Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Kolesá s dušami vyhrali etapu Tour de France po prvýkrát od roku 1992 a s dušami jazdí aj Sagan

Väčšina pretekárov na Tour jazdí galusky, zopár z nich bezduše. Specialized sa však vracia k tomu najjednoduchšiemu riešeniu.
Martin Sarvaš
Peter Sagan počas 2. etapy Tour de France 2020. Foto: A.S.O./Alex Broadway

Julian Alaphilippe prežíval veľmi emotívne svoju výhru druhej etapy na Tour de France 2020 a svoje víťazstvo venoval svojmu zosnulému otcovi.

Podarilo sa mu vyhrať krásnym útokom 13 km pred cieľom a bol najsilenejší aj v záverečnom šprinte. Alaphilippe však pravdepodobne netušil, že sa mu podarilo dosiahnuť nielen výhru v etape, ale po 28 rokoch prepísal históriu Tour de France.

Od roku 1992 sa totiž nikomu nepodarilo vyhrať etapu s dušami. Naposledy sa to podarilo v roku 1992 Claudiovi Chiappuccimu v 13. etape Tour.

V posledných rokoch sa skôr rozširoval trend jazdenia na bezdušových plášťoch a zaznamenali aj niekoľko výhier, avšak veľká väčšina pretekárov zostáva stále verných galuskám.

Julian Alaphilippe v závere druhej etapy Tour de France 2020. Foto: A.S.O./Alex Broadway
Nové kolesá Specializedu sú iba pre duše

Sponzor tímu Deceuninck-Quickstep je Specialized, ktorý nedávno predstavil s novým pretekárskym bicyklom Tarmac aj karbónové kolesá Roval Rapide a Alpinist CLX.

Nové kolesá s vysokými ráfmi sú veľmi široké kvôli aerodynamike, avšak na prekvapenie mnohých, nie sú prispôsobené pre bezdušové plášte ani galusky.

Bicykle tímu Bora-Hansgrohe. Foto: Specialized
  • Galusky: Ide o uzavretú trubicu (prierez v tvare „O“), ktorá sa lepí špeciálnym lepidlom na ráfik. Pretekári ich jazdia najmä pre výhodu nižšej váhy a možnosti (chvíľkovej) jazdy aj na defekte.
  • Bezdušové plášte: Plášť je umiestnený na kolese, ktoré musí byť prispôsobené pre bezdušové plášte – tzv. „tubeless ready“. Do plášťu sa naleje špeciálny tmel, ktorý utesní únik vzduchu a zároveň dokáže ihneď zalepiť menšie diery, ktoré vzniknú počas jazdy.
  • Duše: Klasika. Do plášťu sa jednoducho vloží duša, ktorú iba nafúkate. Nič sa nikam nelepí a nepoužíva sa žiadny tmel.
Duše má aj Peter Sagan

U nových kolies Roval zostala iba možnosť klasických duší, ktoré môžu mať pri správnom tlaku nižší valivý odpor v porovnaní s galuskami, a práve preto ich niektorí jazdci uprednostňujú pred galuskami.

Julian Alaphilippe mal pri svojom víťazstve kolesá Roval Alpinist CLX a plášte S-Works Turbo Cotton. Aké mal duše, bohužiaľ, nevieme.

Podľa fotiek to vyzerá, že rovnakú výbavu majú aj pretekári tímu Bora-Hansgrohe s Petrom Saganom, u ktorí majú oba druhy kolies Rapide i Alpinist.

Bicykle tímu Bora-Hansgrohe. Foto: Specialized

Kolesá Alpinist CLX zdieľajú mnoho s modelom Rapide CLX – sú uspôsobené iba pre kotúčové brzdy, duše, majú rovnaké náboje, špice, hmotnostný limt, záruku i cenu. Rozdiel je vo výške ráfikov – Alpinist sú nižšie, ľahšie a menej aero ako Rapide.

Alpinist sú 33 mm vysoké, 26,3 mm široké a vážia 1 248 gramov (562 g predné, 686 g zadné).

Rapide sú rozdielne vpredu a vzadu. Predné má výšku 51mm a vonkajšiu šírku v strede až 35 mm. Zadné má  výšku 60 mm a šírku 30 mm. Hmotnosť páru je 1 416 gramov.

Či už uvidíme vyhrávať ktoréhokoľvek pretekára Bora-Hansgrohe či Deceuninck-Quickstep, všetci jazdci týchto tímov majú v plášťoch duše.

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 11:32 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Focus.

Medzi testovacími modelmi sú aj gravel Atlas, trailový Jam a elektrobicykle Sam², Jam² či Thron².

Včera 11:26 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích zariadení Garmin.

Medzi testovacími zariadeniami si môžete vybrať z rôznych modelov cyklopočítačov a hodiniek vrátane najnovších športových hodiniek Garmin fenix 7 v rôznych prevedeniach.

Včera 10:54 Sivakov bol poriadne nahnevaný, pretože si omylom vymazal dáta „najťažšej jazdy v živote“ (+video).

Jazdec tímu Ineos Grenadiers si chcel vo svojom Garmine uložiť jazdu z náročnej horskej etapy Giro d’Italia, avšak dotykový displej bol po daždi mokrý a aj keď stlačil „uložiť jazdu“, jeho cyklopočítač zaznamenal signál „zahodiť“.

Včera 10:16 Birell BikeFest 2022: Detaily súťaže Garmin Slopestyle FMB World Tour SILVER Event.

Po prvýkrát si v tejto disciplíne na Birell BikeFeste zasúťažia aj ženy.

26.05.2022 Únik „ukradol“ šprintérom poslednú možnosť na Gire, vyhral Dries De Bondt.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), avšak z Gira odstúpil João Almeida pre pozitívny test na Covid-19, takže pretekári za ním (4. miesto) sa posunuli o jednu priečku vyššie.

Zavrieť reklamu