Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Vodič zrazil cyklistu na prehľadnej ceste a z miesta ušiel

Bohužiaľ, nehôd na slovenských cestách stále pribúda.
Martin Sarvaš
Vodič zrazil cyklistu na prehľadnej ceste a z miesta ušiel

Počas letných mesiacov je na cestách zvýšený počet cyklistov. Vodiči áut, prosíme vás, dávajte si na cestách pozor na cyklistov, buďte obozretní a ohľaduplní. Cesty patria bicyklom rovnako, ako autám. Ďakujme!

Bohužiaľ, nehôd, pri ktorých zrazia neohľaduplní vodiči cyklistov, stále pribúda. Tentokrát zrazil vodič cyklistu na ceste medzi Topoľníkmi a Okočom. Cyklista našťastie obišiel iba s vonkajšími poraneniami.

Je smutné, že vodič nielenže zrazil cyklistu na rovnej a prehľadnej ceste, ale ešte aj utiekol bez toho, aby zistil, či je cyklista v poriadku.

Na fotografiách už síce cyklista nemá na hlave helmu, čo mu mnohí výrazne vyčítali v komentároch na facebooku, avšak v detaile je vidno, že helmu má položenú vedľa bicykla a po nehode si ju zložil.

Faktom je, že šľapky určite nie sú vhodná obuv na bicykel. Prečítajte si 10 pravidiel, ktorými by sa mali riadiť cyklisti na cestách.

O incidente informovala  na facebooku europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá nedávno iniciovala petíciu za prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov v premávke.

„Na úplne rovnej ceste medzi Topoľníkmi a Okočom pred chvíľou zrazil vodič cyklistu a ani len nezastavil.“

„Našiel ho športový cyklista Zsolt Vanyek počas tréningu, ktorý privolal pomoc a upozornil ma na tento vrchol arogancie na slovenských cestách.
Toto sa raz a navždy musí zmeniť. Ti, ktorí ste tak doteraz neurobili, prosím vás, podpíšte našu Petíciu za zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov na slovenských cestách. Ďakujeme,“ píše v statuse Nicholsonová.

Slovenské zákony cyklistov nechránia

Bohužiaľ, slovenské zákony nedefinujú presnú a bezpečnú vzdialenosť, ktorú by mali dodržiavať vodiči áut pri predchádzaní cyklistov.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Táto vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu nie je v našom zákone stanovená. Z hľadiska bezpečného obchádzania cyklistu odporúčame však minimálne jeden a pol metra,“ hovorí policajt vo videu, v ktorom vysvetľuje, ako by mali vodiči predchádzať cyklistov.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu