Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fabio Jakobsen: Ak v šprinte nemáte strach, ste len ľahkomyseľný alebo jednoducho hlúpy

Jakobsen utrpel v roku 2020 vážne zranenia pri páde v závere prvej etapy pretekov Okolo Poľska. Absolvoval viacero operácií a dlhý proces rehabilitácií. Dnes je jedným z najlepších šprintérov na svete.
Martin Sarvaš
Fabio Jakobsen: Ak v šprinte nemáte strach, ste len ľahkomyseľný alebo jednoducho hlúpy

Holandský šprintér Fabio Jakobsen na tímovej prezentácii Soudal – QuickStep predstavil svoje plány na rok 2023, ale hovoril aj o prirodzenom strachu a nebezpečenstve zranení v šprintoch.

„Vždy je tu strach. Ak nemáte strach, tak ste jednoducho ľahkomyseľný alebo jednoducho hlúpy,“ povedal Jakobsen.

Jakobsen utrpel pred dvomi rokmi vážne zranenia pri páde v závere prvej etapy pretekov Okolo Poľska. Dylan Groenewegen vytlačil Jakobsena do bočných zábran a holandský cyklista vrazil vo vysokej rýchlosti okolo 70 km/h rýchlosti do zábran.

Utrpel vážne poranenia hlavy, mal rozdrvenú sánku, poškodené horné dýchacie cesty a stratil veľa krvi.

Jakobsen absolvoval viacero operácií a dlhý proces rehabilitácií. Na bicykli začal zľahka trénovať v novembri 2020 a prvé preteky absolvoval v apríli 2021.

V minulej sezóne 2022 dosiahol 15 víťazstiev vrátane majstrovstiev Európy či etapy na Tour, v ktorej prešprintoval Wouta van Aerta i Madsa Pedersena.

„Nechcem skončiť na asfalte pre víťazstvo v pretekoch“

„Šprint a cyklistika vo všeobecnosti je nebezpečný šort. Všetci padáme, všetci máme chvíle, keď zažívame strach, ale sú to chvíle, keď môžete byť viac opatrní a uistiť sa, že zostanete na bicykli. Je to ale tiež o momentoch, kedy ukážete kúsok odvahy a dokážete prekonať ten strach,“ hovorí Jakobsen.

„Vždy je tu strach. Ak to nezažijete, myslím si, že je to len ľahkomyseľnosť.“

„Nemyslím si, že sa cyklistika stala nebezpečnejším športom. Po tom, čo sa mi stalo, väčšina jazdcov teraz aspoň vie, čo sa môže stať.“

Prečítajte si tiež

„Myslím si, že šprinty sú aspoň o niečo bezpečnejšie. Nie všetky. Ako šprintér by som vždy preferoval poslednú rovinku 400-500 metrov, bez miernych zákrut, aby to bolo jasné: jedna rovinka do cieľa.“

„Mám dojem, že šprintéri si trochu lepšie dávajú pozor – aspoň ja áno. Som o niečo opatrnejší. Vyhrať cyklistické preteky je pekné, ale nechcem skončiť na asfalte pre víťazstvo v pretekoch.“

„Keď v šprinte nastúpim, len málokto ma dokáže predbehnúť“

Jakobsen bol najúspešnejším šprintérom roku 2022 a zostáva aj naďalej sebavedomý: „Keď sa pozriete na čistú rýchlosť a spôsob, akým vyhrávam šprinty, len málokto ma dokáže predbehnúť, keď nastúpim.“

Ak existuje jedna vec, ktorá ho vlani poriadne potrápila, boli to kopce a stúpania. Zábery, ako sa trápi po kruto strmom stúpaní Peyragudes na Tour de France 2022 patrili k tým najpamätnejším z Pyrenejí. Opäť však ukázal, aký je bojovník a do cieľa ťažkej horskej etapy prišiel 17 sekúnd pred limitom.

„Samozrejme, každý si pamätá etapu, ktorú som tesne dokončil v rámci časového limitu, a to je niečo, čo nechcem, ale na druhej strane, ak chcete byť najrýchlejší na 250 metrov, pravdepodobne budete najpomalší pri viac ako hodinových stúpaniach.“

Svoju špecializáciu na šprinty však neplánuje zmeniť: „Ako šprintér by ste sa mali vždy sústrediť na to, aby ste boli najrýchlejším šprintérom.“

„Pokúsim sa opäť dosiahnuť rovnakú úroveň v šprintoch alebo byť ešte lepší a udržať výkon do kopca tam, kde je, čo stačí na to, aby som skončil.“

Fabio Jakobsen bude po odchode Marka Cavendisha v sezóne 2023 hlavným šprintérom tímu Soudal – QuickStep, no tím posilnil belgický majster Tim Merlier, ktorý bude druhým šprintérskym lídrom tímu.

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu