Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Shimano investovalo 300 miliónov dolárov na rozšírenie výroby bicyklových komponentov

Investícia spoločnosti Shimano môže byť prejavom dôvery v to, že rast výroby z obdobia pandémie je udržateľnejší, ako sa doteraz myslelo.
Martin Sarvaš
Shimano investovalo 300 miliónov dolárov na rozšírenie výroby bicyklových komponentov

Portál Bicycle Retailer informoval, že Spoločnosť Shimano zainvestovala do rozšírenia výroby. Dôvodom je zvýšený dopyt po bicykloch počas pandémie koronavírusu Covid-19, čoho dôsledkom je aj zvýšený dopyt po komponentoch zo strany výrobcov bicyklov.

Shimano nedávno investovalo 179 miliónov amerických dolárov do výstavby novej továrne v Singapure a 118 miliónov pre zvýšenie kapacity výroby dvoch tovární v Japonsku.

Pandémia koronavírusu bola pre výrobcov bicyklov dvojsečnou zbraňou. Dopyt síce rástol šialeným spôsobom, ale výrobcovia sa museli vysporiadať so zatvorenými továrňami v Ázii, nedostatkom prepravných kontajnerov, zvýšenou cenou za dopravu a napokon ešte aj so zablokovaním Suezského prieplavu obrovskej kontajnerovej lode Ever Given.

Výrobcovia bicyklov v súčasnosti uvádzajú čakacie lehoty na bicykle a ich produkty často viac ako rok a je nepravdepodobné, že by sa to do konca roka 2021 zmenilo. Stabilizácia situácie očakávajú výrobcovia až v roku 2023.

Trh s predajom bicyklov rástol stabilne posledných 25 rokov, avšak 38-percentný nárast v priebehu posledného roka spôsobil vážne narušenie. V mnohých fabrikách na komponenty vzrástla výroba o 10-15%, ale podľa viceprezidenta Specializedu Roberta Margeviciusa je to málo.

Shimano rýchlo rastie a investuje do výroby

Pre Shimano bol minulý rok úspešný a ukončila ho s 2,7-percentným nárastom čistého predaja iba v odvetví bicyklov, a to aj napriek 15% poklesu predaja v prvom štvrťroku.

Tento rok oslávilo Shimano v marci storočnicu veľmi pozitívnymi číslami z prvého štvrťroku. Medziročný nárast predaja v bicyklovom odvetví o 76% a zvýšenie existujúcej výroby viedlo k celkovému zvýšeniu prevádzkového zisku o 157% na 301 miliónov dolárov, informuje agentúra Reuters.

Čistá hotovosť zo zisku vo výške 2,8 miliárd dolárov je teda dosť na pokrytie kapitálových výdavkov z posledných 10 rokov a tiež znamená, že financovanie akejkoľvek expanzie nie je problém.

Výrobcovia komponentov sa prestali báť

Výrobcovia komponentov ešte na jar odmietali zvyšovať kapacity výroby s obavami, že obdobie prudkého rastu priemyslu sa môže o pár rokov spomaliť a výrobcom by tak zostali zbytočne veľké kapacity výroby s neúmerne malými objednávkami.

Investícia spoločnosti Shimano však môže byť prejavom dôvery v to, že rast výroby z obdobia pandémie je udržateľnejší, ako sa doteraz myslelo.

Shimano už síce má továreň v Singapure, ktorá bola postavená už v roku 1973, zatiaľ čo nová fabriku je považuje Shimano za „továreň budúcnosti“ a bude sa sústrediť na digitalizáciu. Očakáva sa, že nová továreň bude uvedený do prevádzky koncom roku 2022 a bude vyrábať prevodové diely.

Ďalších 118 miliónov dolárov investuje Shimano do svojich dvoch japonských tovární v Osake a Yamaguchi. Tieto investície pôjdu do nových strojov a softvéru, ktoré by mali umožniť do konca roka 2021 zvýšiť kapacitu až 1,5-násobne v porovnaní s rokom 2019.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu