Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Garmin pomaly obnovuje služby po útoku hackerov, ktorí si pýtajú 10 miliónov dolárov

Problém majú nielen športovci, ale aj piloti lietadiel.
Martin Sarvaš

Technologickú spoločnosť Garmin postihol minulý štvrtok 23. júla rozsiahly výpadok služieb, ktorí spôsobili hackeri ransomvérovým útokom.

Používatelia zariadení Garmin sa nemohli dostať ku svojim dátam, nefungovali aplikácie Garminu či synchornizácie so Stravou a inými aplikáciami.

Problémy trvajú stále, no Garmin tvrdí, že postupne už obnovujú svoje služby.

„Čelíme útoku, ktorý postihuje web garmin.com i aplikáciu Garmin Connect,“ píše sa v oficiálnom vyjadrení spoločnosti. „Tento útok ovplyvňuje aj naše telefonické centrá a nemôžeme prijímať žiadne emaily či online čety. Pracujeme čo najrýchlejšie na riešení a odstránení tejto situácie a zároveň sa ospravedlňujeme za tieto nepríjemnosti.“

Keďže Garmin je celosvetovo popredný výrobca navigácií, problém sa dotkol používateľov po celom svete, nielen športovcov. Piloti používajú službu flyGarmin si nemohli stiahnuť aktuálne letecké databázy, ktoré letecké orgány od pilotov vyžadujú pred odletom.

Služby už postupne obnovujú

„Ocitli sme sa v zložitej technickej situácií so zásadným obmedzením komunikačných kanálov, preto sme vás o priebehu situácie nedokázali detailnejšie informovať. Počas víkendu sme vyvinuli maximálne úsilie, aby sme veci dostali do funkčného stavu,“ píše sa v poslednom blogu Garminu.

Niektoré služby už sú späť v plnej funkčnosti, no viacero je stále nedostupných. Garmin presne informuje o opätovnom spúšťaní jednotlivých služieb na svojom webe. Služby, ktoré sú nefunkčné alebo obmedzené sú označené slovom „limited“ a plne funkčné služby slovom „online“.

„Nemáme žiadne náznaky, že by tento útok a výpadok ovplyvnil údaje používateľov, vrátane informácií o aktivitách, platbách alebo iných osobných údajoch,“ informuje Garmin.

Prečítajte si tiež

Hackeri vraj chceli 10 miliónov

Americkú technologickú spoločnosť postihol výpadok po útoku hackerov škodlivým programom ransomvér. Ide o druh škodlivého programu, ktorý blokuje počítačový systém alebo šifruje v ňom zapísané dáta.

Garmin bol pravedepodobne napadnutý vírusom WastedLocker, ktorý je pomerne nový a okrem firemných sietí sa zameriava aj na dáta, ktoré majú uložené používatelia.

Podľa viacerých medializovaných informácií útočníci vyzvali spoločnosť, aby zaplatila 10 miliónov dolárov (v prepočte 8,6 milióna eur), spoločnosť však tieto informácie nepotvrdila ani nevyvrátila.

Ak si zálohovať svoje jazdy?

Samotné zariadenia Garmin a nahrávanie aktivít by malo fungovať bez väčších problémov. Ak si však chcete pre istotu zálohovať svoje aktivty, prípadne chcete uploadnut svoje aktivity na Stravu, je to jednoduché.

Pripojte svoj zariadenie, či už hodinky alebo cyklopočítač, do počítaču, nájdite a vyexportujte si danú aktivitu (formát .gpx, .fit alebo .tcx) a nahrajte ju manuálne.

Garmin uisťuje používateľov, že o svoje údaje neprídu, ale ak sa veľmi obávate, môžete si pre istotu zálohovať do počítača všetky svoje aktivity.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia