Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jumbo-Visma použije systém nastaviteľného tlaku v plášťoch na pretekoch Paríž-Roubaix

Tímy Jumbo-Visma a DSM sú pripravené na to, aby pre tohtoročné "Peklo severu" použili systémy s nastaviteľným tlakom vzduchu v pneumatikách.
Matúš Bušík
Jumbo-Visma použije systém nastaviteľného tlaku v plášťoch na pretekoch Paríž-Roubaix

Tímy DSM a Team Jumbo Visma odštartujú už túto nedeľu na Paríž-Roubaix s použitím rôznych systémov nastaviteľného tlaku v pneumatikách.

Podľa WielerFlits sa oba tímy tento rok postavia na štart s vlastným nastaviteľným systémom tlaku. Išlo by o prvý prípad použitia systému nastaviteľného tlaku v pneumatikách v pretekoch WorldTour.

WielerFlits tiež uvádza, že víťaz Paríž-Roubaix z roku 2022 Dylan Van Baarle testoval systém Gravaa KAPS počas tréningu a teoreticky by ho mohol použiť aj v nedeľu.

Jumbo-Visma ešte musí potvrdiť svoju zostavu a odhaliť, ktorí jazdci budú používať systém Gravaa. Rozhodnutie by mohlo prísť po ich poslednej štvrtkovej inšpekcii na trati Paríž-Roubaix.

Tím DSM testuje „systém riadenia“ Scope Atmoz už viac ako rok. Pred minuloročnými pretekmi bolo najprv potvrdené, že jazdci z tímu tento systém použijú, ale nakoniec zostali na svojich sériových kolesách Dura-Ace.

Využitie technológie bolo potom opäť odložené, napriek tvrdeniam, že bude debutovať na Tour de France.

Na Dwars door Vlaanderen sa ukázalo, že Jumbo-Visma testuje aj svoj vlastný nastaviteľný systém KAPS od Gravaa po tom, čo bol spozorovaný tímový bicykel Cervelo Eduarda Affiniho vybavený týmto systémom. Affini preteky napokon nedokončil.

Systém využíva Bluetooth a ovládacie prvky na riadidlách, ktoré jazdcom umožňujú znižovať a zvyšovať tlak v pneumatikách za chodu, a to najmä bez pridania dodatočného odporu do nábojov.

Viac o systéme sa dočítate v článku: Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS.

Preteky v zbrojení vo wattoch na Paríž-Roubaix?

Gravaa zverejnila niektoré zo svojich výsledkov tlakových testov z trate Paríž-Roubaix na svojej webovej stránke a je jasné, že terén pretekov zohral kľúčovú úlohu pri vývoji systému.

V dôsledku nižšieho tlaku v pneumatikách na dláždených úsekoch možno dosiahnuť obrovské úspory výkonu v kombinácii so schopnosťou opätovného zvýšenia tlaku na hladších cestách.

Tieto úspory by mohli pre tím predstavovať skutočnú zlatú baňu, ak pôjde o spoľahlivý systém nastavenia tlaku, ktorý nepridáva dodatočný odpor ani neovplyvňuje odolnosť plášťov proti prepichnutiu.

Zníženie tlaku a neschopnosť ho opäť zvýšiť, musí znervózniť tieto dva tímy. Pretekanie s podhustenými pneumatikami na hladších cestách by predstavovalo problém.

Snáď oba tímy vyžehlili všetky prípadné nedostatky a sú pripravené presadiť svoju výhodu v tohtoročných pretekoch.

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu