Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

5 šialených momentov Paríž-Roubaix 2022: Pád mechanika, jazdca, zlomené kolesá i diskvalifikácia

"Peklo severu" nešetrilo pretekárov ani pretekárky.
Martin Sarvaš
5 šialených momentov Paríž-Roubaix 2022: Pád mechanika, jazdca, zlomené kolesá i diskvalifikácia

Monument „Peklo severu“ patrí vždy medzi najzaujímavejšie cyklistické preteky sezóny a tento rok neboli výnimkou. V ženách vyhrala Elisa Longo Borghini po 34km sólo úniku a muži odjazdili historicky najrýchlejšie Paríž-Roubaix a vyhral po 19km sólo úniku Dylan van Baarle.

Dlažobné kocky boli síce suché, ale jazdcov nešetrili. Preteky sprevádzalo mnoho defektov, pádov i zopár kontroverzných incidentov ako diskvalifikácia majsterky sveta či nepríjemný pád Yvesa Lampaerta, ktorý spôsobil fanúšik v úplnom závere pretekov.

1. Diskvalifikácia majsterky sveta za „sticky bottle“

Vtedajšiu majsterku sveta v cyklistike Elisu Balsamo diskvalifikovali po tom, ako sa príliš dlho držala fľašky, ktorú jej podávali z tímového auta Trek-Segafredo.

Talianka totiž dostala defekt v sektore dlažobných kociek Mons-en-Pévèle 48km pred cieľom a snažila sa dobehnúť najbližšiu skupinu.

Balsamo bola jednou z najväčších favoritiek Paríž-Roubaix po úspešnej sérii víťazstiev na jar na pretekoch Trofeo Alfredo Binda, Brugge-De Panne a Gent-Wevelgem.

2. Pád mechanika na dlažobných kockách

Výmena bicykla alebo oprava defektu v sektore dlažobných kociek je veľmi nepríjemná záležitosť, pretože tímové auto sa k jazdcovi väčšinou nemá ako dostať.

Jeden z pretekárov tímu Lotto-Soudal dostal defekt, a aby dostal náhradný bicykel čo najskôr, mechanik nasadol na bicykel a vyštartoval po kockách.

Tesne pred tým, ako sa dostal k jazdcovi, mechanik spadol pri zosadaní z bicykla. Ale svoju úlohu nakoniec splnil.

Pozrite si víťazné bicykle Paríž-Roubaix 2022

3. Zlomené koleso Van Aerta aj Chrisa Laporta

Christophe Laporte dostal defekt vo vysokej rýchlosti v sektore dlažobných kociek Saint-Python a skúsil prejsť čo najďalej na defekte, avšak koleso hrboľatý terén nezvládlo a zlomilo sa.

Keďže v sektore nebolo žiadne tímové auto ani servisné auto Shimana, Laporte začal utekať s bicyklom popri trati. Žiaľ, jeho snaha nevyšla a Laporte bol jediným jazdcom Jumbo-Visma, ktorý preteky nedokončil. Jeho tímový kolega Wout van Aert skončil na druhom mieste.

Koleso sa zlomilo aj jeho tímovému kolegovi Woutovi van Aertovi po tom, ako dostal v lese Arenberg defekt.

„Keď som vchádzal do lesa, jazdil som blízko čela skupiny, ale išiel som príliš do kraj cesty a narazil som na kameň. Išiel som rýchlosťou 50 až 60 km/h po tých dláždených kockách a poškodil som si koleso,“ povedal Van Aert.

4. Lampaert skončil na zemi kvôli nezodpovednému fanúšikovi

Yves Lampaert bol s Mohoričom v úniku 7km pred cieľom za vedúcim Van Baarlom a mohol bojovať o pódium na „Pekle severu“. Nezodpovedný fanúšik tlieskal prichádzajúcim jazdcom a rukami trafil do ruky Lampaerta, ktorý následne skončil na zemi.

Lampaert si musel po páde vziať náhradný bicykel zo servisného vozidla Shimana a napokon prišiel do cieľa na 10. mieste s 3-minútovou stratou na víťaza Dylana Van Baarla.

„Toto sú situácie, ktoré by sa na pretekoch nemali stávať. Ak o pretekoch nič neviete, zostaňte doma,“ odkázal Lampaert.

5. Víťazka Roubaix predviedla skvelé technické schopnosti

Na záver niečo pozitívne. Víťazka Paríž-Roubaix predviedla skvelé technické schopnosti, keď takmer spadla v zákrute na dlažobných kockách.

Elisa Longo Borghini išla osamote v úniku s 20-sekundovým náskokom, keď sa 19km pred cieľom pošmykla v zákrute na dlažobných kockách. Našťastie sa jej podarilo udržať rovnováhu, aj keď musela vyjsť do trávy mimo trate.

Pozrite si najlepšie fotografie Paríž-Roubaix 2022

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu