Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Inzercia

Kolagén – malý zázrak pre pohybový aparát

Kým kĺby a kosti nezačnú bolieť, ani o nich nevieme! Neuvedomujeme si, že pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno pred tým, než pocítime prvé príznaky poškodenia.
Biker
Kolagén – malý zázrak pre pohybový aparát

Aby sa človek dožil dlhého veku v zdraví a netrpel bolestivými degeneratívnymi ochoreniami pohybového ústrojenstva, ako sú osteoporóza,  osteoartróza či  osteopénia, mal by dodržiavať zdravú životosprávu, aktívne sa hýbať už od mladého veku a prijímať základnú  stavebnú bielkovinu kolagén. Ten tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu,  ale je dôležitý aj pre pokožku a nervový  systém.

Pohybový aparát a vek

Pohybový aparát tvorí kostra a kosti, ale aj kĺby, ktoré umožňujú jednotlivým kostiam a končatinám flexibilný pohyb, a tiež svalstvo, ktoré kostru obaľuje a poskytuje mu podporu, oporu a silu.

S vekom pribúdajú mnohé zdravotné  komplikácie, ktoré súvisia s pohybovým aparátom. Starnú kosti, kĺby, svalyi väzivá, klesá ich výkonnosť a oslabuje  sa ich funkcia. Stráca sa aj svalová hmota.  Všetky tieto zmeny neobchádzajú ani chrbticu, ktorá sa  mení, stráca svojuvýkonnosť. Funkcia sa zhoršuje  a častejšie prichádza bolesť.

Osteoporóza – jedno  z najzávažnejších ochorení žien

Pokladá sa za tzv. tichú epidémiu alebo  aj tichého zlodeja kostí. Je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré savyznačuje znížením obsahu kostnej   hmoty a narušením „architektúry” kostí,čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť.

Ochorenie je veľmi rozšírené najmä u žien v období menopauzy a po nej.  Osteoporóza postihuje takmer polovicu žien vo veku nad 55 rokov a rovnako aj mužov nad 65 rokov.

Ochorenie sa prejavuje bolesťami chrbta, ale i dlhých kostí, „zaguľaťovaním” chrbta alebo zlomeninami. Je dôležité prijímať pri ňom pestrú stravu – mliečne výrobky, zeleninu a ovocie.

Pozor na osteoartrózu

Osteoartróza postihuje až 15 % obyvateľstva a jej prvé prejavy sa  objavujú už v strednom veku. Výskyt  ochorenia sa s vekom progresívne zvyšuje. Postihuje predovšetkým  drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby  (kolená, bedrové kĺby) a chrbticu.  Najmä u starších ľudí je hlavnou  príčinou bolesti a    obmedzenia pohybového aparátu.

Osteoartróza nie je len ochorenie chrupky, ale celého kĺbu. Postihuje kosti, meniskus, ligamentá, kĺbové puzdro a svaly. Do 45. roku postihuje častejšie mužov, nad 54 rokov zasa ženy. V populácii nad 65 rokov sa ochorenie röntgenologicky preukáže až u 50 % osôb, po 75. roku má toto ochorenie prakticky každý človek.

Myslite na prevenciu

Myslite preto na prevenciu skôr,  ako pocítite prvé bolesti. Udržujte si optimálnu hmotnosť a pravidelne sa hýbte. Vyhýbajte sa úrazom, ale ak sa už nejaký pritrafí, dbajte na správne doliečenie a rehabilitáciu. Vyhýbajte sa aj jednostrannej záťaži a vyberajte si kvalitnú obuv. Najlepšie s ortopedickými vložkami, ktoré dokážu  zmierniť záťaž prenášanú na nosné kĺby.

Súčasťou prevencie je aj správna životospráva. Do jedálneho lístka doplňte ryby pre ich vysoký obsah omega 3 nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Vhodné je aj dopĺňanie kolagénu prostredníctvom potravín ako kapusta, červené ovocie a zelenina, fazuľa, mrkva, ľanové semienka, vlašské orechy, olivy  a morčacie mäso.

Na trhu sú dnes dostupné rôzne výživové doplnky s obsahom kolagénu. Jedným z nich je aj výživový doplnok Maxivita Exclusive Kolagén Forte +, ktorý ponúka kombináciu aktívnych látok. Tie spolu s kolagénom a vitamínom C nevyhnutne pomáhajú pri tvorbe kolagénu, a tým aj pri štruktúre  chrupaviek, väzov, šliach, kože, kostí,  ďasien, zubov a krvných ciev.

Maxivita Exclusive Kolagén Forte + ďalej obsahuje  aj extrakt z Boswellia serrata, ktorý vďaka obsiahnutým látkam pomáha udržať kĺby   v dobrom stave. Okrem pohybového  aparátu sa kolagén stará aj o zachovanie  celkového zdravia, pohyblivosť, vzhľad  a kvalitu pokožky bez vrások.

Prečo je kolagén nevyhnutný pre organizmus?

Kolagén je základná stavebná bielkovina, ktorá tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu. Skladá sa približne z 20 druhov aminokyselín, je základnou bielkovinou všetkých spojivových tkanív a predstavuje asi 25 % všetkej bielkovinovej  hmoty v tele človeka. Tvorí 30 % celkovej hmoty  ľudských  bielkovín a až 75 % tkaniva pokožky.

Je stavebnou látkou šliach, väziva, kostí a pokožky. Málokto napríklad vie, že kolagén je dôležitý aj pre  homeostázu, najmä pre činnosť krvných doštičiek pri zrážaní krvi a zastavení krvácania.

Ak má človekv tele dostatok kolagénu, pleť a tkanivá sú   dokonale   mladé a pružné. Kolagén pomáha aj pri zlepšení stavu pokožky, zdravia vlasov, znižuje bolesti  kĺbov či zlepšuje zdravie nechtov.

Nepriateľ kolagénu

Tvorbu kolagénu v našom tele ovplyvňujú viaceré faktory. Niektoré vie ovplyvniť každý z nás, iné sú prirodzené a nedajú sa obmedziť  a zmeniť.  Produkcia kolagénu klesá prirodzene  so stúpajúcim vekom.

Od 25. roku života sa obsah  kolagénu v pokožke znižuje každoročne o 1,5 %, po 40. roku sa už netvorí vôbec. Priamy negatívny a deštrukčný charakter aj na už existujúci kolagén v organizme má fajčenie a nezáleží na tom, či máte 20 alebo 60  rokov.

Fajčenie spôsobuje nielen utlmenie produkcie nového kolagénu,  ale priamo vplýva na degeneráciu pokožky a,  samozrejme, aj iných vnútorných orgánov a systémov.

Viac na webe www.vitar.sk

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu