Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS

Systém umiestnený v nábojoch testovali počas pretekov Dwars Door Vlaanderen.
Matúš Bušík
Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS

Tím Jumbo-Visma testoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS na Dwars Door Vlaanderen.

Cervélo S5 Edoarda Affiniho bolo odfotografované s technológiou nainštalovanou do rezervných kolies pred začiatkom dláždenej klasiky.

Ako si všimol používateľ Twitteru @JVerlaeckt, kábel vedie od náboja KAPS k ventilu zatiaľ nevydanej bezdušovej pneumatiky Vittoria Corsa.

Kinetic Air Pressure System (KAPS) umožňuje jazdcovi podľa výrobcu dofukovať a vypúšťať pneumatiky počas jazdy prostredníctvom bezdrôtového diaľkového ovládača umiestneného na riadidlách. Čerpadlo je poháňané pohybom kolesa.

Zdá sa, že Affini používa systém KAPS na obvyklých kolesách tímu Jumbo-Visma, aj keď pre spotrebiteľov je táto technológia zatiaľ dostupná iba v súprave kolies Gravaa. Cestná verzia R-40|44 stojí 4 299 eur.

K čomu je dobré upravovať tlak počas jazdy?

Systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách má za sebou profesionálny pretekársky debut.

Aj keď je to určite nová technológia, systém s nastaviteľným tlakom v pneumatikách sa zdá byť najvhodnejší pre dláždené klasiky, ako sú Dwars Door Vlaanderen.

V pretekoch na začiatku sezóny v Belgicku a severnom Francúzsku sa striedajú sektory s hladkým asfaltom a dláždenými kockami, kde je zrejmé, že nižší tlak v pneumatikách je rýchlejší a poskytuje lepšiu trakciu a vyššie pohodlie.

Mohol by tím Jumbo-Visma testovať KAPS pred dvoma dláždenými monumentmi Okolo Flámska a Paríž-Roubaix?

Profesionálni jazdci v posledných rokoch postupne znižovali tlak v pneumatikách pre peklo severu, čiastočne vďaka prijatiu širších pneumatík a bezdušovej technológie.

Lizzie Deignan vyhrala Queen of the Classics s údajne len 33 psi v jej bezdušových pneumatikách .

KAPS by teoreticky mohol umožniť jazdcovi znížiť tlak ešte nižšie pred kľúčovými dláždenými sektormi, ako je Forest of Arenberg.

To by mohlo byť obzvlášť cenné za mokra. V tom istom roku ako Deignan vyhrala, viedol Gianni Moscon sólo v mužských pretekoch a následne po výmene bicykla spadol. Komentátori Eurosportu špekulovali, že vyšší tlak v pneumatikách na jeho náhradnom bicykli znížil jeho priľnavosť na mokrej vozovke.

Pred minuloročným Paris-Roubaix tím DSM naznačil, že jeho jazdci použijú iný bezdrôtový regulátor tlaku v pneumatikách, no v ten deň tak neurobili.

Ako funguje KAPS?

Pumpa v náboji sa ovláda bezdrôtovo tlačidlom na riadidlách.

Značka tvrdí, že otáčanie kolies bicykla poháňa valce pumpy, ktorá je umiestnená v náboji kolesa.

Aby sa šetrila batéria pumpy, jazdec ju môže vypnúť, keď sa nepoužíva pomocou pneumatickej spojky na riadidlách.

Úzky ventil spájajúci náboj s ventilom pneumatiky bicykla údajne stláča prúd vzduchu, aby umožnil rýchle nafúknutie alebo vyfúknutie kolesa.

Náboj je spárovaný s diaľkovým ovládačom na riadidlách cez Bluetooth alebo ANT+. Stlačením tlačidla nahor alebo nadol sa tlak zvyšuje alebo znižuje. Aktuálny tlak je možné zobraziť na cyklopočítači.

Ak si jednoducho želáte udržiavať rovnaký tlak v pneumatikách, KAPS uvádza, že systém dokáže držať nastavený tlak v pneumatikách, dokonca aj automaticky pridáva vzduch, keď zaznamená defekt.

Aktuality

09:54 Rus Aleksandr Vlasov sa Olympiády nezúčastní, aj keď dostal povolenie štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vlasov bol jedným z iba štrnástich ruských športovcov, ktorí dostali dočasný súhlas Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť na hrách. Dôvodom obmedzených podmienok pre účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympiáde je Ruská invázia Ukrajiny a neustále pretrvávajúci vojnový konflikt. (Sporza)

 

07:47 Kto získal národné tituly v časovke?

V Európe sa v týchto dňoch konajú národné šampionáty v individuálnej časovke, po ktorých budú nasledovať cez víkend aj preteky s hromadným štartom.

07:28 Lukáš Kubiš vyhral svoj premiérový titul majstra Slovenska v časovke.

Kubiš vyhral na 46,5 km dlhej trase v kategórii mužskej elity s časom 55:53 min a výrazným náskokom pred druhým Matthiasom Schwarzbacherom (+53 s) a tretím Dominikom Dunárom (+58 s). Českým majstrom sa stal Mathias Vacek, ktorý rovnakú trasa zajazdil v čase 52:51 min.

Včera 15:42 Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. „Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu,“ hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.

Včera 14:34 Nora Jenčušová a Viktória Chladoňová sú majsterkami Slovenska v časovke.

Jenčušová zvíťazila v kategórii žien a Chladoňová medzi juniorkami.

Zavrieť reklamu