Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Novinky

5 šialených momentov Paríž-Roubaix 2022: Pád mechanika, jazdca, zlomené kolesá i diskvalifikácia

"Peklo severu" nešetrilo pretekárov ani pretekárky.
Martin Sarvaš

Monument „Peklo severu“ patrí vždy medzi najzaujímavejšie cyklistické preteky sezóny a tento rok neboli výnimkou. V ženách vyhrala Elisa Longo Borghini po 34km sólo úniku a muži odjazdili historicky najrýchlejšie Paríž-Roubaix a vyhral po 19km sólo úniku Dylan van Baarle.

Dlažobné kocky boli síce suché, ale jazdcov nešetrili. Preteky sprevádzalo mnoho defektov, pádov i zopár kontroverzných incidentov ako diskvalifikácia majsterky sveta či nepríjemný pád Yvesa Lampaerta, ktorý spôsobil fanúšik v úplnom závere pretekov.

1. Diskvalifikácia majsterky sveta za „sticky bottle“

Vtedajšiu majsterku sveta v cyklistike Elisu Balsamo diskvalifikovali po tom, ako sa príliš dlho držala fľašky, ktorú jej podávali z tímového auta Trek-Segafredo.

Talianka totiž dostala defekt v sektore dlažobných kociek Mons-en-Pévèle 48km pred cieľom a snažila sa dobehnúť najbližšiu skupinu.

Balsamo bola jednou z najväčších favoritiek Paríž-Roubaix po úspešnej sérii víťazstiev na jar na pretekoch Trofeo Alfredo Binda, Brugge-De Panne a Gent-Wevelgem.

2. Pád mechanika na dlažobných kockách

Výmena bicykla alebo oprava defektu v sektore dlažobných kociek je veľmi nepríjemná záležitosť, pretože tímové auto sa k jazdcovi väčšinou nemá ako dostať.

Jeden z pretekárov tímu Lotto-Soudal dostal defekt, a aby dostal náhradný bicykel čo najskôr, mechanik nasadol na bicykel a vyštartoval po kockách.

Tesne pred tým, ako sa dostal k jazdcovi, mechanik spadol pri zosadaní z bicykla. Ale svoju úlohu nakoniec splnil.

Pozrite si víťazné bicykle Paríž-Roubaix 2022

3. Zlomené koleso Van Aerta aj Chrisa Laporta

Christophe Laporte dostal defekt vo vysokej rýchlosti v sektore dlažobných kociek Saint-Python a skúsil prejsť čo najďalej na defekte, avšak koleso hrboľatý terén nezvládlo a zlomilo sa.

Keďže v sektore nebolo žiadne tímové auto ani servisné auto Shimana, Laporte začal utekať s bicyklom popri trati. Žiaľ, jeho snaha nevyšla a Laporte bol jediným jazdcom Jumbo-Visma, ktorý preteky nedokončil. Jeho tímový kolega Wout van Aert skončil na druhom mieste.

Koleso sa zlomilo aj jeho tímovému kolegovi Woutovi van Aertovi po tom, ako dostal v lese Arenberg defekt.

„Keď som vchádzal do lesa, jazdil som blízko čela skupiny, ale išiel som príliš do kraj cesty a narazil som na kameň. Išiel som rýchlosťou 50 až 60 km/h po tých dláždených kockách a poškodil som si koleso,“ povedal Van Aert.

4. Lampaert skončil na zemi kvôli nezodpovednému fanúšikovi

Yves Lampaert bol s Mohoričom v úniku 7km pred cieľom za vedúcim Van Baarlom a mohol bojovať o pódium na „Pekle severu“. Nezodpovedný fanúšik tlieskal prichádzajúcim jazdcom a rukami trafil do ruky Lampaerta, ktorý následne skončil na zemi.

Lampaert si musel po páde vziať náhradný bicykel zo servisného vozidla Shimana a napokon prišiel do cieľa na 10. mieste s 3-minútovou stratou na víťaza Dylana Van Baarla.

„Toto sú situácie, ktoré by sa na pretekoch nemali stávať. Ak o pretekoch nič neviete, zostaňte doma,“ odkázal Lampaert.

5. Víťazka Roubaix predviedla skvelé technické schopnosti

Na záver niečo pozitívne. Víťazka Paríž-Roubaix predviedla skvelé technické schopnosti, keď takmer spadla v zákrute na dlažobných kockách.

Elisa Longo Borghini išla osamote v úniku s 20-sekundovým náskokom, keď sa 19km pred cieľom pošmykla v zákrute na dlažobných kockách. Našťastie sa jej podarilo udržať rovnováhu, aj keď musela vyjsť do trávy mimo trate.

Pozrite si najlepšie fotografie Paríž-Roubaix 2022

Aktuality

13:51 6 kľúčových zmien v technických predpisoch UCI pre cestné bicykle v roku 2023.

UCI zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

12:48 Najúspešnejší cyklista roku 2022 je Pogačar, na pódiu bol najčastejšie Pedersen.

Tadej Pogačar má na konte 16 víťazstiev a 25 pódiových umiestnení. Druhý najúspešnejší je majster sveta Remco Evenepoel a za ním skončil jeho tímový kolega Fabio Jakobsen. Na pódiu bol 26-krát dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý tento rok vyhral 10 pretekov.

12:31 Remco Evenepoel oznámil, že bude štartovať na Giro d’Italia 2023.

„Bude to špeciálna edícia, keďže budem mať na sebe dúhový dres, takže sa naozaj teším. Teraz som tu v Amalfi… prechádzam si cesty a bavím sa. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme v Taliansku a dúfam, že sa na mňa a celý tím prídete pozrieť,“ povedal Evenepoel. (Quick-Step Alpha Vinyl)

Včera 16:22 Získajte predplatné magazínu Biker a Cyklistika za zvýhodnenú sumu 19,90 eur.

Na predplatnom tak ušetríte až 30 eur za celý rok.

Včera 15:55 Musíte vidieť: Danny Macaskill je späť s videom Postcard from San Francisco.

Danny Macaskill a jeho videá patria v posledných rokoch k tým najvirálnejším a Pohľadnica zo San Francisca nebude výnimkou. Je to totiž jeho nezameniteľný štýl a kreativita, čo videám dáva status „musíte vidieť.“

Zavrieť reklamu