Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Komentár

Dopingoví fanúšikovia

"Je úplne jedno, čo sa stane - ktokoľvek vyhrá, akýmkoľvek spôsobom - vždy dopuje. Takíto ľudia by vám neverili ani nos medzi očami a spochybnili by aj malú násobilku. Smutné je, že ich stále pribúda."
Martin Sarvaš
Dopingoví fanúšikovia

Pôvodne som chcel napísať pekný editoriál [do posledného vydania časopisu Cyklistika] o tom, akú sme videli v júli nádhernú Tour de France, v ktorej sa pretekalo, s dôrazom na slovo pretekalo, od prvej minúty až po poslednú a edícia 2022 sa zapíše do histórie pretekov ako nielen najrýchlejšia, ale aj ako jedna z najzaujímavejších.

Ale bohužiaľ, po tom, ako som zverejnil zaujímavý životný príbeh Jonasa Vingegaarda, ktorý sa prepracoval od čistenia rýb až na víťaza žltého dresu Tour, som zostal doslova obarený reakciami.

Pomaly každý druhý komentár obsahoval slovo “doping”, a to nielen na našich sociálnych sieťach, ale aj na celosvetových. Smutné je, že ľudia dnes hľadajú konšpirácie a skryté agendy za úplne všetkým a jednoducho neveria ničomu.

Bohužiaľ, cyklistika má nepríjemnú dopingovú históriu, na ktorej sa verejnosť s veľkou ochotou stále priživuje a pri akomkoľvek lepšom výkone cyklistov nešetrí.

Viete, čo je ale smutné? Že ak by vyhral ktokoľvek, akýmkoľvek spôsobom, aj tak by ho obvinili, že veď “aj tak dopuje” a “aj tak nevyhral vlastnou zásluhou”.

Keď vyhral mladučký 22-ročný Remco Evenepoel Vueltu a majstrovstvá sveta, tak dopuje. Keď vyhrá Wout van Aert alebo Van der Poel nejakým šialeným sólo únikom, tak dopuje.

Prečítajte si tiež

Je úplne jedno, čo sa stane – ktokoľvek vyhrá, akýmkoľvek spôsobom – vždy dopuje. Takíto ľudia by vám neverili ani nos medzi očami a spochybnili by aj malú násobilku. Smutné je, že ich stále pribúda.

A pritom tí chlapi tomu športu obetujú celý svoj život, osobný i profesionálny. Veľmi rád si spomínam na frázu Juliana Alaphilippa: “Ak chcete robiť cyklistiku, musíte byť masochista. Je to neuveriteľne náročný šport.”

Áno, aj iné šproty sú náročné, ale tie hodiny tréningov a disciplína, ktoré si vyžaduje vrcholová cyklistika, sú porovnateľné len s máloktorým športom.

Jonas Vigegaard ani Wout van Aert sa po skončení Tour nevyhli otázkam o dopingu a Vingegaard sa snažil odpovedať pokojne, no Van Aert sa nahneval a ani sa mu nedivím: „Na túto otázku už nechcem odpovedať. Je to otázka o hovne. Vracia sa to zakaždým, keď niekto vyhrá Tour.“ A má úplnú pravdu.

Cyklistika sa posunula na úplne iný level od čias dopingových kráľov. Pretekári majú individuálne nastavené a optimalizované tréningy, stravu i regeneráciu s ohľadom na ich potreby a plán pretekov. A vďaka moderným technológiám sa toto všetko dá dotiahnuť takmer k dokonalosti, aby vedeli z pretekárov dostať úplné maximum. Nehovoriac o technologických pokrokoch v cyklistickom priemysle.

To, že je niekto lepší ako vy, neznamená, že to dosiahol neférovo.

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu