Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Aký je skutočný rozdiel vo výkone pri jazde na elektrobicykli v porovnaní klasickým bicyklom?

Pretože čísla jednoducho neoklamete. A rovnako neoklamete ani svoje telo.
Martin Sarvaš
Aký je skutočný rozdiel vo výkone pri jazde na elektrobicykli v porovnaní klasickým bicyklom?

Zo švajčiarskeho výskumu vyplynulo, že e-bikeri trávia na bicykloch viac času a prejdú väčšie vzdialenosti ako tradiční cyklisti. Ich výskum však porovnáva cyklistov, ktorí využívajú bicykel v mestách ako dopravný prostriedok.

Nás však zaujímalo, aký je skutočný rozdiel vo výkone a spotrebovanej energii pri jazde na elektrobicykli v porovnaní s jazdou na klasickom bicykli.

Všetci máme toho jedného kamaráta s elektrobicyklom, ktorý vás zavolá jazdiť a pri šliapaní do kopca s vami s pulzom pod 100 bpm konverzuje zatiaľ čo vy sa trápite a ledva s ním držíte tempo.

Rozdiel je však ten, že si s pokojným svedomím môžete povedať, že ste pre svoje telo a fyzickú kondíciu spravili omnoho (približne dvakrát toľko) viac, ako váš kamarát na e-biku.

Jazda na e-biku je ako rýchla chôza

Výsledky výskumu z roku 2017 hovoria jasne: Jazdenie na elektrobicykli malo za následok kratšie najazdené vzdialenosti s nižšou intenzitou fyzickej záťaže v porovnaní s jazdou na klasickom bicykli.

Výskum prirovnal spotrebovanú energiu na e-biku k rýchlej chôdzi: rozdiel v spotrebovanej energii pri jazde na elektrobicykli je v porovnaní s jazdou na klasickom bicykli podobný, ako rozdiel v spotrebovanej energii pri behaní v porovnaní s rýchlou chôdzou.

Čísla neoklamete

Aby ste mali pri nikdynekončiacich diskusiách s e-bikermi reálne argumenty, poďme sa pozrieť na presné číselné údaje.

Pri jazde na bicykli s vyššou priemernou rýchlosťou ako 20 km/h spáli človek s hmotnosťou 68 kg približne medzi 430 – 560 kalórií za hodinu.

Asi to nebude prekvapujúce, ale pri jazde na elektrobicykli vás bude stáť hodina jazdy približne polovicu kalórií, približne 280 kalórií u jazdca s rovnakou hmotnosťou. To je hodnota, ktorá sa rovná spáleným kalóriám pri rýchlej chôdzi.

Pri teste na vzdialenosti 4,3 km vyvinul jazdec na obyčajnom bicykli výkon 118 Wattov, na elektrobicykli v móde ECO 101,8 Wattov a v silnejšom móde POW 94,2 Wattov. Zásadné rozdiely bolo vidno aj pri tepoch za minútu (bpm) – na obyčajnom bicykli bol priemerný tep 123,8 bpm v móde ECO 116,2 bpm a v móde POW 112,4 bpm.

V závislosti od toho, ako intenzívne šliapete, aký mód pomoci motora používate či aký „náklad“ so sebou veziete, môžete spáliť 390 kalórií za hodinu.

Dá sa na elektrobicykli trénovať?

Samozrejme. A nielen trénovať, ale môže to byť napríklad aj skvelý spoločník, keď chcete po tréningoch regenerovať, jazdiť, ale nechcete telo veľmi zaťažovať.

Ak však chcete na e-biku skutočne trénovať s rovnakým efektom ako na klasickom bicykli, musíte rozmýšľať nad tým, že na dosiahnutie tohto musíte vynaložiť rovnaký výkon.

Vypnite si boost a jazdite s najmenšou pomocou motora, ale aj tak budete musieť na e-biku stráviť viac času, ako na obyčajnom bicykli, aby ste dosiahli rovnaký efekt. Čísla jednoducho neoklamete.

Faktom je, že elektrobicykle dostali mnoho ľudí z áut a e-biky používajú ľudia ako ekologický a rýchly dopravný prostriedok. A táto skutočnosť je veľmi potešujúca pre samotných e-cyklistov zo zdravotného hľadiska ako aj z ekologických dôvodov.

Je však mnoho ex-aktívnych cyklistov, ktorí svoj bicykel vymenili za e-bike, pretože je to pohodlnejšie a rýchlejšie. Avšak jediné, čo tým dosiahli je to, že majú o pár minút voľného času naviac na Netflix a horšiu kondičku.

A na koniec iba taká otázočka na zamyslenie. Myslíte si, že Nino Schurter, Loic Bruni či Peter Sagan niekedy trénovali na elektrobicykli?

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu