Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mathias Flückiger má len dve možnosti ako dokázať svoju nevinu v dopingovom prípade

Jednou z nich je vyhodnotenie vzorky B ako negatívnej, tou druhou je preukázanie, že zjedol kontaminované mäso.
Matúš Bušík
Mathias Flückiger má len dve možnosti ako dokázať svoju nevinu v dopingovom prípade

Podľa portálu watson.ch, bude pre Mathiasa Flückigera veľmi ťažké dokázať, že zakázaná látka Zeranol sa do jeho tela dostala náhodne.

Mathias Flückiger mal pozitívny dopingový nález na anabolickú látku Zeranol. Tá sa používa ako stimulátor rastu pre hospodárske zvieratá a v Európe je zakázaný od roku 1985. Vo vzorkách potravín sa vyskytuje len zriedka a za posledných desať rokov bolo vo Svete zaznamenaných len osem dopingových prípadov s látkou Zeranol.

Tridsaťtri ročný rodák z Bernu bol v olympíjskoom parku v Mníchove počas záverečného tréningu pred Majstrovstvami Európy, keď dostal správu o okamžitom dočasnom zákaze činnosti.

Od tej doby sa k danej situácii Mathias zatiaľ nevyjadruje. Ak vzorka B neprinesie iný výsledok alebo ak celkový víťaz Svetového pohára XCO z roku 2021 neposkytne iné dôveryhodné vysvetlenie, hrozí mu štvorročný zákaz činnosti a zrejme aj koniec kariéry profesionálneho cyklistu.

Mathias Flückiger na Svetovom pohári v Lenzerheide. Zdroj: Red Bull Content Pool

Pri analyzovanej vzorke A je potrebné sa vyhnúť špekuláciám. Látka Zeranol v jeho moči nemôže pochádzať z procesu chemického rozkladu spôsobeného nie čerstvou ryžou a obilím, tak ako sa to stalo v prípade čínskeho kladivára Zhang Wenxiu.

Ten bol zbavený všetkých obvinení desať mesiacov po pozitívnom náleze Zeranolu v roku 2014 na Ázijských hrách. Vtedy sa ukázalo, že anaboliká sú produktom degradácie spór húb.

Expert, ktorý bol zapojený aj v prípade Wenxiu však tento scenár u Flückigera vylučuje. Práve od roku 2014 musia antidopingové laboratóriá vykonávať rozsiahle dodatočné analýzy, aby otestovali, či sa v moči nenachádzajú ďalšie toxíny produkované hubami.

Aj to je dôvodom, prečo po dopingovom teste 5. júna po Flückigerovom víťazstve na švajčiarskom šampionáte trvalo viac ako dva mesiace, kým mu bola správa oficiálne oznámená.

Mathias Flückiger na Svetovom pohári v Lenzerheide. Zdroj: Red Bull Content Pool

Pre Ernsta Königa, riaditeľa antidopingového úradu Swiss Sport Integrity, ide o „veľmi neobvyklý prípad“. Aj preto, že za posledných desať rokov sa celosvetovo vyskytlo len osem dopingových prípadov so Zeranolom.

Swiss Sport Integrity si preto na objasnenie zavolala niekoľkých odborníkov. „Sme si dobre vedomí špeciálnej situácie,“ hovorí König. Protokol Svetovej antidopingovej agentúry pre anabolické steroidy však aj tak stanovuje okamžitý dočasný zákaz činnosti.

Medzinárodne uznávaný odborník na anabolické látky vidí pre Mathiasa Flückigera len jeden spôsob, ako dokázať možnú nevinu. „Musí dokázať, že Zeranol sa dostal do jeho tela zjedením kontaminovaného mäsa.“

Keďže časové okno na zistenie látky v moči je niekoľko dní, k tejto konzumácii mäsa muselo dôjsť v týždni pred švajčiarskym šampionátom.

To Flückigerovi neuľahčuje východiskovú pozíciu. Počas tejto doby trénoval vo Švajčiarsku a Zeranol, ktorý sa používa na výkrm zvierat, je v Európe od roku 1985 zakázaný.

Porušenia zákazu a pozitívne vzorky v dovážanom mäse sú pri kontrolách potravín veľmi zriedkavé. Kontaminované potraviny sa preto vo Švajčiarsku takmer vôbec nenachádzajú.

Zeranol sa nevyskytuje plošne ani v mimoeurópskych krajinách, ako je to v prípade príbuznej dopingovej látky clenbuterol, napríklad pri mäse v Číne alebo Mexiku.

Zeranol pomáha pri regenerácii po intenzívnej námaha a znižuje obsah tuku v tele, čo môže látku pre cyklistov robiť atraktívnu, dá sa však pomerne ľahko odhaliť.

Cyklisti sa vyjadrujú prekvapene, napríklad Luca Schwarzbauer sa k prípadu vyjadril, že od Mathiasa by niečo podobné rozhodne nečakal. Joel Roth sa vyjadril, že po ohlásení dopingu ostalo v tíme ticho akoby im oznámili, že Mathias mal nehodu.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu