Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Neporovnávajme jablká a hrušky (ceny pretekárskych bicyklov a podpriemerných áut)

Ako je možné, že za cenu prémiového bicykla si skutočne dokážete kúpiť aj nové auto?
Martin Sarvaš

Veď ten bicykel je drahší ako moje auto. Ako je možné, že ten bicykel stojí toľko ako auto? Viacero podobných prirovnaní a otázok som si v poslednej dobe vypočul viac, ako by som chcel.

Nechcem však rozoberať, či sú bicykle v súčasnosti drahé alebo nie, ale skôr to, ako je možné, že za cenu prémiového bicykla si skutočne dokážete kúpiť aj nové auto.

V skutočnosti sa totiž automobilový a bicyklový priemysel nedajú porovnávať a je to klasický prípad porovnávania jabĺk a hrušiek. Dali by sa porovnať dva aspekty týchto dvoch priemyslov, ktoré veľmi rýchlo objasnia, prečo máte viac peňazí v pivnici ako v garáži.

Prvý dôvod, prečo sú bicykle také drahé resp. autá také lacné, je rozdiel v kvantite výroby. Aj keď je automobil technologicky neporovnateľný s bicyklom a skladá sa z mnohonásobne viac komponentov, každá súčiastka sa vyrába v obrovských množstvách.

V akomkoľvek priemysle platí, že čím viac toho vyrobíte, tým to stojí menej peňazí. Aj keď nemám presné čísla, ručím vám za to, že za rok sa vyrobí viac Golfov ako Rockhopperov.

Prečo stoja plášte na váš bicykel rovnako, ako pneumatky na auto? Po prvé, lebo tých pneumatík pre autá sa vyrobí nespočetne viac a po druhé, možno sa nad tým ani nezamyslíte, ale kupujete si profesionálnu gumu, na ktorej jazdia najlepší pretekári.

A tu sa dostávame k druhému dôvodu, prečo sú bicykle také drahé resp. autá také lacné.

Často si totiž neuvedomujeme, že si kupujeme identické bicykle s tými, na ktorých pretekajú tí najlepší na svete. Porovnanie, že váš S-Works je rovnako hodnotný ako nová Škoda Fabia, môže byť teda matematicky resp. finančne správne, ale keby sme mali prirovnať profesionálny pretekársky bicykel s autami, museli by ste mať doma Fabiu R5 a nie Fabiu 1,2 HTP.

Čo z toho vyplýva? V podstate nič podstatné, lebo porovnávame jablká a hrušky. Iba možno toľko, že sa vôbec nemusíte cítiť previnilo, že ste minuli veľa peňazí za bicykel alebo je váš bicykel drahší ako vaše auto.

Je to v poriadku a investícia do bicykla vám určite prinesie napokon viac radosti ako investícia do auta. Mne teda určite.

Aktuality

Včera 11:32 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Focus.

Medzi testovacími modelmi sú aj gravel Atlas, trailový Jam a elektrobicykle Sam², Jam² či Thron².

Včera 11:26 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích zariadení Garmin.

Medzi testovacími zariadeniami si môžete vybrať z rôznych modelov cyklopočítačov a hodiniek vrátane najnovších športových hodiniek Garmin fenix 7 v rôznych prevedeniach.

Včera 10:54 Sivakov bol poriadne nahnevaný, pretože si omylom vymazal dáta „najťažšej jazdy v živote“ (+video).

Jazdec tímu Ineos Grenadiers si chcel vo svojom Garmine uložiť jazdu z náročnej horskej etapy Giro d’Italia, avšak dotykový displej bol po daždi mokrý a aj keď stlačil „uložiť jazdu“, jeho cyklopočítač zaznamenal signál „zahodiť“.

Včera 10:16 Birell BikeFest 2022: Detaily súťaže Garmin Slopestyle FMB World Tour SILVER Event.

Po prvýkrát si v tejto disciplíne na Birell BikeFeste zasúťažia aj ženy.

26.05.2022 Únik „ukradol“ šprintérom poslednú možnosť na Gire, vyhral Dries De Bondt.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), avšak z Gira odstúpil João Almeida pre pozitívny test na Covid-19, takže pretekári za ním (4. miesto) sa posunuli o jednu priečku vyššie.

Zavrieť reklamu