Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S DVOJBALENÍM TRENIEK MEATLFLY IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Pripravte si bike na výlet do bikeparku

Jeden bike na všetko nie je len mýtus, no oplatí sa trochu mu v tom pomôcť
Biker
Pripravte si bike na výlet do bikeparku

Dnes už na výlet do bikeparku nepotrebujete plnohodnotný zjazďák. Ak sa však doň chystáte na svojom trailbiku, stojí za to trochu ho vyladiť na náročnejší terén.

Bikeparkové trate sú spravidla rozbitejšie, rýchlejšie a s väčšími skokmi než tie, ktoré máte za domom. Tu je pár tipov, ako bicykel, na ktorom za normálnych okolností zdolávate stovky výškových metrov, pripraviť na deň zjazdovania.

1. Rajdy

Na strmších a rýchlejších tratiach sa možno budete cítiť sebavedomejšie s rajdami o niečo vyššie. Ľahšie tak v prípade potreby prenesiete ťažisko dozadu. Skúste sponad predstavca presunúť jednu alebo dve podložky podeň.

Už o pol centimetra vyššie položený kokpit pri jazde cítiť.

2. Odpruženie

V bikeparku sa pravdepodobne stretnete s dopadmi z väčších skokov a väčšími nerovnosťami. Ak jednoducho prifúknete odpruženie, prídete o časť citlivosti na začiatku zdvihu a tým pádom trakcie.

Lepším nápadom sú objemové vložky do vidlice a do tlmiča, ktoré odpruženie pritvrdia len ku koncu zdvihu, teda len keď bude absorbovať silné nárazy.

Ak sa chystáte aj veľa skákať, skontrolujte si nastavenie odskoku. Príliš rýchly odskok vás môže na odrazoch nakopávať.

3. Chrániče

Strepať sa v bikeparku na trailoch vyjazdených pomaly na betón bolí oveľa viac, ako zaľahnúť do lístia niekde v lese. Aj keď vám bežné kolenačky vadia pri pedálovaní, do bikeparku si ich určite zoberte.

Nahor predsa budete chodiť lanovkou. Okrem kolenačiek vám odporúčame aj integrálnu helmu, zjazdové okuliare a chránič chrbta.

Lakťové chrániče sa tiež nestratia. Ak ste normálne zvyknutí jazdiť s ruksakom, nechajte ho pri spodnej stanici lanovky a užite si voľnosť pohybu.

4. Sedlo

Keďže nebudete musieť šliapať späť navrch kopca, spustite sedlo nižšie. Budete tak mať na biku väčšiu slobodu pohybu, či už vo vzduchu, alebo na strmších zjazdoch.

5. Plášte

Výmena plášťov za iné rozhodne nie je povinnosť, no v bikeparku s vybrzdenými roletami a ostrými hranami sú vhodnejšie odolnejšie gumy.

Nikto predsa nechce strácať čas, kedy ťahá lanovka opravovaním piateho defektu. Pri plášťoch pozerajte najmä na hrúbku stien. Pomôže aj pridať pár psi vzduchu.

Ak máte peniaze na rozhadzovanie, dobrým nápadom je kúpiť si ešte jeden pár síce ťažších, no odolnejších kolies. Nebudete sa tak musieť báť o svoje ľahké trailové, ktoré v bikeparku rozhodne dostanú zabrať.

Ako využiť lístok na maximum

Ak nechcete vyhodiť peniaze kvôli zničenému biku, pádu alebo únave, držte sa týchto tipov.

Skontrolujte bike

Aj keď nebudete na nastaveniach bicykla nič meniť, dobre ho pred výletom do bikeparku skontrolujte. Uistite sa, že všetky skrutky sú dotiahnuté na správny moment, že na platničkách je dostatok brzdnej zmesi a že kolesá nemajú žiadne povolené špice. Všetky vás môžu zastihnúť nepripravených.

Začnite pozvoľna

V každom bikeparku je aj nejaká jednoduchá rodinná trať. Nie je žiadna hanba dať si ju raz alebo viackrát na rozjazdenie.

Nikto nehovorí, že musíte ísť aj rovnako rýchlo ako rodinka na bicykloch z požičovne. Každú novú prekážku si najprv pozrite mimo bicykla.

V bikeparku s lanovkou najazdíte viac, než ste zvyknutí. Ak začnete cítiť únavu, dajte si pauzu alebo to zabaľte predtým, ako to za vás zabalí pád.

Jedzte správne

Ako sme písali, v bikeparku vďaka vývozu za jeden deň nazjazdujete viac, ako by ste možno sami zvládli za tri dni. Ak chcete z výletu a drahého lístka vyťažiť čo najviac, nekonzumujte jedlá s vysokým podielom cukru, z ktorých vám bude prudko kolísať energia.

Rozhodne však ani nepreskakujte jedlá a doprajte si na obed pauzu s jedlom plným komplexných sacharidov s pomalým uvoľňovaním.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:42 Wout van Aert analyzuje prehraný súboj s Van der Poelom na Okolo Flámska 2020 (+video).

25-ročný Holanďan dokonale načasoval šprint a vyhral iba o pár centimetrov.

Včera 16:18 PRO vyzýva na vrátenie alebo výmenu hliníkových predstavcov Vibe, ktoré boli predané po máji 2020.

Zákazníci, ktorí si kúpili tento predstavec, dostanú náhradný predstavec alebo im budú vrátené peniaze. (Pro)

Včera 13:49 Fotogaléria: Tomáš Slavík v Čile, Mexiku a Kolumbii na pretekoch Red Bull Cerro Abajo 2023.

Pozrite si skvelé fotografie českého pretekára zo seriálu mestského zjazdu v južnej Amerike Red Bull Cerro Abajo

Včera 13:49 Kto sú najväčší favoriti monumentu Okolo Flámska 2023?

Na štarte sa stretnú Mathieu van der Poel, Wout van Aert, Tadej Pogačar a mnoho ďalších veľkých mien vrátane Petra Sagana.

Včera 13:03 Video: Hrozivý pád Tomáša Slavíka na Red Bull Cerro Abajo v Mexiku.

„Cítim sa, ako keby ma niekto pretlačil mlynčekom na mäso, ale som rád, že som odišiel po svojich,“ napísal po nepríjemnom páde na schodoch Tomáš Slavík.

Zavrieť reklamu