Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Poradňa

Pripravte si bike na výlet do bikeparku

Jeden bike na všetko nie je len mýtus, no oplatí sa trochu mu v tom pomôcť
Biker

Dnes už na výlet do bikeparku nepotrebujete plnohodnotný zjazďák. Ak sa však doň chystáte na svojom trailbiku, stojí za to trochu ho vyladiť na náročnejší terén.

Bikeparkové trate sú spravidla rozbitejšie, rýchlejšie a s väčšími skokmi než tie, ktoré máte za domom. Tu je pár tipov, ako bicykel, na ktorom za normálnych okolností zdolávate stovky výškových metrov, pripraviť na deň zjazdovania.

1. Rajdy

Na strmších a rýchlejších tratiach sa možno budete cítiť sebavedomejšie s rajdami o niečo vyššie. Ľahšie tak v prípade potreby prenesiete ťažisko dozadu. Skúste sponad predstavca presunúť jednu alebo dve podložky podeň.

Už o pol centimetra vyššie položený kokpit pri jazde cítiť.

2. Odpruženie

V bikeparku sa pravdepodobne stretnete s dopadmi z väčších skokov a väčšími nerovnosťami. Ak jednoducho prifúknete odpruženie, prídete o časť citlivosti na začiatku zdvihu a tým pádom trakcie.

Lepším nápadom sú objemové vložky do vidlice a do tlmiča, ktoré odpruženie pritvrdia len ku koncu zdvihu, teda len keď bude absorbovať silné nárazy.

Ak sa chystáte aj veľa skákať, skontrolujte si nastavenie odskoku. Príliš rýchly odskok vás môže na odrazoch nakopávať.

3. Chrániče

Strepať sa v bikeparku na trailoch vyjazdených pomaly na betón bolí oveľa viac, ako zaľahnúť do lístia niekde v lese. Aj keď vám bežné kolenačky vadia pri pedálovaní, do bikeparku si ich určite zoberte.

Nahor predsa budete chodiť lanovkou. Okrem kolenačiek vám odporúčame aj integrálnu helmu, zjazdové okuliare a chránič chrbta.

Lakťové chrániče sa tiež nestratia. Ak ste normálne zvyknutí jazdiť s ruksakom, nechajte ho pri spodnej stanici lanovky a užite si voľnosť pohybu.

4. Sedlo

Keďže nebudete musieť šliapať späť navrch kopca, spustite sedlo nižšie. Budete tak mať na biku väčšiu slobodu pohybu, či už vo vzduchu, alebo na strmších zjazdoch.

5. Plášte

Výmena plášťov za iné rozhodne nie je povinnosť, no v bikeparku s vybrzdenými roletami a ostrými hranami sú vhodnejšie odolnejšie gumy.

Nikto predsa nechce strácať čas, kedy ťahá lanovka opravovaním piateho defektu. Pri plášťoch pozerajte najmä na hrúbku stien. Pomôže aj pridať pár psi vzduchu.

Ak máte peniaze na rozhadzovanie, dobrým nápadom je kúpiť si ešte jeden pár síce ťažších, no odolnejších kolies. Nebudete sa tak musieť báť o svoje ľahké trailové, ktoré v bikeparku rozhodne dostanú zabrať.

Ako využiť lístok na maximum

Ak nechcete vyhodiť peniaze kvôli zničenému biku, pádu alebo únave, držte sa týchto tipov.

Skontrolujte bike

Aj keď nebudete na nastaveniach bicykla nič meniť, dobre ho pred výletom do bikeparku skontrolujte. Uistite sa, že všetky skrutky sú dotiahnuté na správny moment, že na platničkách je dostatok brzdnej zmesi a že kolesá nemajú žiadne povolené špice. Všetky vás môžu zastihnúť nepripravených.

Začnite pozvoľna

V každom bikeparku je aj nejaká jednoduchá rodinná trať. Nie je žiadna hanba dať si ju raz alebo viackrát na rozjazdenie.

Nikto nehovorí, že musíte ísť aj rovnako rýchlo ako rodinka na bicykloch z požičovne. Každú novú prekážku si najprv pozrite mimo bicykla.

V bikeparku s lanovkou najazdíte viac, než ste zvyknutí. Ak začnete cítiť únavu, dajte si pauzu alebo to zabaľte predtým, ako to za vás zabalí pád.

Jedzte správne

Ako sme písali, v bikeparku vďaka vývozu za jeden deň nazjazdujete viac, ako by ste možno sami zvládli za tri dni. Ak chcete z výletu a drahého lístka vyťažiť čo najviac, nekonzumujte jedlá s vysokým podielom cukru, z ktorých vám bude prudko kolísať energia.

Rozhodne však ani nepreskakujte jedlá a doprajte si na obed pauzu s jedlom plným komplexných sacharidov s pomalým uvoľňovaním.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 17:22 Mladý Kolumbijčan Buitrago vyhral aj napriek pádu náročnú horskú etapu na Giro d’Italia (+video).

Richard Carapaz si udržal ružový dres a v celkovom hodnotení sa posunul na tretie miesto Mikel Landa, ktorý po 17. etape stráca 1:05 minúty. Druhý je aj naďalej Jai Hindley s trojsekundovou stratou.

Včera 14:55 Video: Jan Hirt vyhral etapu na Gire s povoleným zadným kolesom v záverečnom kopci i zjazde.

„Záverečný kopec a zjazd som mal vysunutú osku zo zadného kolesa. Bicykel bol nestabilný, reťaz neustále skákala a brzdové platničky sa poriadne šúchali o kotúče, ale na výmenu bicykla nebol čas,“ opísal 31-ročný český pretekár, ktorý si v 16. etape pripísal najväčší úspech v kariére.

Včera 12:15 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Canyon.

Canyon prinesie do Kálnice 16 testovacích bicyklov, takže si rýchlo vyberte a rezervujte si ten svoj, kým nie je neskoro.

Včera 11:51 Holanďanka Van Dijk prekonala svetový rekord v hodinovke, na dráhe išla priemernou rýchlosťou 49,254 km/h.

Doterajší svetový rekord z minulého roku prekonala o 849 metrov a takmer vyrovnala rekord legendárneho Eddyho Merckxa z roku 1972.

Včera 11:51 Fotogaléria: Ako Ellen van Dijk prekonala svetový rekord v hodinovke.

35-ročná cyklistka Ellen van Dijk išla na dráhe vo velodróme Velodrome Suisse vo švajčiarskom Grenchene 60 minút priemernou rýchlosťou 49,254 km/h. Doterajší svetový rekord z minulého roku prekonala o 849 metrov a takmer vyrovnala rekord legendárneho Eddyho Merckxa z roku 1972. Pozrite si fotografie z prípravy, samotnej rekordnej jazdy i nasledovných osláv.

Zavrieť reklamu