Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Peter Sagan sa stal po ôsmykrát majstrom Slovenska v cyklistike

Peter a Juraj Saganovci tak budú držať titul majstra Slovenska už 12 rokov za sebou.
Martin Sarvaš

Majstrovstvá Česka a Slovenska v cestnej cyklistike 2022. Foto: Ján Melicher

Peter Sagan (TotalEnergies) bol najrýchlejší slovenský pretekár na spoločných Majstrovstvách Česka a Slovenska v v českom meste Mladá Vožice.

Majstrom Slovenska sa tak stal už po ôsmykrát (2011-2015, 2018, 2021, 2022) a jeho brat Juraj má na konte štyri tituly (2016, 2017, 2019, 2020), takže budú držať titul majstra Slovenska už 12 rokov za sebou.

Pretekári absolvovali desať kôl na okruhu dlhom skoro 20 kilometrov. Mužské preteky tak celkovo merali 197 kilometrov a cyklisti počas nich museli zdolať takmer štyritisíc výškových metrov. Dominantou okruhu bolo stúpanie v obci Rodná.

Práve v tomto mieste Peter Sagan najskôr v štvrtom okruhu roztrhal pelotón na viacero skupín, a v poslednom kole sa vzdialil aj od posledného slovenského súpera Lukáša Kubiša (Dukla Banská Bystrica). Obaja sa v čele slovenských pretekov osamostatnili siedmom okruhu.

„Myslím si, že som späť po covide. Inak by som tu nebol. Všetko by to malo byť okej. Som rád, že som vyhral. S tými ambíciami som sem aj išiel. Keby som ich nemal, tak by som tu nebol. Bol to zároveň dobrý tréning pred prvou etapou na Tour de France,“ povedal Sagan po pretekoch.

„Bolo to ťažké, keby sme boli v konkurencii v etape na World Tour, tak by to nebolo pre mňa. Najskôr som skúsil odtiahnuť celý kopec. Zostalo nás ešte veľa. Človek potom premýšľa nad taktikou. Zostali sme tam dvaja Slováci, ale došli nás zozadu, lebo nikto nechcel spolupracovať. O dve kolá sme to skúsili ešte raz a zas sme zostali dvaja.“

„Som veľmi šťastný z víťazstva na slovenskom národnom šampionáte. Bez ohľadu na to, koľkokrát som vystúpil na pódium, cítim rovnakú hrdosť a radosť, akú som cítil, keď som bol prvýkrát korunovaný za majstra Slovenska. Tieto preteky pre mňa znamenajú veľa, najmä tento rok kvôli náročnej trati a skutočnosti, že som sem prišiel po týždni choroby. Ďakujem slovenským davom, ktoré mi fandili a už teraz sa teším na štart Tour de France,“ dodal Peter Sagan.

Pozrite si tiež

Dvoch najlepších Slovákov v záverečných okruhoch prenasledovali Matúš Štoček (ATT Investments), Martin Svrček (Team Biesse Carrera) a Marek Čanecký (BRS – Kaktus bike). Všetci traja spoločne absolvovali aj posledné stúpanie, no do boja o titul už nezasiahli. Tretiu priečku nakoniec obsadil Štoček, ktorý v šprinte porazil Čaneckého.

„Pocity sú fajn. Škoda, že výsledok tomu neodpovedá. Jasné, Peťo je Peťo. Minimálne druhé miesto mohlo byť. Kopce som vydržal, tých som sa najviac bál. Potom, keď sa prišlo na bufet, som si hovoril, že som v pohode, išiel som si zobrať vodu, bol som vzadu, keď to odišlo. Minulý rok druhý, teraz tretí. Škoda. Som v českom tíme, preto to mrzí viacej. V časovke som mal zdravotné komplikácie,“ uzavrel Matúš Štoček.

Českým majstrom sa stal Matěj Zahálka, ktorý ušiel z pelotónu vo štvrtom kole a nakoniec sa vpredu udržal až do úplného konca.

Výsledky Majstrovstviev Česka a Slovenska v cestnej cyklistike 2022
20220871f7f39d42ca19ff401cef03

Aktuality

11:19 Musíte vidieť: Prejdite sa po obrovskom komplexe cyklistického tímu Jumbo-Visma.

Obrovská servisná hala, garáže pre autobusy, kuchyňa, práčovňa, tímová sieň slávy, zasadačka i kancelárie. Pozrite si skvelé zábery z pretekárskeho dronu.

10:25 O Quintanu nemá záujem ani Astana, hovorí šéf tímu Vinokourov.

„Prediskutovali sme to a uzavreli sme všetky pozície v tíme na budúci rok,“ hovorí Alexandre Vinokourov. (Cyclingews)

10:12 Majstrovstvá Slovenska v disciplíne enduro budú v Bratislave už budúci víkend.

Zároveň sú to aj kvalifikačné preteky na svetovú sériu EWS. Nepremeškajte šancu registrovať sa na preteky za zvýhodnenú sumu a vaším menom na štartovom čísle.

09:41 Domáci jazdci ovládli zjazdové preteky na Crankworxe v Austrálii, najrýchlejším bol Troy Brosnan.

Zjazdové preteky v meste Cairns boli v mužskej kategórii baštou domácich pretekárov, ktorí obsadili všetky tri pódiové umiestnenia. Dokonca v prvej desiatke bolo 9 domácich pretekárov a jeden Novozélanďan.

09:20 Whip off Championships na austrálskom Crankworxe vyhral Garett Mechem a Jordy Scott.

Obrovský skok a tie najlepšie whipy , to vždy prináša súťaž o najlepšie prevedenie tohto triku.

Zavrieť reklamu