX. Prechod na 12-rýchlostný systém si však žiada kúpu nového radenia a prehadzovača, zatiaľ čo kazeta TRS Plus nič nové na 11-rýchlostnom pohone nepotrebuje.

11-rýchlostné kazety Shimano SLX a XT stoja podstatne menej ako TRS Plus, no ponúkajú menší rozsah prevodov.

Jazdné dojmy
Kazeta TRS Plus má rozsah 9-46 zubov

Montáž kaziet od e*thirteen si žiada o pár krokov naviac ako v prípade konkurencie Shimano a SRAM. Na voľnobežku sa najprv nasunú prvé tri najväčšie pastorky a následne zaistia maticou. Zvyšných osem prevodov spojených dokopy príde na rad až potom. S pomocou biča na reťaz sa pripevnia na už namontované väčšie pastorky.

(Detailný postup na inštaláciu i výmenu nájdete v návode na stránke e*thirteen.)

Pokiaľ ide o presnosť radenia, reťaz po TRS Plus putuje tak ako má. Nie však tak rýchlo ani hladko ako u kaziet SRAM a Shimano. Pomalšie je najmä prehadzovanie na väčší pastorok, najmä pod záberom pedálov. Zhadzovanie na menší pastorok je zase o niečo drsnejšie ako v prípade Shimana, ktoré je v tomto ohľade špičkou na trhu.

Prehadzovanie medzi 39-zubovým a najväčším 46-zubovým pastorkom je však na kazetách e*thirteen hladšie, ako medzi 37- a 46-zubovým na kazetách Shimano.

Skok medzi najľahším a druhým najľahším prevodom pôsobí o niečo rozumnejšie. Či však budete využívať aj druhý najľahší prevod, alebo by ste na jeho mieste prijali o niečo ťažší veľmi záleží od toho, kde jazdievate najčastejšie.

Mnohí jazdci túto kazetu budú chcieť skombinovať s menším prevodníkom, aby získali podobné najľahšie prevody ako s 50-zubovou kazetou SRAM Eagle. Rátať tak môžu s pár ušetrenými gramami naviac a o niečo vyššou svetlou výškou bicykla, ktorá možno niekedy zachráni prevodník pred ohnutím. Myslite však na to, že čím je menší prevodník, tým rýchlejšie sa opotrebováva.

Verdikt

Kazeta e*thirteen TRS Plus radila počas celého testu spoľahlivo, hoci o niečo pomalšie ako sme zvyknutí u topmodelov SRAM a Shimano. Miera opotrebenia troch najväčších pastorkov nie je najhoršia, a jedným zo skrytých benefitov rozdelenia kazety na dva kusy je možnosť vymeniť len tie najväčšie pastorky, a zvyšok kazety, ktorý sa až tak neopotrebováva, si nechať.

Ak teda chcete o niečo väčší rozsah, než vám ponúka terajší pohon 1×11, no nemáte peniaze na nový prehadzovač a radenie, táto kazeta je celkom ekonomicky rozumným spôsobom, ako si vzadu dopriať viac zubov.

Vaše komentáre

Aktuality

14:35 Jonas Vingegaard začal trénovať na bicykli a postupne sa zotavuje z početných zlomenín.

„Samozrejme, dúfam, že budem na štarte Tour de France. Nevieme presne, aká bude moja forma a ako bude prebiehať moje zotavenie, ale urobím všetko pre to, aby som sa tam dostal vo svojej top forme,“ hovorí Jonas Vingegaard vo videu, ktoré zverejnil jeho tím Visma – Lease a Bike.

14:22 Peter Sagan už zajtra odštartuje na cestných pretekoch Okolo Maďarska v drese tímu Pierre Baguette.

Sagan bude štartovať za slovenský tím na maďarských cestných etapových pretekoch, ktoré sa uskutočnia od 8. do 12. mája.

11:14 Geraint Thomas odkazuje Pogačarovi: Užil si si zábavu. Urobme si zajtra pekný pokojný deň.

Thomas si zavtipkoval v príspevku na Twitteri (X) po tom, ako v závere šprintérskej tretej etapy Giro d’Italia ušiel do úniku s Tadejom Pogačarom.

10:27 Detaily 4. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Etapa v štýle monumentu Miláno-San Remo má dĺžku 190 km a prevýšenie 2079 m. V závere sa očakáva hromadný šprint, aj keď stúpanie Capo Mele tesne pred cieľom môže narušiť plány šprintérov.

09:47 Video: Christian Arehart skočil prvý quad backflip na MTB a už o pár dní ho môžete stretnúť na Bikefeste!

Mladý jazdec z Ameriky sa zapísal do histórie MTB a najmä disciplíny slopestyle veľkými písmenami. Podarilo sa mu ako prvému na svete ustáť quad backflip (štvorité salto vzad) na horskom bicykli. Christian Arehart sa už v minulom roku predstavil na Bikefeste a patril k najviac party ľuďom na kopci. Tento rok ho v Kálnici uvidíme znova a medzičasom sa z neho stala svetová hviezda.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu