Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Tréning a strava

Profesionálni cyklisti jedia stále čoraz menej mäsa a živočíšnych produktov. Kde berú bielkoviny?

Ak nemáte dostatok rastlinnej stravy, budú vám jednoznačne chýbať potrebné živiny, z čoho vyplíva aj slabší výkon, hovorí odborník na výživu a stravovanie profesionálneho cyklistického tímu EF Education First.
Martin Sarvaš

Spôsob stravovania má veľmi silný vplyv na výkon cyklistov a rovnako je dôležitý v procese regenerácie. Pestrá a zdravá strava je popri správnych tréningoch kľúčovým faktorom v zlepšovaní kondície a dosahovaní lepších výsledkov.

V súčasnosti je v móde obrovský počet rôznych spôsobov stravovania či diét, ktoré vám majú pomôcť vo vašich stanovených cieľoch. Či už chcete schudnúť alebo naopak pribrať na svalovej hmote.

Nielen u športovcov, ale celkovo v spoločnosti, je čoraz populárnejšie vegetariánske či vegánske stravovanie a znižovanie konzumácie živočíšnych produktov. Dokonca aj v profesionálnom pelotóne to v súčasnosti vyzerá tak, že samotní jazdci si vyžadujú znižovanie týchto produktov v ich strave.

Profesionáli chcú jesť menej mäsa

A od koho si predsa brať príklad, keď nie od tých najvýkonnejších športovcov na svete?

„Každý jeden pretekár, s ktorým sa rozprávam, mi hovorí, že chce znížiť svoju konzumáciu živočíšnych produktov v strave,“ hovorí Nigel Mitchell, odborník na výživu a stravovanie profesionálneho cyklistického tímu EF Education First.

Mitchell síce hovorí, že ak by cyklisti ako Chris Froome či Egan Bernal prešli na vegánsku stravu, pravdepodobne by to ich výkon nezlepšilo, avšak to iba preto, lebo ich stravovanie je už teraz dokonale vyvážené. „Zlepšenie by sme u nich videli iba v prípade, že v ich strave chýbajú určité živiny,“ doplnil Nigel Mitchell.

Zníženie konzumácie živočíšnych výrobkov však môže mať omnoho väčší vplyv pre športovcov, ktorých strava nie je veľmi vyvážená a jednoducho povedané, jedia veľa mäsa. Ak to majú za cieľ, môžu tak omnoho jednoduchšie schudnúť a zároveň do tela dostať viac živín z rastlinnej stravy.

„Ak nejete veľa alebo žiadne živočíšne produkty, nemá to na výkon žiadny vplyv. Ak však nejete dostatok zeleniny, ovocia a celkovo rastlinnej stravy, budú vám jednoznačne chýbať potrebné živiny, z čoho vyplynie aj slabší výkon,“ hovorí Nigel Mitchell.

Ale kde beriete bielkoviny?

To je otázka, ktorú počul mnohokrát asi každý vegán či vegetarián. Tvrdenie, že na to, aby ste mali v tele dostatok bielkovín, musíte jesť mäso, jednoducho nie je pravda.

Či už tomu chcete veriť alebo nie, všetky produkty rastlinnej stravy obsahujú bielkoviny. Čo myslíte, kde sa vzali bielkoviny v mäse zvierat? – Z rastlín, ktoré tieto zvieratá zjedli. Musíte iba dbať na to, aby bola rastlinná strava pestrá.

V skutočnosti asi ani nepotrebujete toľko bielkovín, ako si myslíte.

Mnoho profesionálnych športovcov, ktorí patria vo svojich športoch medzi špičku, funguje na vegánskej strave. Napríklad cyklisti Jack Lindquist, Adam Hansen (Lotto Soudal), Christine Vardaros (Stevens Pro Cycling) či Catherine Johnson. Z iných športov sú to tenistka Venus Williamsová, tenista Novak Djokovic, pretekár F1 Lewis Hamilton, ultra maratónec Scott Jurek, futbalista Jermain Defoe, boxer David Haye či MMA zápasník Nate Diaz.

Matt Ruscigno je ultra cyklista, Ironman a bežec maratónov. Už 20 rokov je vegán a hovorí, že bielkoviny získate z rastlinnej stravy veľmi jednoducho, bez premýšľania.

„Ak nie ste kulturista a vašim cieľom nie je iba mať veľké svaly, ale ste aktívny športovec, potrebujete do tela dostať 1g bielkovín na 1kg telesnej váhy za deň. To znamená, ak vážite 75kg, za deň vám stačí 75g bielkovín, čo skutočne nie je až tak veľa. Ak jete okolo 2000 kalórií denne, iba 15 percent je z bielkovín,“ vysvetľuje Ruscigno.

Nejedzte zbytočne veľa bielkovín

Dosiahnuť takýto objem bielkovín je veľmi jednoduché, ak pravidelne jete strukoviny či obilniny. Iné rastlinné zdroje bielkovín sú tofu, tempeh, quinoa, brokolica, sójové mlieko, orechy či semienka. Okrem toho, Matt vysvetlil, že prebytočné bielkoviny sa ukladajú v tele, kde sú použité ako energia alebo uskladnené ako energia – inak povedané ako telesný tuk.

Môžete sa teda teraz pýtať, prečo nie sú kulturisti tuční, keď konzumujú veľké množstvo bielkovín. Zjednodušene povedané, ich telo všetky tieto bielkoviny využíva, práve kvôli podstate ich športu – budovania svalov.

Ak skonzumujete viac bielkovín, no využijete ich ako energiu, je to v poriadku. Problém však nastáva, keď skonzumujete viac, ako dokážete využiť.

Zníženie konzumácie živočíšnych produktov môže mať teda veľmi pozitívny vplyv na vaše výkony. A popri tom môžete mať dobrý pocit z toho, že ste spravili niečo dobré aj pre našu planétu, keďže práve tento spôsob stravovania sa ukázal ako najefektívnejší spôsob, ktorým môžete znížiť negatívny vplyv na životné prostredie.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu