Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pedále Time sa vracajú do WorldTour, ale čo bude ďalej s jednou z najlegendárnejších značiek profesionálnej cyklistiky?

Ikonický francúzsky výrobca pedálov sa vracia späť do profi cyklistiky vo veľkom. Až 11 po sebe idúcich víťazstiev na Tour de France prišlo na pedáloch Time, od triumfu Pedra Delgada v roku 1988 až po víťazstvo Marca Pantaniho v roku 1998.
Martin Sarvaš
Pedále Time sa vracajú do WorldTour, ale čo bude ďalej s jednou z najlegendárnejších značiek profesionálnej cyklistiky?

Pedále Time sa vrátia do mužského pelotónu WorldTour v roku 2023 po tom, čo francúzska značka, ktorú od roku 2021 vlastní SRAM, podpísala sponzorskú zmluvu s tímom Trek-Segafredo.

Jazdci v mužských aj ženských tímoch Trek-Segafredo budú počas nadchádzajúcej sezóny používať pedále Time, čím sa pridajú k existujúcim partnerstvám Time s ženskými tímami Canyon/SRAM a SD Worx.

Po prechode z pedálov Shimano SPD-SL budú jazdci Trek-Segafredo používať pedále XPro od značky Time.

Konštrukcia pedálov využíva technológiu Time iClic, ktorá udržuje mechanizmus zapojenia pedálov čiastočne otvorený, čo umožňuje ľahšie  „nacvaknutie“ kufrov topánky do pedálu.

SRAM kúpil divíziu pedálov Time v roku 2021. Dovtedy vlastnila francúzskeho výrobcu značka Rossignol. Návrat do mužskej WorldTour znamená veľkú demonštráciu sily v opätovnom umiestnení pedálov Time na vrchol cyklistickej tabuľky.

Trek-Segafredo je jedným z troch tímov WorldTour sponzorovaných spoločnosťou SRAM pre rok 2023, hoci na bicykloch Cervélo v tíme Jumbo-Visma prešli na pedále Wahoo Speedplay a Movistar naďalej používa pedále Look.

„Time s hrdosťou podporuje tento prvotriedny tím WorldTour v nasledujúcich sezónach. Je to pre nás obrovský krok vrátiť sa na najväčšie preteky s tímom Trek-Segafredo,“ povedal produktový manažér pedálov Time Benjamin Marinier.

Zrod legendárnych pedálov na Tour de France

Look spopularizoval nášľapné pedále s modelom PP65 v roku 1984 , ktorý použil Bernard Hinault pri víťazstve na Tour de France v roku 1985. V nasledujúcom desaťročí prišlo na trh množstvo podobných dizajnov.

Prvé nášľapné pedále od Shimana Dura-Ace 7401 prišli v roku 1987, pedále Speedplay X nasledovali v roku 1989 a Shimano prišlo v roku 1990 s modelom M737 ako prvým SPD pedálom.

Prečítajte si tiež

Profesionálnej cyklistike však dominovali pedále Time. Spoločnosť Time bola založená v roku 1987 a v roku 1988 uviedla na trh model nášľapných pedálov TBT, ktoré poskytovali malý rozsah bočného pohybu zabudovaného do pedálu.

Až 11 po sebe idúcich víťazstiev na Tour de France prišlo na pedáloch Time, od triumfu Pedra Delgada v roku 1988 až po víťazstvo Marca Pantaniho v roku 1998.

Značka Time zostali populárnymi od roku 2000 cez Toma Boonena, ale popularita značky na profesionálnej cestnej scéne odvtedy pomaly upadla, aj keď tu zostal malý, ale verný spotrebiteľ.

Predovšetkým pedále Atac od Time sú naďalej populárne v teréne – Wout van Aert použil Time k víťazstvu na majstrovstvách sveta v cyklokrose a Pauline Ferrand-Prévot vyhrala v roku 2022 majstrovstvá sveta v cross-country s použitím pedálov Time.

Spoločnosť Shimano, ktorá uviedla na trh 7750 Dura-Ace v roku 2003 ako svoj prvý dizajn SPD-SL, sa stala dominantnou silou v mužskom pelotóne, pričom vo vedľajšom obsadení boli Look a Wahoo Speedplay.

Na minuloročnej Tour de France malo 13 z 22 tímov práve pedále Shimano Dura-Ace SPD-SL, osem malo pedále Look Keo a jeden jazdil s pedálmi Wahoo Speedplay Zero.

Zatiaľ čo pedále Time v súčasnosti používajú ženské tímy WorldTour Canyon/SRAM a SD Worx, spojenie značky s Trek-Segafredo výrazne zvyšuje jej prítomnosť v profesionálnej cyklistike a, samozrejme, znamená návrat do mužského profi pelotónu.

Čo bude ďalej?

Nákup spoločnosti Time zo strany SRAM-u v roku 2021 a investícia, ktorá prichádza so zvýšenou prítomnosťou značky v pelotóne, podčiarkuje záväzok materskej spoločnosti k trhu s pedálmi. Je teda veľmi pravdepodobné, že príde s vynoveným radom produktov.

Aktuálny rad cestných pedálov Time zahŕňa dlhoročný model Xpresso, ktorý bol predstavený v roku 2012 a XPro, ktorý bol uvedený na trh v roku 2017.

V nie príliš vzdialenej budúcnosti sa dá očakávať predstavenie nových pedálov, čo je skvelou príležitosťou pre SRAM vtlačiť svoje technológie a znalosti do pedálov Time.

V súčasnej dobe zahŕňa rad XPro tri modely pedálov v cenách od 169 € do 475 € , zatiaľ čo rad Xpresso zahŕňa ďalšie tri modely, od 53 € do 127 €.

Mohli by sme vidieť pedále meračom výkonu od značky  Time?

Pedálové merače výkonu sa stávajú čoraz obľúbenejšími s možnosťami od Wahoo Powrlink Zero, Garmin Rally či Favero Assioma Duo.

Neprekvapilo by nás, keby Time spojil svoje pedálové umenie s know-how o meračoch výkonu od kolegu SRAM Quarq.

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu