Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Auto zrazilo počas tréningu ďalšieho slovenského cyklistu, vodička mu nedala prednosť

Martin Chren utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, má natrhnutý stehenný sval a odreniny lopatiek.
Martin Sarvaš
Auto zrazilo počas tréningu ďalšieho slovenského cyklistu, vodička mu nedala prednosť

Foto: Archív duklacycling.eu

Iba zopár dní po tragickej nehode slovenského cyklistu Adriána Babiča sa stala ďalšia nehoda, pri ktorej zrazilo auto reprezentanta. Tentokrát sa to skončilo so šťastím bez fatálnych následkov.

Pri Tlmačoch zrazilo auto počas tréningu pretekára Dukly Banská Bystrica Martina Chrena. Vodička prichádzala z vedľajšej cesty a cyklistovi nedala prednosť. Pri strete s autom utrpel utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, má natrhnutý stehenný sval a odreniny lopatiek.

„Ďalší reprezentant zrazený autom! Vodička z vedľajšej cesty mu nedala prednosť Nehoda sa stala v okolí Tlmačov,“ informoval na svojom facebooku Slovenský zväz cyklistiky (SZC).

„Dnes počas tréningu zrazilo auto ďalšieho nášho cyklistu – Martina Chrena z Dukly Banská Bystrica. Našťastie, bez fatálnych následkov. Sanitka ho previezla do nemocnice na prehliadku a ošetrenie. Cyklista utrpel pomliaždeniny kolena a zápästia, natrhnutie stehenného svalu, odreniny lopatiek a zničený materiál za tisíce eur,“ píše SZC.

Vodiči, prosíme vás, buďte voči cyklistom ohľaduplní a správajte sa k nim ako k rovnocenným účastníkom premávky. Prečítajte si 10 pravidiel, ktoré by mali rešpektovať vodiči áut pri cyklistoch na cestách.

Slovenské zákony cyklistov nechránia

Bohužiaľ, slovenské zákony nedefinujú presnú a bezpečnú vzdialenosť, ktorú by mali dodržiavať vodiči áut pri predchádzaní cyklistov.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Táto vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu nie je v našom zákone stanovená. Z hľadiska bezpečného obchádzania cyklistu odporúčame však minimálne jeden a pol metra,“ hovorí policajt vo videu, v ktorom vysvetľuje, ako by mali vodiči predchádzať cyklistov.

„Slovenské cesty sú pre cyklistov nebezpečné. A nie je to šírkou ciest. Každý, kto si to mylne myslí, by si mal prísť pozrieť aké úzke sú cesty v Belgicku, v Bruseli a ako sa napriek tomu cítia cyklisti bezpečne. Vodiči ich tolerujú, lebo zákon cyklistov chráni,“ vyjadrila sa europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Minulý rok v lete iba 18-ročný agresívny šofér úmyselne zrazil dvoch cyklistov na ceste pod Tatrami. Šofér predbehol manželský pár na bicykloch, prudko pred nimi pribrzdil a obaja vrazili do jeho auta. Mladému vodičovi hrozí 3-ročné väzenie.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu