Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Iba 18-ročný slovenský reprezentant v cyklistike zomrel pri tréningu

"Ak by bola dodržaná 1,5 metrová vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov, tak by k tejto tragédii neprišlo," vyjadril sa jeden z funkcionárov tímu Slávia Trenčín Cycling Academy.
Martin Sarvaš
Iba 18-ročný slovenský reprezentant v cyklistike zomrel pri tréningu

Foto: Ján Melicher / jmphotosk.sk

Tréning mladého slovenského reprezentanta v cyklistike Róberta Nagyho mladšieho sa skončil tragickou nehodou.  O nešťastnej udalosti informoval portál zoznam.sk.

Incident sa odohral v okolí Trenčína, kde bol iba 18-ročný pretekár tímu Slávia Trenčín Cycling Academy na tréningu.

Podľa jedného z funkcionárov Slávia Trenčín Cycling Academy sa nehoda stala pri zjazde v smere na Trenčianskej Jastrabie. Mladý cyklista trafil kameň, ktorý ho rozhodil, narazil do kamióna, ktorý ho práve predchádzal a potom narazil do zábradlia vedľa cesty. Pri tom utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Mladý cyklista bol synom bývalého slovenského reprezentanta a majstra republiky v časovke jednotlivcov na ceste z roku 2003 Róberta Nagya.

Róbert Nagy bol členom tímu Slávia Trenčín Cycling Academy a 18 rokov mal iba v máji tohto roka. Podľa informácií zoznam.sk sa v súčasnosti pripravoval jeho odchod do talianskeho tímu. Róbert Nagy mal brata Simona, ktorý je takisto cyklistom a slovenským reprezentantom.

„Prišlo k tomu, čo roky hovoríme politikom, no stále do vetra. Ak by bola dodržaná 1,5 metrová vzdialenosť pri predbiehaní cyklistov, tak by k tejto tragédii neprišlo. Veď ten kamión letel aspoň stovkou. Veď cyklisti tam išli 60 – 70 kilometrovou rýchlosťou,“ povedal pre zoznam.sk jeden z funkcionárov Slávia Trenčín Cycling Academy.

„Najväčší paradox je v tom, že trafil zábradlie, ktoré je tam je dva týždne. Ak by tam nebolo, tak by možno ešte žil. Naozaj tých 1,5 metra je vzdialenosť, ktorá musí byť dodržiavaná. Chalani nič neporušili, išli dole kopcom za sebou. Možno ak by išli dvaja-traja vedľa seba, ako nadávajú šoféri, tak by sa to nestalo, lebo každý šofér by pribrzdil. To, že išli za sebou a po jednom, trafil ten kameň, kamión išiel veľkou rýchlosťou a hodilo ho na zábradlie, spôsobilo tú tragédiu,“ dodal.

Slovensko prišlo o mladý cyklistický talent. Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine i všetkým blízkym.

Nehôd stále pribúda

Bohužiaľ, v roku 2021 sme zaznamenali na cestách mnoho nehôd, pri ktorých prišlo k stretu áut s cyklistami. Niektoré sa skončili tragicky.

V máji prišlo o obrovský cyklistický talent a skvelého človeka Adriána Babiča, ktorý tragicky zomrel pri tréningu po tom, ako mu vodič auta nedal prednosť a zrazil ho.

Slovenský reprezentant a pretekár Dukly Banská Bystrica Martin Chren utrpel početné zranenia po zrážke s autom. Opäť išlo o prípad, že vodička nedala cyklistovi prednosť v jazde.

Tragická nehoda sa stala v Harmanci neďaleko Banskej Bystrice, kde prešiel vodič auta do protismeru a zrazil dvoch cyklistov – matku so synom. Bohužiaľ, 41-ročná žena podľahla zraneniam na mieste.

V júni zrazil vodič cyklistu na prehľadnej ceste medzi Topoľníkmi a Okočom a z miesta ušiel. Cyklista našťastie obišiel iba s vonkajšími poraneniami.

Súd vymeral až po troch rokoch 1,5-ročný trest odňatia slobody vodičke, ktorá zrazila autom dvoch cyklistov a, bohužiaľ, následky nehody neprežili.

Slovenské zákony cyklistov nechránia

Bohužiaľ, slovenské zákony nedefinujú presnú a bezpečnú vzdialenosť, ktorú by mali dodržiavať vodiči áut pri predchádzaní cyklistov.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Táto vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu nie je v našom zákone stanovená. Z hľadiska bezpečného obchádzania cyklistu odporúčame však minimálne jeden a pol metra,“ hovorí policajt vo videu, v ktorom vysvetľuje, ako by mali vodiči predchádzať cyklistov.

„Slovenské cesty sú pre cyklistov nebezpečné. A nie je to šírkou ciest. Každý, kto si to mylne myslí, by si mal prísť pozrieť aké úzke sú cesty v Belgicku, v Bruseli a ako sa napriek tomu cítia cyklisti bezpečne. Vodiči ich tolerujú, lebo zákon cyklistov chráni.“

Zákon chceli zmeniť už pred už v roku 2017, neuspeli

Už v roku 2017 sa Lucia Ďuriš Nicholsonová snažila zmeniť cestný zákon, ktorý by chránil cyklistov na cestách, avšak novela neprešla. Dôvod v ich poslaneckom klube znel: „Kvôli dvom mŕtvym cyklistom si predsa nebudeme proti sebe štvať 2 milióny vodičov.“

„Pamätám si, že v roku 2017 sme s Ďuro Droba chceli predložiť zmenu cestného zákona, ktorá stanovila 1,5 metrový odstup od cyklistu pri predbiehaní. Vlastný poslanecký klub nás prinútil novelu stiahnuť. Padali argumenty: kvôli dvom mŕtvym cyklistom si predsa nebudeme proti sebe štvať 2 milióny vodičov.“

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu