Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS

Systém umiestnený v nábojoch testovali počas pretekov Dwars Door Vlaanderen.
Matúš Bušík
Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS

Tím Jumbo-Visma testoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS na Dwars Door Vlaanderen.

Cervélo S5 Edoarda Affiniho bolo odfotografované s technológiou nainštalovanou do rezervných kolies pred začiatkom dláždenej klasiky.

Ako si všimol používateľ Twitteru @JVerlaeckt, kábel vedie od náboja KAPS k ventilu zatiaľ nevydanej bezdušovej pneumatiky Vittoria Corsa.

Kinetic Air Pressure System (KAPS) umožňuje jazdcovi podľa výrobcu dofukovať a vypúšťať pneumatiky počas jazdy prostredníctvom bezdrôtového diaľkového ovládača umiestneného na riadidlách. Čerpadlo je poháňané pohybom kolesa.

Zdá sa, že Affini používa systém KAPS na obvyklých kolesách tímu Jumbo-Visma, aj keď pre spotrebiteľov je táto technológia zatiaľ dostupná iba v súprave kolies Gravaa. Cestná verzia R-40|44 stojí 4 299 eur.

K čomu je dobré upravovať tlak počas jazdy?

Systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách má za sebou profesionálny pretekársky debut.

Aj keď je to určite nová technológia, systém s nastaviteľným tlakom v pneumatikách sa zdá byť najvhodnejší pre dláždené klasiky, ako sú Dwars Door Vlaanderen.

V pretekoch na začiatku sezóny v Belgicku a severnom Francúzsku sa striedajú sektory s hladkým asfaltom a dláždenými kockami, kde je zrejmé, že nižší tlak v pneumatikách je rýchlejší a poskytuje lepšiu trakciu a vyššie pohodlie.

Mohol by tím Jumbo-Visma testovať KAPS pred dvoma dláždenými monumentmi Okolo Flámska a Paríž-Roubaix?

Profesionálni jazdci v posledných rokoch postupne znižovali tlak v pneumatikách pre peklo severu, čiastočne vďaka prijatiu širších pneumatík a bezdušovej technológie.

Lizzie Deignan vyhrala Queen of the Classics s údajne len 33 psi v jej bezdušových pneumatikách .

KAPS by teoreticky mohol umožniť jazdcovi znížiť tlak ešte nižšie pred kľúčovými dláždenými sektormi, ako je Forest of Arenberg.

To by mohlo byť obzvlášť cenné za mokra. V tom istom roku ako Deignan vyhrala, viedol Gianni Moscon sólo v mužských pretekoch a následne po výmene bicykla spadol. Komentátori Eurosportu špekulovali, že vyšší tlak v pneumatikách na jeho náhradnom bicykli znížil jeho priľnavosť na mokrej vozovke.

Pred minuloročným Paris-Roubaix tím DSM naznačil, že jeho jazdci použijú iný bezdrôtový regulátor tlaku v pneumatikách, no v ten deň tak neurobili.

Ako funguje KAPS?

Pumpa v náboji sa ovláda bezdrôtovo tlačidlom na riadidlách.

Značka tvrdí, že otáčanie kolies bicykla poháňa valce pumpy, ktorá je umiestnená v náboji kolesa.

Aby sa šetrila batéria pumpy, jazdec ju môže vypnúť, keď sa nepoužíva pomocou pneumatickej spojky na riadidlách.

Úzky ventil spájajúci náboj s ventilom pneumatiky bicykla údajne stláča prúd vzduchu, aby umožnil rýchle nafúknutie alebo vyfúknutie kolesa.

Náboj je spárovaný s diaľkovým ovládačom na riadidlách cez Bluetooth alebo ANT+. Stlačením tlačidla nahor alebo nadol sa tlak zvyšuje alebo znižuje. Aktuálny tlak je možné zobraziť na cyklopočítači.

Ak si jednoducho želáte udržiavať rovnaký tlak v pneumatikách, KAPS uvádza, že systém dokáže držať nastavený tlak v pneumatikách, dokonca aj automaticky pridáva vzduch, keď zaznamená defekt.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu