Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Tučné cyklistky chcú zmeniť ich vnímanie bicyklovou komunitou

"Ľudia si často spájajú slovo 'tučný' s negatívnymi pocitmi - tučný znamená lenivý, škaredý alebo nechcený. Ale v skutočnosti je to iba opis nášho tela," hovoria cyklistky v dokumente All Bodies on Bikes.
Martin Sarvaš

Kailey Kornhauser a Marley Blonsky sú cyklistky, ktoré majú jasný cieľ – zmeniť vnímanie toho, kto jazdí na bicykloch.

Kornhauser kritizovala bicyklovú komunitu kvôli predsudkom už dávnejšie: „Moja váha sa nemusí zmeniť. Zmeniť sa musí postoj bicyklovej komunity ku mne.“

Krátky dokument Shimana All Bodies on Bikes [Všetky telá na bicykloch] zachytáva Kailey a Marley počas ich dvojdňového bikepackingu z Corvallis v Oregone na Coast Trail – 105km dlhá trasa naprieč krásnou prírodou a po pobreží Oregonu.

Dvojicu cyklistiek, ktorá sa sama označuje ako tučná, spája láska k dobrodružstvu na bicykli so spoločnou túžbou vybudovať prívetivejšiu a rozmanitejšiu cyklistickú komunitu.

Kailey a Marley sa vo filme zamýšľajú a vedú diskusie o spoločnosti, ktorá je posadnutá hmotnosťou, o tom, aké je to vyrastať tučná aj o problémoch spojených s poruchou stravovania. V protiklade však dokument zobrazuje, ako dokáže cyklistická komunita spájať ľudí, ktorí si vzájomne pomáhajú.

Prečítajte si tiež

Film sa začína slovami Kailey Kornhauser: „Začala som tak, že som chodila na dlhé jazdy. Keďže som nemohla byť najrýchlejšia cyklistka, chcela som byť ta, ktorá zostane na bicykli najdlhšie. Dlho som nestretla nikoho, kto by vyzeral tak, ako ja a jazdil na bicykli tak ako ja. A potom som narazila na Marley Blonsky, ktorá robila to isté čo ja…“

„Aby ste boli cyklistom, stačí, ak jazdíte na bicykli. Rýchlosť z vás nespraví skúseného cyklistu. Ja som asi nikdy nebicyklovala rýchlo a pozrite sa, som vo filme.“

„Ľudia si často spájajú slovo ‚tučný‘ s negatívnymi pocitmi. Tučný znamená lenivý, škaredý alebo nechcený. Ale v skutočnosti je to iba opis nášho tela, takže ho používam jednoducho na svoj opis a snažím sa nemyslieť na tieto negatívne vlastnosti,“ hovorí Kornhauser.

„Všetci máme v sebe nejaké pochybnosti. A keď vám spoločnosť vo veľkom hovorí, že ste škaredí kvôli tomu, ako vyzeráte, je veľmi ťažké vôbec normálne žiť,“ doplnila Marley Blonsky.

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu