Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Auto zrazilo počas tréningu ďalšieho slovenského cyklistu, vodička mu nedala prednosť

Martin Chren utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, má natrhnutý stehenný sval a odreniny lopatiek.
Martin Sarvaš

Foto: Archív duklacycling.eu

Iba zopár dní po tragickej nehode slovenského cyklistu Adriána Babiča sa stala ďalšia nehoda, pri ktorej zrazilo auto reprezentanta. Tentokrát sa to skončilo so šťastím bez fatálnych následkov.

Pri Tlmačoch zrazilo auto počas tréningu pretekára Dukly Banská Bystrica Martina Chrena. Vodička prichádzala z vedľajšej cesty a cyklistovi nedala prednosť. Pri strete s autom utrpel utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, má natrhnutý stehenný sval a odreniny lopatiek.

„Ďalší reprezentant zrazený autom! Vodička z vedľajšej cesty mu nedala prednosť Nehoda sa stala v okolí Tlmačov,“ informoval na svojom facebooku Slovenský zväz cyklistiky (SZC).

Prečítajte si tiež

„Dnes počas tréningu zrazilo auto ďalšieho nášho cyklistu – Martina Chrena z Dukly Banská Bystrica. Našťastie, bez fatálnych následkov. Sanitka ho previezla do nemocnice na prehliadku a ošetrenie. Cyklista utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, natrhnutie stehenného svalu, odreniny lopatiek a zničený materiál za tisíce eur,“ píše SZC.

Vodiči, prosíme vás, buďte voči cyklistom ohľaduplní a správajte sa k nim ako k rovnocenným účastníkom premávky. Prečítajte si 10 pravidiel, ktoré by mali rešpektovať vodiči áut pri cyklistoch na cestách.

Slovenské zákony cyklistov nechránia

Bohužiaľ, slovenské zákony nedefinujú presnú a bezpečnú vzdialenosť, ktorú by mali dodržiavať vodiči áut pri predchádzaní cyklistov.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Táto vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu nie je v našom zákone stanovená. Z hľadiska bezpečného obchádzania cyklistu odporúčame však minimálne jeden a pol metra,“ hovorí policajt vo videu, v ktorom vysvetľuje, ako by mali vodiči predchádzať cyklistov.

„Slovenské cesty sú pre cyklistov nebezpečné. A nie je to šírkou ciest. Každý, kto si to mylne myslí, by si mal prísť pozrieť aké úzke sú cesty v Belgicku, v Bruseli a ako sa napriek tomu cítia cyklisti bezpečne. Vodiči ich tolerujú, lebo zákon cyklistov chráni,“ vyjadrila sa europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Prečítajte si tiež

Minulý rok v lete iba 18-ročný agresívny šofér úmyselne zrazil dvoch cyklistov na ceste pod Tatrami. Šofér predbehol manželský pár na bicykloch, prudko pred nimi pribrzdil a obaja vrazili do jeho auta. Mladému vodičovi hrozí 3-ročné väzenie.

Pozrite si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu